31. července 2023

Alžběta Mášková

Volejbal

Aktuality

Z plážových kratochvílí až na olympiádu

Jak se zrodil beach volejbal? Kde a kdy se odehrál první oficiální turnaj a jaké zásadní rozdíly jsou mezi klasickým volejbalem a tím plážovým? To vše a mnoho více vám nyní prozradíme.

Beach volejbal se poprvé začal hrát po skončení první světové války, kdy si s ním američtí vojáci krátili dlouhé chvíle na plážích. Přestože se tehdy ještě samozřejmě nejednalo o žádnou profesionální ligu, letní alternativa dosud hlavně indoorového volejbalu se velmi rychle rozšířila a první oficiální turnaj se odehrál už v roce 1920 v Santa Monice. Původní utkání se oproti dnešním pravidlům hrála v sestavě šest proti šesti, právě jako v klasickém volejbale. Krátce na to se počet aktivních hráčů v poli změnil na dva proti dvěma a i hry samotné se výrazně zkrátily. Postupem času se ale hra nakonec vrátila k původní sestavě až o šesti lidech.

Stejně jako v indoor volejbale i beach volejbal se zpočátku hrál s duší z basketbalového míče, která svou tvrdostí a lehkostí umožňovala hráčům snadné údery, aniž by hrozilo vyvrácení prstů či jiné zranění. Dnes už se míče pro tento sport vyrábí buď z pravé kůže, nebo ze syntetického materiálu.

Beach volejbal se díky své dostupnosti dočkal zájmu nejen sportovců odborné, ale i amatérské úrovně a roku 1960 se objevil první pokus o založení profesionální ligy, který se však bohužel nezdařil. Až v roce 1986 založila FIVB Světovou radu beach volejbalu. Roku 1989 pak proběhla první Světová série a díky své rychle rostoucí popularitě se plážový volejbal dostal až na olympijské hry. V roce 1992 byl v Barceloně uveden jako ukázkový sport, o čtyři roky později v Atlantě se stal už oficiálním soutěžním sportem.

 

Věděli jste?

  • Nově se dnes hraje i zimní alternativa zvaná snow volejbal.
  • Míč používaný na indoorový volejbal je díky zpracování rychlejší než ten plážový.
  • Beach volejbal je po fotbale považován za druhý nejpopulárnější sport na světě.
  • Tento dnes celosvětově známý sport se v Evropě objevil v roce 1930.
  • Plážový volejbal je jediný sport na olympiádě, který hráčům zakazuje být „příliš“ oblečeni.
  • Brazílie zatím drží světový rekord v počtu získaných medailí na olympijských hrách v beach volejbalu.
  • Jelikož se jedná o venkovní sport, pravidla hry se mohou lišit podle počasí.
  • Průměrná délka trvání zápasu je 30–60 minut.
  • U profesionálních hráčů může míč za letu dosáhnout rychlosti až 140 km/h, což je více než nejvyšší povolená rychlost na českých dálnicích.
  • Kniha pravidel plážového volejbalu má 70 stran a mimo jiné obsahuje i pravidlo, že hráč smí za určitých podmínek vstoupit na pole protivníka.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav