12. dubna 2024

Jakub Jukl, Hana Březovičová

Volejbal

Aktuality

Volejbal: juniorky vyhrály krajský přebor

Přesto hráčkám FOSFA Lokomotiva Břeclav sezóna ještě nekončí! Svým vítězstvím si totiž zajistily postup do kvalifikace pro 2. ligu. Finále krajského přeboru mají za sebou i břeclavské kadetky, které vybojovaly 6. místo. O zhodnocení sezóny i závěrečných utkání jsme požádali trenéry obou družstev i vybrané hráčky.

Jak vůbec krajský přebor v kategorii kadetek probíhá?

Petr Baránek: Je stejný jako u žákyň, hrajeme jednou za tři až čtyři týdny turnajovým způsobem vždy proti třem celkům. Kdo prohraje, sestoupí o skupinu níže, vítěz naopak postupuje do vyšší skupiny. Úplně se to liší od systému, který je v kategorii juniorek, kde se vždycky hraje s jedním soupeřem dvojzápas.

Podařilo se vám v této sezóně dosáhnout umístění, jaké jste plánovali?

PB: Letos nám o výsledky ani tolik nešlo. Naše děvčata jsou zrovna v takovém věku, že část z nich jsou ještě vlastně mladší žákyně, část jsou mladší kadetky. Ty starší už často hrají za juniorky. Takže jsme věděli, že budeme hrát proti starším a zkušenějším soupeřkám. Proto naším cílem nebylo ani tak umístění, jako spíše to, aby si naše kadetky zahrály a herně se posouvaly. Byla to pro ně velká zkušenost, hlavně pro holky, které jsou věkem stále ještě spíše starší žákyně.

Kdo byl pro vás nejtěžší soupeř?

PB: Určitě Znojmo, které nakonec celou soutěž i vyhrálo. Ale samozřejmě utkání se staršími, zkušenějšími soupeřkami byla náročná. Nemůžu říci, že by se nám nějaký zápas vyloženě nepovedl, ale teď, ve finálovém turnaji, jsme dělali zbytečné chyby i proti slabším soupeřům, což mě asi mrzí nejvíc.

A který zápas se vám povedl nejvíc, na který nejraději vzpomínáte?

Jana Zikmundová: Určitě na celý turnaj v Hustopečích, tam hrály holky určitě nejlíp, všechny zápasy vyhrály.  Díky tomu postoupily ze skupiny B do skupiny A. Tahle sezóna byla jako na houpačce. Začaly jsme ve skupině A, pak jsme postupně klesly až do D, abychom se opět, i díky povedenému turnaji v Hustopečích, dostaly do „áčka“. A z něj jsme před posledním turnajem zase klesly do skupiny B.

A čím to bylo?

JZ: Jak už říkal Petr Baránek, hlavně tím, že naše kadetky jsou věkově ještě spíše žákyně. Takže v družstvu U 18 máme děvčata, která spadají spíše do kategorie U 16. To znamená, že nastupovaly proti starším soupeřkám. Ale z herního hlediska to pro ně bylo určitě dobře.

PB: Tak to bylo i v další soutěži, Českém poháru. Tam se děvčata kvalifikovala do slabší skupiny, kde pak v klidu mohla hrát a zkoušet různé sestavy a způsoby hry.

Čekají vás po skončení krajského přeboru ještě nějaké soutěže?

JZ: Normálně by nás čekal ještě poslední turnaj Českého poháru. Ale na poslední chvíli ho organizátoři naplánovali na 13. a 14. dubna. Jenže 12. a 15. dubna jsou přijímačky na střední školy. A protože velká většina našich hráček jsou deváťačky, které se právě na přijímačky připravují, tak pochopitelně nemohou nastoupit.

Takže letos už mají kadetky volno?

JZ: Pro starší děvčata sezóna skončila, je to tak. Ale ty mladší pořád trénují, ty čeká vrchol sezóny žákyň. Budou hrát pod vedením Martina Wozara ještě za starší žákyně o postup na mistrovství republiky.

Kadetky FOSFA Lokomotiva Břeclav

Kadetky FOSFA Lokomotiva Břeclav

Foto: FOSFA Lokomotiva Břeclav

Juniorky

A teď už k našim vítězným juniorkám. Na to, jak hrály jeho svěřenkyně v uplynulé sezóně, i na nadcházející boj o postup do ligové soutěže, jsme se ptali trenéra Lukáše Pláteníka.

Od Petra Baránka jsme se dozvěděli, jak probíhá krajský přebor kadetek. V kategorii juniorek je to ale jinak, že?

Ano. Rozdíl je už v tom, že jsou v něm spojeny dvě věkové kategorie. Primárně je to přebor U 20, ale protože v kategorii U 22 by bylo v kraji málo týmů, jsou soutěže sloučené. V přeboru jsou dvě základní skupiny, A a B, v každé je šest celků. První dva týmy z každé pak postupují do finálové skupiny.

Jak se vám dařilo v základní skupině?

Postoupili jsme z ní na prvním místě, takže určitě dobře. Podařilo se nám ve 20 utkáních získat 56 bodů, přitom jsme jenom dvakrát prohráli, a porazili jsme i svého největšího rivala, Šlapanice, který postoupil z druhého místa. Ale díky tomu, že jsme nad nimi zvítězili, jsme si do finálového klání přinášeli náskok 12 bodů, které se nám tam započítávaly ze vzájemných zápasů v základní skupině.

Takže do bojů o první příčky jste nastupovali s jistotou…

Ano, těch 12 bodů byl docela velký náskok, který jsme už jen zvětšovali. Takže už před posledním zápasem jsme věděli, že máme titul, protože jsme ve finálové skupině vyhráli 10 zápasů ze 12 a získali jsme celkově 28 bodů.

S kým jste se ve finálové skupině potkali?

Byly to tři týmy z jižní Moravy. Za námi skončil na 2. místě brněnský Start B6, na 3. místě Královo Pole a čtvrté byly Šlapanice.

Objevily se během sezóny nějaké potíže?

Snad jen kvůli nemocem. Ty nás potrápily hodně. Na některá utkání jelo jen šest hráček, a to nás musely doplňovat i kadetky. Ale i přes tyto problémy jsme bojovností a nasazením dokázali základní skupinu vyhrát a ve finálových zápasech udržet náskok a naplnit cíl – zvítězit a postoupit do ligové kvalifikace.

Který soupeř byl pro vás nejtěžší?

V základní skupině to byly hlavně ty Šlapanice. A pak ve finálové skupině jak Start B6, tak i naše velké rivalky z Králova Pole. S těmi jsme bojovali pořád, byly druhé, jen 2 body za námi, mohly nás dohnat. Ale pak jim nevyšel jeden zápas a nám se naopak vydařilo střetnutí se Startem, což nám pomohlo k vítězství.

Jak fungují vaše děvčata jako tým?

Jsou nejen skvělý tým, ale i dobrá parta, jsou inteligentní, volejbal je baví. Nejsou tu žádné rozbroje, netvoří se skupinky. Holky si užívají partu i mimo sport, chodí spolu na různé akce.  Občas je slabší tréninková morálka, ale to se nedá nic dělat – mají školu a sport je pro ně někdy časově náročný.

Co vás ještě letos čeká?

Teď to bude nadstavba, kvalifikace pro 2. ligu. Moc bych si přál, abychom do ligy postoupili, hlavně kvůli holkám. Aby si zahrály s lepšími soupeřkami zajímavý volejbal, aby sportovně rostly. Ale ještě nevíme, jaký budeme mít los.

Jakým systémem se kvalifikace hraje?

Do kvalifikace sestupují ze tří skupin 2. ligy vždy dva poslední celky, a naopak do ní postupují vítězové krajských přeborů. Kvalifikace je rozdělená do tří skupin podle územního členění – Morava, „Vysočina“ a Čechy. Dva první týmy z každé skupiny pak postupují rovnou do 2. ligy.  Věřím, že naše juniorky budou mezi nimi!

A co na to kapitánka týmu Natálie Strušková? Jak se jejímu týmu hrál poslední vítěznýzápas?

Jedním slovem: skvěle. Už před ním jsme podle počtu bodů věděly, že jsme přebor vyhrály a postupujeme do bojů o 2.  ligu, takže jsme byly úplně v klidu. Šly jsem si jen zahrát a ten poslední zápas si prostě užít.

Měly jste ve finálové skupině nějaký obtížný zápas?

Nejnáročnější asi bylo hrát proti Startu B6, holky tam byly starší, vyšší, pro nás jako malý tým to bylo složité. Ale nevzdaly jsme se, chtěly jsme ukázat, že na ně máme. Nakonec jsme proti nim uhrály nějaké sety, nebylo to špatné, i když jsme mohly hrát i líp.

Tým Start B6 je ale z kategorie U22?

Ano, máme soutěž spojenou s nimi.

Byl nějaký zápas, který se nad očekávání povedl, něco, co vás překvapilo, povzbudilo?

To byly zápasy proti Šlapanicím, to byl jednu dobu náš největší rival. Na jednu stranu jsme se trochu bály, že to proti nim bude náročné, ale na druhou stranu jsme se vyloženě těšily, až se s nimi střetneme. A pak jsme je porazily. Byl to myslím hezký volejbal, asi nejlepší zápas za celou sezónu.

Jaký máte tým, jak spolu držíte?

Jsme skvělý tým, jsme sehrané, ale hlavně jsme kamarádky i mimo volejbal, chodíme spolu ven i ve volném čase.

Teď je před vámi tedy nástavba, kvalifikace o postup do 2. ligy…

Ano, 4. a 5.  května. To bude celý turnaj, takže nás čeká několik zápasů.

Jak se na něj připravujete?

Prostě trénujeme, snažíme se teď, aby nás na tréninzích bylo co nejvíc, makáme. Moc se na kvalifikaci těšíme a rozhodně do ní dáme všechny síly.

 

 

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav