11. prosince 2023

Jakub Jukl

Fotbal

Aktuality

Ženy v ofsajdu?

Fotbal býval tradičně chápán jako mužský sport, v němž jsou ženy opravdu „v postavení mimo hru“. Jenže to už dávno neplatí. Ani ve světě, ani v České republice a už vůbec ne u nás v Břeclavi.

Za rovnoprávnost i na hřišti!

Ženský fotbal se zrodil v Anglii, kolébce fotbalového sportu. Jeho vznik spadá do doby emancipačního hnutí, kdy ženy začaly bojovat za rovnoprávnost v rodinách, ve veřejném životě –  i ve sportu. Roku 1894 založila v Londýně Nettie Honeyballová první ženské fotbalové „mužstvo“ pod názvem „British Ladies Football Club“. O rok později už existoval i druhý londýnský klub, a tak se 23. března 1895 mohlo konat také první utkání žen v historii. Nettie a její spoluhráčky v něm zvítězily 7:1.

To by tak hrálo, aby hrály!

Ženský fotbal byl v Anglii na vzestupu až do konce 1. světové války. Ještě po ní se těšila utkání hráček velké popularitě, chodily na ně desetitisíce diváků. Snad i to zapříčinilo žárlivou reakci fotbalových činovníků, kteří se rozhodli se sportováním žen skoncovat. Roku 1921 zakázali ženám hrát na fotbalových stadionech. To byl konec anglického ženského fotbalu – naštěstí jen dočasný.  Nicméně příklad Angličanek podnítil zájem o kopanou i u žen na kontinentě. A tam britský zákaz neplatil.

Libuše z brány

To se týkalo i tehdejšího Československa. První fotbalový klub žen tu vznikl roku 1934 jako součást SK Židenice Brno. Jeho vůdčí postavou byla brankářka Libuše Drahovzalová, která se stala hlavní průkopnicí ženského fotbalu i v dalších desetiletích. Československá fotbalová asociace přijala dívčí klub za plnoprávného člena, ale následovaly ostré reakce činovníků i tisku, a tak dámy o členství zase přišly. To je ale neodradilo a pokračovaly v tréninzích na stadionu DTJ Brno, teď pod názvem „1. Československý dámský fotbalový klub“ (1. čsl. DFK Brno). Jenže – s kým hrát?

V Československu druhý ženský klub chyběl, a tak židenické fotbalistky jezdily do ciziny – utkaly se tak třeba s rakouskými či jugoslávskými soupeřkami. Protože ale příklady táhnou, již v roce 1938 vznikl druhý ženský brněnský klub, Slavia Husovice. Ve stejné době byl založen i ženský klub ŽSK Praha.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons 

Libuše Drahovzalová jako brankářka během utkání v Jugoslávii v roce 1938

Foto: Wikimedia Commons

Perníkové srdce

Slibný rozvoj ženské kopané přerušila 2. světová válka. Trvalo pak skoro tři desetiletí, než se na tradici podařilo navázat. Roku 1966 uspořádal časopis Mladý svět turnaj ženských týmů „O perníkové srdce“. Podnět k němu nedal nikdo jiný než právě Libuše Drahovzalová. Na hřišti SK Slavia Praha se utkalo 25 ženských družstev. Vítězem se staly domácí hráčky, které vyhrály nad Sparťankami 1:0. A co že bylo odměnou pro vítězky? Přece perníkové srdce! A také dvoudenní zájezd do ciziny, konkrétně do Východního Německa… Turnaj „O perníkové srdce“ se pak hrál až do roku 1990 a přispěl k rozvoji českého ženského fotbalu. Roku 1970 byl založen Svaz dívčí kopané, o rok později již hrálo více než 2000 hráček v 75 klubech. Přitom ženský tým pražské Slavie byl v té době považován za nejlepší tým Evropy, což přesvědčivě dokládal při řadě mezistátních utkání.

(Fotbalová) budoucnost patří ženám!

Dnes se nad těžkými začátky ženského fotbalu můžeme jenom pousmát. Aktuálně je toto sportovní odvětví celosvětově na obrovském vzestupu. Od roku 1984 se hraje mistrovství Evropy žen, od roku 1991 mistrovství světa, od roku 1996 je i součástí Olympijských her. V České republice se hraje ženský fotbal na všech úrovních, od I. a II. ligy přes divize až po přípravky. Na prvním místě nejvyšší soutěže se střídají hráčky dvou pražských klubů, Sparty a Slavie. Ovšem na mezinárodním poli se naše fotbalistky zatím příliš neprosadily. Zatím…

Břeclav fandí fotbalistkám

I klub FOSFA MSK Břeclav se věnuje rozvoji ženského fotbalu. V početně nejsilnější mládežnické kategorii U13 má vlastní dívčí tým. Ten zatím nastupuje k utkáním proti „klučičím“ a smíšeným celkům, jak je v této kategorii zvykem. Jak jsme již dříve informovali, předseda klubu Alexandr Hrabal by ale rád v budoucnosti děvčata přihlásil do čistě dívčí soutěže.

Tým U13 C

FOSFA MSK Břeclav - tým U13 C

Foto: FOSFA MSK Břeclav

Pro ženský fotbal toho ovšem břeclavský klub dělá daleko více. V červnu 2024 bude Břeclav hostit největší turnaj dívčích fotbalových týmů v kategorii U15 ve střední Evropě – sjedou se na něj hráčky nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska. A v plánu je i mezinárodní turnaj fotbalistek v kategorii U18. Břeclav se tak pozvolna stává Mekkou ženského dorosteneckého fotbalu. A kdo ví? Třeba nám tady vyrůstají hráčky, které si jednou v dresu našeho národního týmu zahrají na evropském nebo dokonce světovém šampionátu.

Takže na závěr odpověď na úvodní otázku. Jsou ženy opravdu v postavení mimo hru? Rozhodně ne! Naopak: Jsou ve velkém vápně a mají jedinečný tah na branku!

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav - mládež

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav