27. února 2023

Petr Manuel Ulrych

Judo

Aktuality

Opravdu je judo nejlepší sport pro děti?

Hledáte pro svého potomka sport, který by nejlépe prospěl jeho rozvoji? Zadáte-li takový dotaz do internetového vyhledávače, nejspíš se vám dostane odpovědi, že takovou disciplínou je judo. Dočtete se dokonce, že judo doporučuje jako nejlepší sport pro děti Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu známá pod zkratkou UNESCO. Toto tvrzení má ovšem jeden háček.

Nechme stranou úvahy o tom, proč by měla doporučení ohledně sportu vydávat organizace, jejímž posláním je podpora světového míru a bezpečnosti prostřednictvím mezinárodní spolupráce ve vzdělávání, vědě a kultuře. Podstatné je, že když se pokusíte najít dokument, který by ono po léta (zejména judistickými oddíly) omílané tvrzení potvrdil, zřejmě neuspějete. Budete-li opravdu důkladní, najdete zřejmě v archivu UNESCO španělsky psaný Vzdělávací plán pro rozvoj a integraci Latinské Ameriky. A v tomto dokumentu z roku 1997 i pasáž s obecnými úvahami o možnostech rozvoje mladé generace, kde se kromě jiného píše, že mezi pátým a desátým rokem se u dětí rozvíjí motorická koordinace a prostorové vnímání a že v tomto ohledu jsou pro ně prospěšné pohybové aktivity jako plavání, tanec nebo judo.

Co judo dětem dává?

Explicitní doporučení juda jako nejlepšího sportu pro děti UNESCO tedy nikdy nevydalo. Nic to ale nemění na nezpochybnitelných přínosech juda. Kromě prostorového vnímání rozvíjí tento sport fyzickou kondici, koordinaci a sílu. Děti se učí také sebeovládání, disciplíně a respektu k druhým. A o tom, že jde o bezpečný způsob, jak se naučit sebeobraně, netřeba diskutovat. Děti se také učí pracovat v týmu a podporovat své spoluhráče. Je-li navíc z pohledu trenéra rozvoj malých judistů správně uchopen, jde o zábavný sport, který dětem pomáhá zvyšovat jejich sebevědomí.

Judo není jen sport, ale i filozofie. Judo v překladu znamená jemná cesta. Cesta za sportem, cesta za vítězstvím, cesta za vlastním zdokonalováním a růstem. Judo učí děti pokoře, fair play, rozvíjí nejen tělo, ale i ducha. Snažíme se vychovávat z dětí zdravé a přemýšlející lidi.

Michal Kváš
majitel a hlavní trenér Soukromé školy bojových sportů Břeclav

Nemusí jít jen o medaile

Sečteno a podtrženo, nelze jednoznačně říct, který sport je nejlepší pro rozvoj dětí. Každý totiž rozvíjí různé schopnosti a dovednosti. Některé sporty (např. judo či plavání) rozvíjejí fyzickou zdatnost a koordinaci, jiné (jako třeba hokej či fotbal) zase pomáhají zlepšovat týmovou práci a strategické myšlení. Určitě tedy nic nezkazíte, když necháte své dítě vyzkoušet více sportů. Právě naopak – odborníci to doporučují. Zejména pro malé děti je důležité, aby dostaly možnost vyzkoušet různé sporty a vybrat si disciplínu, která jim bude nejvíce vyhovovat.

Záleží samozřejmě i na tom, jaké cíle kdo sportem sleduje. Ne každému sportovci, rodiči nebo klubu totiž jde primárně o sportovní výsledky a trofeje. Michal Kváš ze Soukromé školy bojových sportů Břeclav má v této věci zcela jasno – každý rodič, který jim svěří dítě své dítě, je pro něj hrdina. „Hrdina, který nechce doma jen vítěze ve sportu, ale taky člověka, který se stane budoucností nás všech. Pro dítě se pak stane vítězstvím každý další krůček a posun v sebe zdokonalení,“ vysvětluje Kváš a dodává: „Každého rodiče na začátku upozorňujeme, že se lišíme od ostatních ryze sportovních klubů, které tlačí jen na výkony. My se snažíme do cvičení vnést dětem cestu do budoucího života. Díky judu se to našemu klubu daří více jak 17 let a doufám, že budeme i dál pokračovat a vychovávat malé hrdiny, na které budou jejich rodiče právem pyšní.“

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav