16. srpna 2023

Alžběta Mášková, Petr Manuel Ulrych

Fotbal

Aktuality

Rekordy a kuriozity ze světa fotbalu

Kdo trefil nejvíc gólů během jednoho zápasu? Kdo byl nejmladším a kdo naopak nejstarším hráčem v historii, který si zahrál na mistrovství světa? A kdo je největší český rekordman ve všech individuálních fotbalových dovednostech ve volném stylu? To všechno a mnohem více vám dnes prozradíme.

Fotbal je dnes už tak populární sport, že se v něm nové rekordy dělají jen velice těžko. Když už se ale nějaké objeví, rozhodně to stojí za to. I v minulosti ale bylo pokořeno tolik milníků, že je ani dnes prostě nemůžeme opomenout.

Nejrychlejší gól

Jako první kategorie hodná zmínky jsou góly. Například nejrychlejší gól v historii MS zasadil turecký hráč Hakan Şükür už v prvních 11 vteřinách zápasu. Stalo se tak v roce 2002 při utkání Turecka s Jižní Koreou o bronzovou medaili. Před ním tenhle rekord držel Čechoslovák Václav Mašek, který v roce 1962 skóroval na zápase v Mexiku už 16 vteřin po začátku utkání. Pořád je to ale poměrně dlouhá doba – absolutně nejrychlejší gól, o kterém se nám podařilo dohledat informace, padnul v roce 2009 v saúdskoarabské lize během utkání celků Al-Hilal a Al-Shoalah. Tehdy devatenáctiletý hráč prvního z jmenovaných týmů jménem Nawaf Al Abed skóroval už po dvou vteřinách hry…

Nejvíc branek

Držitelem titulu hráče s nejvyšším počtem gólů na MS je německý hráč Miroslav Klose, který má na svém kontě celkem 16 gólů. Těsně za ním se drží Cristiano Ronaldo s 15 góly a třetí místo na světovém žebříčku patří dalšímu německému fotbalistovi, Gerdu Müllerovi se 14 góly. O bramborovou medaili se aktuálně dělí Francouz Just Fontaine s Lionelem Messim. Just Fontaine se navíc pyšní tím, že se během 1 turnaje zasadil o rekordní počet 13 gólů během pouhých 6 zápasů. Tenhle výkon si připsal v MS v roce 1958. Co se týče nejvyššího počtu gólů za jeden jediný zápas, je držitelem rekordu ruský zápasník Oleg Salenko, který si v roce 1994 v utkání v USA připsal gólů celkem 5.

Vybrané rekordy ze světových šampionátů

Lionela Messiho známe asi všichni, ale věděli jste, že má odehraných nejvíce zápasů v mistrovství světa v historii? Mezi lety 2006-2022 se zúčastnil 26 zápasů a díky tomu drží i rekord nejvíce odehraných minut, tedy celkem 2315.

U slavných jmen ještě chvíli zůstaneme. Věděli jste, že za nejbohatšího fotbalového hráče na světě je považován Cristiano Ronaldo? Jeho příjem se pohybuje kolem 260 milionů dolarů, a to převážně díky podepsání smlouvy s klubem Al-Nassr. Na žebříčku nejlépe placených fotbalistů se jen těsně za ním drží také Kylian Mbappé a Lionel Messi.

Průměrný věk fotbalistů v MS se většinou se pohybuje mezi 24-28 lety. Jako nejmladší hráči mistrovství světa historie se ale zapsali hned dva fotbalisti. Prvním z nich byl Norman Whiteside, hráč za Severní Irsko, kterému bylo 17 let a jako druhý Brazilec Edu, kterému bylo dokonce jen 16. Za nejstaršího MS hráče je pak považován Egypťan Essam El-Hadary, kterému bylo v roce zápasu 45 let.

Pokud bychom se podívali na rekordy v oblasti medailí získaných v mistrovství, zjistíme, že aktuálně drží největší počet Německo s celkem 12 medailemi, z toho čtyřmi zlatými, čtyřmi stříbrnými a čtyřmi bronzovými. Za ním je pak Brazílie, která má medailí 9, z čehož jich je 5 zlatých. A nakonec Itálie s medailemi sedmi, z nichž jsou zlaté 4.

Další zajímavosti

Samostatnou kapitolou ve světě fotbalu je legendární Brazilec Pelé. Kromě bezpočtu vítězství a celosvětové slávy měl na svém kontě i několik rekordů. Dodnes je například jediným hráčem, který dokázal třikrát získat zlato na světovém šampionátu.

Pelé je držitelem bezpočtu fotbalových rekordů

Foto: Shutterstock.com

Do tabulek se zapsal také jako nejmladší hráč, který dokázal vstřelit gól na mistroství světa – stalo se to v roce 1958 v utkání proti Walesu a Pelému nebylo ještě ani 18 let. Dodnes platí také další jeho rekord v počtu hattricků zapsaný v Guinessově knize rekordů. Za svoji kariéru, která trvala 21 let, jich Pelé nastřílel 92.

Mezi další kuriozity ze světa fotbalu se řadí například neoficiální nejrychlejší míč, který vykopl hráč Ronny Heberson a jeho rychlost v letu byla následně spočítána na 210,8 km/h.

Fenomenální Čech

Při slově kuriozity je také nutné zmínit Čecha Jana Skorkovského, který v roce 1982 začal kariéru v překonávání všech individuálních fotbalových rekordů ve volném stylu.

Jan Skorkovský během přechodu Itálie s fotbalovým míčem v roce 1990

Foto: Skrekordy / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Celkem 1361x se zapsal do rekordmanských tabulek a z toho 261 bylo světových.  Je jediným člověkem na světě, který uběhl maraton a kopal si při tom s míčem, aniž by mu jedinkrát spadl z nohy na zem. Stejným způsobem potom zdolal i Sněžku. Jako jediný český fotbalista je navíc zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. Sám je také autorem rukopisu, který obsahuje 26463 fotbalových triků. Během jeho kariéry mu bylo napočítáno přibližně 40 tisíc hodin aktivního tréninku, 70 tisíc uběhlých kilometrů a až 30 milionů hlaviček, kvůli kterým musel mimo jiné podstoupit 3 plastické operace čelních výrůstků. Svou slavnou kariéru ukončil v roce 2011 a dnes už rekordy neboří, přesto ale mnoho z nich zůstalo nepřekonáno nikým jiným.

 

 

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav