23. ledna 2024

Jakub Jukl

Atletika

Aktuality

Život je (více)boj

Pětiboj, sedmiboj, desetiboj. A k tomu připočtěme ještě přívlastky halový, mládežnický, mužský, ženský, antický či moderní. V atletických vícebojích není jednoduché se vyznat. Tak to pojďme alespoň zkusit.

Všechno to začalo kde jinde než u Řeků. Ostatně od nich pochází atletika tak, jak ji dnes známe. Podle pověsti první utkání v pětiboji uspořádal bájný hrdina Iásón mezi svými Argonauty a vítězem se stal král Péleus, který vešel do dějin jako otec ještě slavnějšího Achillea. Na pořad antických olympijských her byl poprvé pětiboj („pentathlon“) zařazen roku 708 př. Kr. Skládal se z těchto částí: běh, hod diskem, hod oštěpem, skok daleký a zápas. Není úplně jasné, jak se určoval vítěz, zda se disciplíny nějak bodovaly, nebo rozhodovalo, kolik disciplín kdo vyhrál. V případě rovnosti o celkovém vítězi však každopádně rozhodoval závěrečný zápas.

Královská disciplína

Řekové považovali pětiboj za vskutku královskou disciplínu, protože při ní atleti museli prokázat svou všestrannost. A nejinak je tomu i dnes. Ovšem oproti starověku došlo k podstatnému rozšíření. Základním vícebojem je u mužů desetiboj. Ten se koná ve dvou dnech, přičemž první den absolvují atleti v pevně daném pořadí běh na 100 metrů, skok daleký, vrh koulí, skok do výšky a běh na 400 metrů, druhý den pak běh na 110 metrů překážek, hod diskem, skok o tyči, hod oštěpem a závěrečný běh na 1500 metrů. Pořadí disciplín je důležité, aby sportovci mohli podávat optimální výkony. Ty se bodují a počet bodů rozhodne o vítězi. Ještě nedávno patřili naši desetibojaři ke světové špičce a pravidelně získávali medaile, z nichž nejcennější byly ty zlaté olympijské z Atlanty v roce 1992 (Robert Změlík) a z Athén v roce 2004 (Roman Šebrle). Ten byl také dlouho držitelem světového rekordu v desetiboji, který se počítá podle dosažených bodů a zároveň prvním v historii, kdo o 26 bodů pokořil hranici 9 000 bodů.

Sedmiboj pro ženy

A co ženy? Ty mají svůj vlastní víceboj, sedmiboj. Disciplíny jsou také rozvrženy do dvou dnů. Jsou to běh na 100 metrů překážek, skok do výšky, vrh koulí a běh na 200 metrů první den a skok daleký, hod oštěpem a běh na 800 metrů druhý den. I zde pořadí určuje počet bodů. Světový rekord stále drží americká závodnice Jackie Joynerová-Kerseeová, která na olympiádě v Soulu v roce 1988 zvítězila s počtem 7 291 bodů.

V hale je všechno jinak!

Až potud je orientace ve víceboji snadná. Problémy nastanou, když se atleti přesunou do haly. V ní se rázem ze sedmiboje stane mužská disciplína a ženy závodí v pětiboji. Je to kvůli tomu, že většina „hodových“ disciplín a některé běžecké v hale provozovat nejdou. Vypouští se tedy hod oštěpem a diskem a jedna běžecká disciplína a další běhy jsou kratší.

Od čtyřboje po devítiboj

Potom tady máme mládežnické soutěže. Ty začínají už čtyřbojem mladších žáků, který sestává z běhu na 60 metrů, běhu na 800 metrů, skoku dalekého či vysokého a hodu kriketovým míčkem. Starší žáci v rámci čtyřboje běhají už 1000 metrů a vedle míčku mohou vrhat i koulí. Existuje ale i pětiboj mladších žáků, kde k čtyřbojovým disciplínám přibude běh na 60 metrů překážek. Starší žáci pak mohou závodit i v devítiboji, který kromě běhu na 400 metrů obsahuje už všechny desetibojařské disciplíny, byť jsou některé běžecké tratě pro mladší závodníky zkráceny. A to ještě existuje ve světě dorostenecký osmiboj, který se ale u nás téměř neprovozuje, protože dorostenci už soutěží v normálním desetiboji.

Dvacet disciplín v jednom dni? Proč ne!

Jen pro opravdu nadšené sportovce existuje i dvacetiboj (pro ženy čtrnáctiboj), kde závodníci krom obvyklých disciplín absolvují i trojskok či několik vytrvalostních běhů, nejdelší na 10 kilometrů. I dvacetiboj je obvykle rozložen pouze do dvou dní. Vrcholem vícebojů je pak „jednodenní dvacetiboj“, kdy atleti zvládnou všechny disciplíny během jednoho dne.

Starosvětský moderní pětiboj

Na závěr ještě pár slov o víceboji, který s těmi ostatními vůbec nesouvisí. Je to takzvaný moderní pětiboj. Ten je na programu olympijských her od roku 1912, ale nejedná se o atletickou disciplínu. Z nich v něm zbyl jen běh. Další části jsou plavání, jízda na koni, šerm a střelba z pistole. A proč je tento soubor dnes spíše nepraktických disciplín „moderním“? Inu, před více než 100 lety to byly dovednosti, které patřily k povinné výbavě mladého gentlemana, především pokud sloužil v armádě. Už o dva roky později ale světová válka ukázala, že řada těchto dovedností je pro vojáka skoro k nepotřebě a beznadějně zastaralá…

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav