Být nejlepším

Být nejlepším

Fosfa Sport Awards 2024

20. listopadu 2023

Petr Manuel Ulrych

Atletika

Aktuality

Všeho s mírou. I při tréninku

Nechybíte na žádném tréninku, jdete do něj naplno a i ve volném čase si dobrovolně nakládáte další tréninkové dávky. Přesto se vaše sportovní výkony nezlepšují. Jste unavení, míváte špatnou náladu, hůř se vám spí a ani ve škole to najednou s výsledky není žádná velká sláva. Poznáváte-li se v těchto slovech, nastal asi čas k zamyšlení, zda nemůžete trpět syndromem přetrénování.

Do stavu, který odborníci nazývají syndromem přetrénování, se nejčastěji dostávají profesionální sportovci, nevyhýbá se ale ani ostatním, kteří to se sportem myslí vážně, ale nedbají rad okolí a ignorují varovné signály, které jim posílá jejich tělo.

Kromě únavy, nedostatku energie,  poklesu výkonnosti ve sportu i ve škole nebo zhoršené nálady se syndrom přetrénování může projevovat třeba i poklesem motivace ke sportu,  zrychleným srdečním tepem, častějšími infekčními onemocněními a také náchylností k úrazům. Tyto příznaky ale přicházejí nenápadně a leckdo jim nevěnuje pozornost. To se však nevyplácí – syndrom přetrénování vás může vyřadit z tréninků a zápasů na nepříjemně dlouhou dobu.

Máte-li pocit, že by se přetrénování mohlo týkat i vás, určitě se nestyďte svou situaci konzultovat. Klidně s rodiči, zcela určitě ale se svým trenérem. Trenéři jsou totiž na práci s mladými sportovci školeni a měli by umět rozpoznat, jestli jste „jen“ unavení, nebo jestli jsou vaše potíže hlubšího rázu. Také by vám měli umět poradit, případně doporučit, na jakého specialistu se obrátit.

Jak se syndromu přetrénování zbavit?

Možná to nebudete chtít slyšet, ale základem je omezení či úplné vysazení tréninku na dobu několika týdnů. Už proto je třeba, abyste situaci řešili s trenérem. Ale rozhodně ne stylem „Trenére, jsem unavený, zimní přípravu vynechám a uvidíme se na jaře.“ Nemůžete zkrátka jen tak přestat chodit na tréninky a na x týdnů ulehnout s mobilem na gauč. Odpočinek je potřeba, vaše tělo je ale zvyklé na tréninkovou zátěž a úplná nečinnost pro ně také není dobrá. Odborníci proto doporučují tzv. aktivní odpočinek, tedy rekreační cvičení, procházky, jógu, plavání nebo cyklistiku.

A jak mu předcházet?

Nechcete-li se do stavu popisovaného jako syndrom přetrénování dostat, pamatujte na dostatečný odpočinek mezi tréninky. To je opravdový základ. A odpočinek, to je v první řadě spánek. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek pomáhá tělu s regenerací a připravuje ho na další tréninkovou zátěž. Pamatujte také na správnou výživu a dostatečný pitný režim. Vycházet můžete třeba z doporučení nutriční poradkyně Kristýny Ostratické, která jsme přinesli v létě v tomto článku. Důležitou součástí prevence je také už zmiňovaný aktivní odpočinek a relaxační aktivity.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav - mládež

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav