15. března 2024

Hana Březovičová, Petr Manuel Ulrych

Volejbal

Aktuality

Stříbrné mladší žákyně FOSFA Lokomotiva Břeclav

Mladší žákyně volejbalového oddílu FOSFA Lokomotiva Břeclav v neděli vybojovaly stříbro na finálovém turnaji Jihomoravského poháru 7. tříd ve volejbale dívek 2023/2024. O jejich úspěšném tažení pohárovou soutěží jsme hovořili s trenérkou Janou Šlancarovou.

Hned zkraje je třeba poukázat na jedno specifikum této soutěže. V kvalifikační části hrají dívky společně s chlapci. „Letos se do poháru přihlásilo 34 týmů z celého Jihomoravského kraje, z toho 23 dívčích a 11 chlapeckých,“ vypočítává trenérka břeclavských mladších žákyň Jana Šlancarová. „A nás los pro kvalifikaci poslal nejen proti nejlepšímu týmu dívek, ale i proti nejlepšímu týmu chlapců. Hrály jsme tedy proti ZŠ Milénova a proti Hruškám,“ doplňuje. V této úvodní kvalifikaci skončily břeclavské žákyně na třetím místě, což je odsunulo až do páté skupiny. Prokázaly ale houževnatost a bojovného ducha, takže postupně během celé sezony dokázaly v turnajích vítězit a stoupat žebříčkem nahoru směrem k finálové skupině.

Vždy na přelomu kalendářního roku pak tradičně dochází k rozdělení soutěže na dívčí a chlapeckou část. Bylo tomu tak i letos, náročnost soutěže se tím ovšem příliš nezmenšila. „I tak jsme se musely velmi snažit, abychom se probojovaly do finálové skupiny. Musím ale dívky pochválit, šly si za svým a na konci základní skupiny byly na šestém místě,“ chválí trenérka své svěřenkyně. Dodejme, že do finálových bojů vždy postupuje osm nejlepších týmů ze základní části soutěže.

Finálový turnaj odehrály mladší žákyně v neděli 10. března v Brně. V prvním utkání se postavily proti soupeřkám z VK Královo Pole. „Ty jsme po výborném výkonu porazily 2:1 a nemusely jsme tak jít do opravných bojů. Vítězství nás ale opět svedlo dohromady s týmem KP Brno – Milénova A, asi nejlepším celkem této soutěže. Musely jsme proto jít do ‚opravek‘, kde jsme narazily na VK Šelmy Brno. Tento zápas ale děvčata zvládla bravurně. Za stavu 1:1 došlo na tie break, kde jsme prohrávaly už 11:14. V emočně vypjatém závěru ale dokázaly holky stav zvrátit, vybojovat výhru 18:16 a posunout se do semifinále,“ vzpomíná na nedělní zápas Jana Šlancarová.

V semifinálovém utkání narazila Břeclav na hráčky Znojma, které bodově vyhrály základní skupinu. „První set jsme i k našemu vlastnímu překvapení vyhrály 25:5 a děvčat ze Znojma, které jsou naše velmi dobré kamarádky, nám bylo až trochu líto. Ve druhém setu se ale chytly a rázem to bylo o něčem jiném. Soupeřky dostaly taktické pokyny a hra byla velmi vyrovnaná. I vinou několika našich chyb jsme druhý set prohrály 25:23 a znovu šly za stavu 1:1 do tie breaku. Holky se v něm dokázaly držet našich pokynů a vzájemně se doplňovaly. Musím vyzvednout i lavičku, která byla úžasná. To vše se podepsalo na tom, že i tento tie break jsme dokázaly dotáhnout do vítězného konce.“

Ve finále nastoupily břeclavské dívky proti jim již známým soupeřkám z KP Brno – Milénova A. „Děvčata už byla velmi unavená a tento zápas opravdu jen odehrála,“ hodnotí finálový výkon Jana Šlancarová. „Druhé místo je ale úžasné a dívky zaslouží velkou pochvalu,“ dodává jedním dechem. Slova uznání ostatně podle ní na adresu břeclavských hráček zazněla i z úst Richarda Wiesnera z Úseku mládeže dívek Jihomoravského krajského volejbalového svazu, který mladší žákyně FOSFA Lokomotivy Břeclav označil za skokany roku a že takového jejich umístění ve finále asi nikdo nečekal. „Ano, ale volejbal je volejbal, míč je kulatý a vždy je to o tom, jak se tým dokáže semknout, podpořit a jít si za svým,“ usmívá se Jana Šlancarová.

Tým mladších žákyň se za svým celoročním fungováním i finálovým turnajem může ohlížet s velkým uspokojením. Na nějaké usínání na vavřínech ale může zapomenout – již 23. března čeká dívky první kolo kvalifikace na mistrovství České republiky v Přerově. Rozlosování jejich skupiny najdete na stránkách Českého volejbalu.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav