12. ledna 2024

Jakub Jukl

Fotbal

Aktuality

Proč mají v Americe jiný fotbal?

„Fotbal? Jasně, ten zná přece každý!“ řeknete si. Máte pravdu, zná. Jenže v USA si pod tím slovem představí úplně jiný sport.

O americkém fotbale, kterému se v USA říká prostě „football“ asi většina z nás slyšela. Je podobný našemu ragby, i když se od něj také v mnoha věcech liší. Proč se mu ale potom říká fotbal? Když i v Anglii slovo „football“ označuje tu samou hru jako u nás a jako skoro kdekoli na světě.

Příčinu „fotbalových“ zmatků musíme hledat v historii této nejpopulárnější hry. Ta vzešla z anglických středních škol, kde mladí gentlemani provozovali kolektivní míčové hry. Každá škola měla pravidla trochu jiná, ale hra se obvykle nazýval „football“, protože se při ní do míče hlavně kopalo. Problém nastal s rozvojem železnice ve 40.  letech 19. století. Školní týmy se začaly navzájem navštěvovat a hrát utkání. Bylo třeba pravidla sjednotit.

A tady se objevily rozpory. Na některých školách bylo zvykem hrát míčem i rukama (například v Rugby – to jméno si zapamatujme). Na jiných (Eaton, Harrow) se hrálo především nohama a dotknout se míče rukou bylo téměř nebo zcela zakázáno. Obě verze „footballu“ nebylo možné udržet v rámci jedněch pravidel. Definitivně se od sebe oddělily roku 1863, kdy byla založena The Football Association, která stanovila základní pravidla fotbalu tak, jak je známe dodnes. Příznivci tvrdší verze, která povolovala hraní rukama, na to roku 1871 reagovali založením Rugby Football Union. Po škole v Rugby byla pojmenována proto, že právě tady byla pravidla hry poprvé sepsána. Za povšimnutí stojí, že i „ragbisté“ nazývali svou hru „football“.

Nakonec se ustálilo rozlišení, že hra bez použití rukou si ponechala název „football“ (v češtině fotbal, kopaná), hře, při níž hráči míč brali do rukou, se začalo říkat podle místa původu „rugby“ (počeštěně ragby). Obě hry používaly i odlišné míče: fotbal klasický kulatý, ragby šišatý. Tak to alespoň bylo v Anglii i na evropském kontinentu.

Za „Velkou louží“ bylo ale všechno jinak. I tam se na školách, především na universitách jako Yale nebo Harvard, provozoval univerzální „football“. I zde došlo k oddělení obou verzí, byť s jistým zpožděním. Na oficiálních pravidlech v duchu „Rugby football“ se dohodly univerzity roku 1876, čímž došlo k odlišení od klasické kopané. A oba sporty se, stejně jako v Británii, nadále nazývaly „football“. Jenže na rozdíl od Británie tu názvosloví prošlo opačným vývojem. Kopaná nezískala v USA zdaleka takovou oblibu. Naopak její „ragbyový“ konkurent se stal velmi populárním. A tak si pro sebe uchvátil i původně společné označení „football“. Jeho méně úspěšnému bratříčkovi začali Američané říkat „soccer“. Slovo pochází z názvu zmíněné britské „The Footbal Association“ a původně znělo „asoccer“, tedy „asociační (fotbal)“ – fotbal podle pravidel britské asociace.

A tak, aby se to ve světě nepletlo, nazývá se americká verze hry „americký fotbal“, a to i v britské angličtině. Ovšem pro Američany to je a už navždy bude ten jejich jediný pravý „football“.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav - mládež

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav