03. ledna 2024

Jakub Jukl

Judo

Aktuality

Pravý japonský trénink břeclavských judistů

Na posledním tréninku uplynulého roku, konkrétně 21. prosince, dostali mladí judisté ze Soukromé školy bojových sportů Břeclav nezapomenutelný vánoční dárek – trénink s lektorkou z domoviny juda, tedy z Japonska.

A nebyla to trenérka ledajaká. Miyu Uchida, které se zkráceně říká prostě „Mija“, je absolventkou Nippon Sport Science University v Tokiu (2012 – 2016) a v letech 2016 – 2018 působila jako trenérka mužské i ženské reprezentace Bhútánu. Díky ní se Bhútán poprvé v historii kvalifikoval v mužské kategorii na Letní olympijské hry 2020, které se navíc konaly v pravlasti juda, v Japonsku.

Teď se asi zeptáte, jak se úspěšná reprezentační trenérka dostala z Japonska přes Bhútán až na břeclavské tatami. Hlavní roli v tom sehrál jiný japonský rodák, Gen Yonenaga, který jako jediný profesionální japonský lektor u nás trénuje judo v Olomouci. Ten Mije, která v té době trénovala v Japonsku, nabídl, zda by nechtěla také vyučovat v České republice. Ráda souhlasila, a tak se v roce 2021 přestěhovala z Japonských ostrovů do střední Evropy. Konkrétně do Hradce Králové, kde spolu s Andreou Pokornou (bronzovou medailistkou z mistrovství Evropy 2004) trénují mladé judisty v Akademii Šampion.

Miyu Uchida ovšem spolupracuje i s Českým svazem juda a vede semináře a tréninky pro další trenéry. A právě na jednom z nich se s ní setkali i trenéři břeclavských judistů Jan Klisák a Martin Kaňa. Zaujaly je její bojové sestavy a tehdy je napadlo, že by mohli pozvat japonskou lektorku do Břeclavi. Mija ochotně souhlasila, slovo dalo slovo a tak mohli mladí břeclavští judisté zažít opravdový japonský trénink s opravdovou japonskou trenérkou.

Foto: Hana Březovičová

Není proto divu, že se v prostorách Soukromé školy bojových sportů Břeclav sešlo opravdu hodně dětí, především z tréninkových skupin A a B (starší a žáci). „Cílem bylo u dětí dostat techniky do pohybu,“ řekl nám Jan Klisák, jeden z břeclavských trenérů. „Mija si toho připravila opravdu hodně, ale ani jsme všechno nestihli probrat, i když se trénink protáhl.“ Důvodem byla především velká účast dětí, které si nenechaly tuto vzácnou příležitost ujít.

A jak se trénink s Mijou líbil samotným mladým judistům?

„Nástupy a techniky byly super, vyzkoušel jsem si plno nových věcí,“ pochvaloval si Vašek Gigerich. A jeho bratr Vojta dodal: „Hodně se mi líbily nové techniky a vůbec způsob tréninku. Rád bych se někdy přestěhoval do Hradce, abych takhle mohl trénovat pořád.“

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav