15. května 2024

Petr Manuel Ulrych

Atletika

Aktuality

Olympiáda dětí a mládeže s rekordní břeclavskou účastí?

V uplynulých dnech se atleti z oddílu FOSFA Lokomotiva Břeclav zúčastnili několika závodů, z kterých přivezli pěknou hromádku medailí a řadu osobních i okresních rekordů. Rýsuje se už také početná skupina, která bude břeclavský oddíl reprezentovat na letošní Olympiádě dětí a mládeže v jižních Čechách. Vypadá to, že by v krajském výběru mohla mít Břeclav asi třetinový podíl.

Začněme nedělí 5. května. V ten den se v Ostravě odehrálo 1. semifinále Mistrovství Moravy a Slezska družstev mládeže. FOSFA Lokomotiva Břeclav má v této soutěži přihlášena družstva dorostenců a dorostenek. Lépe se tomto semifinálovém kole umístili dorostenci, kteří brali bronz, když bodově nestačili na družstva AK Olomouc a Sokola Opava. Dorostenky skončily ve své soutěži deváté. Za zmínku stojí určitě okresní rekord dorostenky Emmy Mwanyolo, která stometrovou trať zdolala v čase 12,41 s a překonala starý rekord Elišky Grzybové z roku 2021 o šest setin sekundy. Emma si rovněž výrazně vylepšila svůj osobní rekord na dvojnásobné trati časem 25,26 s. „Individuální vítězství ve svých disciplínách zaznamenali Richard Březovič v hodu oštěpem (63,88 m) a Peter Csikós na 800 m (1:57.74),“ uvedl klub na svých stránkách s tím, že z dalších osobních rekordů zaujali Vít Krůza (100 m 11.56, 200 m 23,37), Zbyněk Sem (100 m 11,85, 200 m 24,40), Dominik Navrátil (100 m 11,50, 200 m 23,22), Amélie Pekaříková (100 m 13,18), Daniela Nebenführová (100 m 13,52 dálka 471 cm) a Jan Tančinec (dálka 617 cm).

Okresní rekord v běhu na 100 m pokořila v Ostravě Emma Mwanyolo

Okresní rekord v běhu na 100 m pokořila v Ostravě Emma Mwanyolo

Foto: FOSFA Lokomotiva Břeclav

Ve středu 8. května se rovněž v Ostravě konalo Mistrovství Moravy a Slezska mužů, žen, juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek. V tomto případě šlo o závody jednotlivců. Z břeclavských sportovců zde zazářila Jana Piškulová, která časem 63,04s na 400 m překážek překonala nejenom vlastní okresní rekord v kategorii juniorek (66,23s), ale o 41 setin také absolutní rekord Markéty Malarikové z roku 2012.

Jana Piškulová stanovila nový okresní rekord v běhu na 400 m

Jana Piškulová stanovila nový okresní rekord v běhu na 400 m

Foto: FOSFA Lokomotiva Břeclav

Oštěpaři se ve stejný den vydali do Domažlic, kde bylo na programu Hvězdné házení. Rekord tam zaznamenal junior Štěpán Paulík, který svým posledním pokusem poslal 800g oštěp do vzdálenosti 62,48 cm, čímž o 1,13 m překonal 17 let starý rekord Miloše Buchty. V konečných výsledcích domažlického závodu mu sice připadla nepopulární bramborová medaile, zároveň se ale tímto svým výkonem zapsal na druhou příčku absolutních tabulek za Lukáše Brenna. V kategorii dorostenců se nejlépe dařilo Richardu Březovičovi, který třetím pokusem hodil 64,01 a vybojoval zlato.

Sobota 11. května byla ve znamení 1. kola I. ligy mužů a žen v Uherském Hradišti. Soutěžím dospělých se v souladu se zaměřením projektu FOSFA Sport běžně nevěnujeme, v tomto případě však rádi uděláme výjimku. Za oddíl FOSFA Lokomotiva Břeclav totiž o ligové body bojují z velké části dorostenci či junioři. Družstva mužů i žen obsadila v konečném součtu shodně pátá místa, což lze považovat za dobrý vklad do začátku soutěže. „Zapsali jsme celkem čtyři individuální vítězství: hned na úvod dominoval běhu na 10 000 m Roman Paulík v čase 32:57.63 a díky třetímu místu na 1 500m se stal nejlépe bodujícím závodníkem. Další vítězství zaznamenala na 800 m Kateřina Osičková časem 2:13.43, čtvrté místo obsadila v běhu na 400 m a byla nejlépe bodující závodnicí. Na 800 m jsme získali první místo také v soutěži mužů, kde dominoval Filip Revaj časem 1:54.26. Čtvrté vítězství zaznamenal v chůzi Jaromír Hloch,“ informoval klub na svém webu. My dodáváme, že Štěpán Paulík v Uherském Hradišti přehodil svůj jen tři dny starý domažlický rekord v hodu oštěpem o 44 cm. Jeho nový osobní rekord tak má hodnotu 62,92 cm.

Roman Paulík byl nejlépe bodujícím účastníkem úvodního kola ligy dospělých

Roman Paulík byl nejlépe bodujícím účastníkem úvodního kola ligy dospělých

Foto: FOSFA Lokomotiva Břeclav

Nejpočetnější – zhruba padesátičlenná – výprava se pak z Břeclavi vydala v neděli 12. května do Znojma, kde probíhalo Mistrovství staršího a mladšího žactva Jihomoravského kraje. O tom, co se ve Znojmě odehrávalo, nejlépe vypovídá závěrečná bilance: na mistrovství se sjelo 497 závodníků, kteří v 56 disciplínách absolvovali 900 startů. A břeclavští atleti si domů odvezli 15 zlatých, 5 stříbrných a 12 bronzových medailí. „Zároveň šlo o jeden z kvalifikačních závodů pro olympiádu dětí a mládeže. Aktuálně to vypadá, že z našeho oddílu by se do třicetičlenné krajské nominace mohlo dostat devět nebo deset lidí,“ uvádí Zbyněk Chlumecký, předseda a hlavní trenér atletického oddílu FOSFA Lokomotiva Břeclav. Nominace se podle jeho slov bude uzavírat tento týden v neděli. „Už nyní má nominaci jistou šest našich členů,“ dodává Zbyněk Chlumecký. S kompletní nominací na červnovou Olympiádu děti a mládeže vás samozřejmě seznámíme.

Nyní ale zpět k výsledkům mistrovství ve Znojmě. „Byli jsme svědky řady velmi zajímavých výkonů. Osobní rekord si připsala Anna Karolína Adamcová, která poprvé zaběhla šedesátku pod osm sekund. Richard Smolík zaostal časem 16,81 s na 150m trati jen o šest setin za okresním rekordem. Lukáš Drobilič skočil 191 cm do výšky a pokoušel se o osobní rekord 196 cm. Osobního rekordu dosáhla Karolína Rumpová, která skočila 4,83 m do dálky a vede krajské tabulky. Celkově ty výsledky byly opravdu dobré,“ chválí břeclavské sportovce Zbyněk Chlumecký. Za třešničku na dortu pak můžeme označit zbrusu nový okresní rekord Matyáše Kocmana. V závodě starších žáků na trati 1500 m zvítězil  v čase 4:10.07 m, čímž o 5,51 s vylepšil svůj loňský okresní rekord a upevnil si první místo v republikových tabulkách.

Všechny výsledky najdete podrobně rozebrané na webu oddílu. Chcete-li břeclavské atlety vidět na vlastní oči a povzbudit je v honbě za dalšími cennými kovy a rekordy, máte v příštích dnech hned několik příležitostí. Nejmenší závodníci se již zítra utkají na svém domácím stadionu v rámci 1. kola Zlaté ligy přípravek. Druhé kolo je v plánu v úterý 21. května. Pro mladší a starší žáky je pak na sobotu v Břeclavi přichystáno 2. kolo MJMKAS družstev mladšího a staršího žactva – skupina „JIH“. A v neděli se vybraní zástupci této věkové kategorie vypraví na žákovský mítink do rakouského Schwechatu, uzavírá Zbyněk Chlumecký.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav