15. května 2023

Petr Manuel Ulrych

Hokej

Osobnosti FOSFA Sport

Tereza Vališová: Finsko mě zase o něco posunulo

České hokejistky do 18 let sehrály minulý měsíc ve Finsku tři přípravná utkání proti domácímu výběru. Naše reprezentace posílená o pár mladých nadějí ve všech třech zápasech zvítězila souhrnným skóre 9:2. Příležitost dostala i břeclavská obránkyně Tereza Vališová.

Trenér Dušan Andrašovský nominoval do trojice přípravných zápasů ve finském Kuortane téměř stejnou sestavu, která reprezentovala Česko i na lednovém mistrovství světa ve Švédsku. Šanci ale dostaly i další hráčky. Mimo jiné i obránkyně HC Lvi Břeclav Tereza Vališová.

Třikrát využitá šance

„Když jsem viděla, že se akce v rozpisu objevila, moc jsem si přála, aby mě trenéři povolali. První co mě napadlo bylo – ještě jednou si zahraju se staršími holkami. Kvůli zranění mi totiž na podzim nevyšla šance zabojovat o lednové mistroství světa a byla jsem z toho hodně špatná. Musela jsem odjet z reprezentačního srazu předčasně domů a až po třech týdnech se zjistilo, že mám vlastně zlomenou nohu. Bylo to těžké období a teď najednou přišla nová šance se trenérům ukázat,“ vzpomíná Tereza, pro kterou byla trojice utkání ve Finsku rozlučkou s některými hráčkami. „Mám v týmu srdcovou kamarádku kapitánku Natku Brichovou, která je o rok starší než já a příští rok už se v osmnáctce potkat nemůžeme. Stejně tak další holky ročníku 2005, se kterýma jsem začínala už v U16, když mi bylo 13 let, mi budou strašně chybět,“ dodává.

Pro naše juniorky byla přípravná utkání příležitostí vrátit finským vrstevnicím čtvrtfinálovou porážku z lednového šampionátu. A využily ji naplno – zvítězily ve všech třech zápasech. A Tereza Vališová si připsala kanadský bod, když ve 43. minutě druhého zápasu „namazala“ na gól Barboře Proškové.

Rozlučka i škola

Pro Terezu byl každopádně zájezd do Finska velkým zážitkem. Nejenže si zahrála v jednom týmu s velkou částí juniorské reprezentace, ale i s třemi účastnicemi a medailistkami z nedávného světového šampionátu žen – Adélou Šapovalivovou a Terezami Pištěkovou a Plosovou. „Dostala jsem na konci sezony možnost se ještě něco naučit a pochytit od vyzrálejších hráček a doufám, že mě to zase někam posunulo. Samozřejmě bych se chtěla v osmnáctce udržet i příští rok. V kategorii pod námi vyrůstá spousta šikovných holek, o motivaci mám tak postaráno.“

Účast v přípravných zápasech přinesla Tereze dle jejích vlastních slov spoustu nových zkušeností a zážitků. „Celý týden byl hrozně fajn. Trenéři to pojali taky trochu jako rozlučku pro starší holky a snažili se na nás moc netlačit a nestresovat nás. I oni chtěli, abychom si to užily. My jsme pak hrály uvolněně a myslím, že se nám zápasy vydařily. Zodpovědnost jsme ale samozřejmě také vůči trenérům cítily, ale bylo to tak nějak správně vyvážené a opravdu nám to sedlo.“

Pro řadu českých hráček byl zájezd do Finska možností porovnat český a finský dívčí hokej. Podle Terezy Vališové je rozdíl velký. „Holky tam mají spoustu možností, protože je tam řada dívčích týmů na slušné hokejové úrovni, ve kterých hrají i moje spoluhráčky z reprezentace. V Česku takové dobré hokejové podmínky bohužel stále chybí. Sice se za poslední roky u nás ženský hokej výrazně zvedl, stále to ale není ono. Moc si přeji, aby se to do budoucna změnilo, když ne teď pro nás, tak aspoň pro budoucí hokejistky,“ uzavírá Tereza.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav