20. června 2023

-fs-

Atletika

Aktuality

Richard Březovič exceloval v oštěpu na mistrovství republiky

Pořádnou dávku radosti přivezl z víkendového Mistrovství České republiky v Praze dorostenec Richard Březovič z atletického oddílu Lokomotiva Fosfa Břeclav. V oštěpu vybojoval zlato a na své konto si navíc připsal nejlepší letošní republikový výkon. Bronzovou medaili vyhrál rovněž v oštěpu břeclavský junior Adam Procházka.

Pozornost fanoušků břeclavské atletiky se během víkendového šampionátu zaměřovala zejména na neděli. Hned na úvod programu vrhal Richard Březovič koulí. A dařilo se mu – většinu pokusů měl podle očitých svědků za hranicí svého osobního rekordu, přičemž nejlepšího výsledku dosáhnul svým šestým pokusem – koule doletěla do vzdálenosti 15,56 m a Richard se díky tomu umístil na krásném pátém místě.

To nejlepší však přišlo odpoledne, kdy Richard vyměnil kouli za oštěp. „Hned prvním pokusem přehodil hranici šedesáti metrů a ve druhém pokusu si vytvořil nový osobní rekord výkonem 64,00 m. Tento výkon dlouho stačil na stříbrnou pozici, se kterou se ovšem nehodlal smířit! Boj o medaile vyvrcholil v závěrečné sérii a nejlépe tento boj dokázal zvládnout Richard. Předvedl skvělý výkon 68,73m, který znamenal nejenom zlatou medaili, ale také nejlepší letošní český výkon, nový okresní rekord a také splnění limitu na Evropský olympijský festival mládeže, který se uskuteční ve slovinském Mariboru v termínu 23.- 29. července!“ popsal Richardovo oštěpařské účinkování na pražské Julisce v článku na webových stránkách břeclavského oddílu Jiří Petrjanoš.

Sám Richard vylíčil své pocity z mistrovství následovně: „Ve vrhu koulí se mi ráno dařilo a s pokusy za hranicí mého osobního rekordu jsem byl spokojený. Následné šestihodinové čekání na další disciplínu, tedy oštěp, se ale projevilo  v únavě a neměl jsem proto velká očekávání. Už po prvním hodu jsem si ale uvědomil, že mám formu a druhý hod to jen potvrdil. Pak jsem se ale potýkal s technickými problémy – padala mi ruka a nevěděl jsem, co s tím. Když jsem nastupoval do šestého pokusu, jeden z kluků mi poradil, ať na to nemyslím. Tak jsem se jen nadechl a hodil. A ono to letělo. Ale že z toho bude nový letošní rekord, to je opravdu nečekal…“

Zlato a nejlepší letošní tuzemský výkon, taková je nedělní oštěpařská bilance Richarda Březoviče

Foto: Lokomotiva Fosfa Břeclav

Trenér Adam Formánek, s kterým břeclavští atleti do Prahy přijeli, k Richardovým výkonům poznamenal: „Asi důležitější než umístění, které je samozřejmě skvělé, je podle mě Richardovo průběžné zlepšování. Výsledky jsou pak potvrzením toho, že tréninková příprava má smysl. Je dobře, že se mu zatím vyhýbají zranění. Z mého pohledu je podstatné, že Richard přišel dobře připravený z jiných sportů. Dělal dlouho judo, čímž získal základní sílu, pohyblivost a obratnost. Každopádně je třeba pokračovat ve stejném duchu a formu dál rozvíjet.“ Na náš dotaz, jakou kariéru Richardovi prorokuje, Adam Formánek odpověděl, že pro hod oštěpem má Richard podle Adama Formánka vhodný somatotyp, je rychlý a dynamický a pokud ještě zapracuje na technice, můžeme se od něj dočkat dalších pěkných výkonů.

Spokojenost je na místě

Úspěšní ale byli na „republice“ i další členové břeclavské výpravy. Výkony na hranici svých osobních rekordů předvedli ve skoku vysokém dorostenci Vojtěch Homola a Vít Elsner. „Vojta skočil 182 cm a skončil na sedmém místě, Vítek Elsner si dokonce osobák vyrovnal, v závodě předvedl velkou bojovnost a výkonem 190 cm si vybojoval čtvrté místo,“ uvedl v reportáži Jiří Petrjanoš. Bronz z oštěpu si odvezl junior Adam Procházka, když hodil 60,60 m. Do finálových bojů se propracovali také juniorka Jana Piškulová (běh na 400 m), junior Erik Slatinský (trojskok) a dorostenec Štěpán Paulík (oštěp) na medailová umístění však bohužel nedosáhli. „Erik si nicméně výrazně posunul osobní rekord,“ pochválil svého svěřence trenér Adam Formánek. Pozitivní byl ostatně i při celkovém hodnocení účinkování břeclavské výpravy na MČR. „Do Prahy jsme odjížděli s tím, že oštěpaři by mohli dosáhnout na medailové pozice a je skvělé, že se tento předpoklad naplnil. Je škoda, že to nevyšlo Štěpánovi, protože si myslím, že na lepší umístění určitě měl. Obecně jsem s našimi výkony spokojen, byli jsme velmi úspěšní,“ shrnul Adam Formánek a hochy pochválil za jejich přístup k tréninkům i závodům. „Je mezi nimi skvělá atmosféra a vzájemně spolupracují, což je z mého pohledu podstatnější než medaile,“ uzavřel.

Trenér Adam Formánek

Foto: Hana Březovičová

Holiči se pomějí

Radost udělali oba medailoví břeclavští oštěpaři holičům, méně už možná některým svým fanynkám. Z kuloárových informací víme o sázce mezi Richardem Březovičem, Adamem Procházkou a trenérem Adamem Formánkem, na základě které se měl ten, kdo by vyhrál medaili, nechat ostříhat na ježka. A  v případě, že by se umístili oba oštěpaři, měl navštívit holiče i jejich trenér. „Buzz cut“ se tedy bude týkat celé trojice. Zadělají atleti tomuto sestřihu v Břeclavi na novou vlnu popularity?

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav