21. srpna 2023

Petr Manuel Ulrych

Hokej

Osobnosti FOSFA Sport

Reprezentační kemp? Otevřel mi oči, říká Tereza Vališová

„Bylo to náročné,“ odpovídá bez dlouhého rozmýšlení sedmnáctiletá obránkyně HC Lvi Fosfa Břeclav Tereza Vališová na otázku, jak se jí dařilo na společném přípravném kempu reprezentačního ženského A-týmu a týmu U18, který se konal minulý týden v Chomutově. „Ukázalo mi to, v čem se musím zlepšit,“ dodává.

Jak jsme již dříve informovali, pro Terezu bylo toto soustředění prvním kontaktem s hráčkami ženského reprezentačního A-týmu. „Byly jsme pod velkým tlakem, ale v každém případě to pro mě byla nesmírně cenná zkušenost. Kemp mi otevřel oči – teprve při společných tréninkách jsem si naplno uvědomila, jak jsou některé z těchto hráček od nás ‚odskočené“, říká upřímně Tereza, která dosud barvy Česka hájila v dresu reprezentačního týmu do 18 let a na chomutovském kempu se učila od hráček, z nichž většina působí již několik let v zahraničí, jsou starší, vyzrálejší a některé mají za sebou zkušenost i z olympijských her. Připomeňme, že poprvé se Češky na olympiádě představily v loňském roce a nevedly si vůbec špatně – jejich cesta turnajem skončila až ve čtvrtfinále, ve kterém podlehly reprezentaci USA. „Jestli se chci někdy holkám z ‚áčka‘ rovnat, musím na sobě ještě hodně pracovat,“ hodnotí Tereza své zkušenosti z kempu.

S obdivem vzhlíží nejen ke zkušenějším hráčkám z ženské reprezentace, ale také k trenérce tohoto týmu Carle MacLeodové. Ta mimochodem během své vlastní osmileté reprezentační kariéry získala v barvách Kanady dvě zlata z olympijských her, na svém kontě má i jednu zlatou a tři stříbrné medaile z mistrovství světa. „Carla je skvělá. Je úžasné, jak dokáže tým psychicky namotivovat, zvednout atmosféru a hráčky podpořit. Navíc je žena, takže nám zkrátka rozumí,“ doplňuje Tereza.

K soustředění jako takovému pak doplňuje, že všechny hráčky musely projít fyzickým testováním jak na suchu, tak na ledě. Zkoumalo se, jak snášejí zátěž při intenzivní jízdě na rotopedu, cvičení s medicinbalem, skocích a dalších cvicích. Na ledě to zase byly rovinky, slalomy s pukem i bez, přešlapování po kruhu, starty s brzdou a další hokejové dovednosti. „Na některé z nás vyšlo, že jsme šly obojí v jeden den, navíc jsem ráno ve čtyři vstávala, takže jsem si fakt mákla,“ upřesňuje průběh testování Terka.

Druhý den odpoledne pak čtyři desítky účastnic čekala první společná příprava. „Bylo to mé první setkání tváří v tvář holkám z áčka na ledě, z čehož jsem byla dost nervózní. Navíc se celý týden odehrávalo téměř vše v angličtině, do čehož jsem se postupně taky musela dostat,“ dodává. Ve čtvrtek pak přišlo na řadu modelové utkání, ve kterém se proti sobě postavila družstva namixovaná z obou reprezentačních výběrů. V tom se podařilo Tereze dokonce i skórovat, za což sklidila uznání ostatních hráček.

Po návratu z kempu se už Tereza soustředí na nadcházející ligovou sezonu, v které bude v barvách břeclavských Lvů nastupovat jak v chlapecké, tak v ženské soutěži.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav