23. ledna 2024

Jakub Jukl

Atletika

Aktuality

Život je (více)boj

Pětiboj, sedmiboj, desetiboj. A k tomu připočtěme ještě přívlastky halový, mládežnický, mužský, ženský, antický či moderní. V atletických vícebojích není jednoduché se vyznat. Tak to pojďme alespoň zkusit.

Všechno to začalo kde jinde než u Řeků. Ostatně od nich pochází atletika tak, jak ji dnes známe. Podle pověsti první utkání v pětiboji uspořádal bájný hrdina Iásón mezi svými Argonauty a vítězem se stal král Péleus, který vešel do dějin jako otec ještě slavnějšího Achillea. Na pořad antických olympijských her byl poprvé pětiboj („pentathlon“) zařazen roku 708 př. Kr. Skládal se z těchto částí: běh, hod diskem, hod oštěpem, skok daleký a zápas. Není úplně jasné, jak se určoval vítěz, zda se disciplíny nějak bodovaly, nebo rozhodovalo, kolik disciplín kdo vyhrál. V případě rovnosti o celkovém vítězi však každopádně rozhodoval závěrečný zápas.

Královská disciplína

Řekové považovali pětiboj za vskutku královskou disciplínu, protože při ní atleti museli prokázat svou všestrannost. A nejinak je tomu i dnes. Ovšem oproti starověku došlo k podstatnému rozšíření. Základním vícebojem je u mužů desetiboj. Ten se koná ve dvou dnech, přičemž první den absolvují atleti v pevně daném pořadí běh na 100 metrů, skok daleký, vrh koulí, skok do výšky a běh na 400 metrů, druhý den pak běh na 110 metrů překážek, hod diskem, skok o tyči, hod oštěpem a závěrečný běh na 1500 metrů. Pořadí disciplín je důležité, aby sportovci mohli podávat optimální výkony. Ty se bodují a počet bodů rozhodne o vítězi. Ještě nedávno patřili naši desetibojaři ke světové špičce a pravidelně získávali medaile, z nichž nejcennější byly ty zlaté olympijské z Atlanty v roce 1992 (Robert Změlík) a z Athén v roce 2004 (Roman Šebrle). Ten byl také dlouho držitelem světového rekordu v desetiboji, který se počítá podle dosažených bodů a zároveň prvním v historii, kdo o 26 bodů pokořil hranici 9 000 bodů.

Sedmiboj pro ženy

A co ženy? Ty mají svůj vlastní víceboj, sedmiboj. Disciplíny jsou také rozvrženy do dvou dnů. Jsou to běh na 100 metrů překážek, skok do výšky, vrh koulí a běh na 200 metrů první den a skok daleký, hod oštěpem a běh na 800 metrů druhý den. I zde pořadí určuje počet bodů. Světový rekord stále drží americká závodnice Jackie Joynerová-Kerseeová, která na olympiádě v Soulu v roce 1988 zvítězila s počtem 7 291 bodů.

V hale je všechno jinak!

Až potud je orientace ve víceboji snadná. Problémy nastanou, když se atleti přesunou do haly. V ní se rázem ze sedmiboje stane mužská disciplína a ženy závodí v pětiboji. Je to kvůli tomu, že většina „hodových“ disciplín a některé běžecké v hale provozovat nejdou. Vypouští se tedy hod oštěpem a diskem a jedna běžecká disciplína a další běhy jsou kratší.

Od čtyřboje po devítiboj

Potom tady máme mládežnické soutěže. Ty začínají už čtyřbojem mladších žáků, který sestává z běhu na 60 metrů, běhu na 800 metrů, skoku dalekého či vysokého a hodu kriketovým míčkem. Starší žáci v rámci čtyřboje běhají už 1000 metrů a vedle míčku mohou vrhat i koulí. Existuje ale i pětiboj mladších žáků, kde k čtyřbojovým disciplínám přibude běh na 60 metrů překážek. Starší žáci pak mohou závodit i v devítiboji, který kromě běhu na 400 metrů obsahuje už všechny desetibojařské disciplíny, byť jsou některé běžecké tratě pro mladší závodníky zkráceny. A to ještě existuje ve světě dorostenecký osmiboj, který se ale u nás téměř neprovozuje, protože dorostenci už soutěží v normálním desetiboji.

Dvacet disciplín v jednom dni? Proč ne!

Jen pro opravdu nadšené sportovce existuje i dvacetiboj (pro ženy čtrnáctiboj), kde závodníci krom obvyklých disciplín absolvují i trojskok či několik vytrvalostních běhů, nejdelší na 10 kilometrů. I dvacetiboj je obvykle rozložen pouze do dvou dní. Vrcholem vícebojů je pak „jednodenní dvacetiboj“, kdy atleti zvládnou všechny disciplíny během jednoho dne.

Starosvětský moderní pětiboj

Na závěr ještě pár slov o víceboji, který s těmi ostatními vůbec nesouvisí. Je to takzvaný moderní pětiboj. Ten je na programu olympijských her od roku 1912, ale nejedná se o atletickou disciplínu. Z nich v něm zbyl jen běh. Další části jsou plavání, jízda na koni, šerm a střelba z pistole. A proč je tento soubor dnes spíše nepraktických disciplín „moderním“? Inu, před více než 100 lety to byly dovednosti, které patřily k povinné výbavě mladého gentlemana, především pokud sloužil v armádě. Už o dva roky později ale světová válka ukázala, že řada těchto dovedností je pro vojáka skoro k nepotřebě a beznadějně zastaralá…

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav - mládež

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav