17. června 2024

-fs-

Atletika

Aktuality

Richard Březovič obhájil republikový titul v oštěpu!

Z víkendového Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze v Ostravě-Vítkovicích přivezl se zraněním nastupující dorostenec Richard Březovič z atletického oddílu FOSFA Lokomotiva Břeclav zlato v hodu oštěpem. Završil tím svůj republikový zlatý hattrick.

Když odjížděla výprava břeclavských atletů do Ostravy, aby se zapojila do závodů republikového šampionátu v kategorii dorostu a juniorů, nebylo zřejmě mnoho těch, kteří by od Richarda automaticky očekávali obhajobu jeho loňského oštěpařského prvenství. Břeclavský oštěpař si totiž už několik týdnů léčí šlachy na odhodové ruce.

Vítězství „na Vadlejcha“

Průběh soutěže byl poměrně dramatický – v prvním kole Richard hodil suverénně nejdál, když jeho oštěpem doletěl do vzdálenosti 60,20 m, v dalších třech pokusech se mu ale nepodařilo překonat šedesátimetrovou hranici. Čtvrtým hodem poslal oštěp dokonce jen do vzdálenosti 52,39 m a medailové ambice se pomalu rozplývaly. V následujícím pokusu se sice Richard dokázal výrazně zlepšit a hodit 60,98 m, v průběžném pořadí mu nicméně v tu chvíli patřila čtvrtá příčka. Před šestým hodem si ale zřejmě vzpomněl na účinkování Jakuba Vadlejcha na nedávném evropském šampionátu a i on se při posledním (tedy šestém) pokusu vzepjal k heroickému výkonu. Oštěp se zabodl do trávníku ve vzdálenosti 63,59 m a Richard bral nakonec stejně jako loni i předloni zlato!

Zaostal tím sice za svým osobním maximem v této disciplíně (před rokem v Praze na Julisce hodil 68,73 m) i za maximem sezonním (letos v dubnu na soustředění ve španělské La Nucii poslal 700g oštěp do vzdálenosti 67,61 m), přinejmenším s ohledem na aktuální zdravotní handicap se jedná o úžasný výkon zasluhující respekt. A také o potvrzení toho, že Richardova nominace na Speciální ocenění FOSFA při prvním ročníku cen Nejlepší sportovec roku – FOSFA Sport Awards nebyla náhodná. Výlet na letní olympiádu v Paříži si trojnásobný republikový šampion svými výkony naprosto zaslouží.

Vylepšení rekordů

Další břeclavská želízka v ohni sice nebyla přetavena ve vítězné trofeje, přesto některé z výkonů břeclavských atletů stojí za povšimnutí. Například juniorka Jana Piškulová si dokázala časem 62,22 s výrazně vylepšit osobní i okresní rekord v běhu na 400 m překážek. Účast ve finále jí v této disciplíně utekla o pouhé tři desetiny sekundy. A zmínit musíme také běh na vzdálenost 400 m, v němž si v dorostenecké kategorii vylepšila svůj osobní rekord Ema Mwanyolo (58,11 s). Té k postupu do finále chybělo jen 0,13 s. Junior Štěpán Paulík skončil v hodu oštěpem na sedmé příčce.

Jana Piškulová

Jana Piškulová

Foto: Miroslav Piškula

V neděli se pozornost fanoušků břeclavské atletiky zaměřila zejména na skokanský sektor, kde ve výšce bojovali hned tři zástupci FOSFA Lokomotiva Břeclav. Jan Tančinec obsadil konečné 6. místo, Vojtěch Homola se umístil na 9. příčce a Vítek Elsner skončil čtrnáctý.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav