28. června 2024

-fs-

Stolní tenis

Aktuality

Ohlédnutí za účinkováním „dua Cupi" na ODM 2024

Jak jsme již v týdnu informovali, sourozenci Bára a Jakub Cupákovi vybojovali na Olympiádě dětí a mládeže 2024 v Českých Budějovicích každý po jedné bronzové medaili v stolně-tenisových čtyřhrách. Po návratu z her jsme jejich tatínka a současně trenéra FOSFA KST LVA Zdeňka Cupáka požádali o bezprostřední dojmy a zhodnocení.

Zdeněk Cupák hned na úvod říká, že už samotná nominace byla pro Barču s Jakubem velký úspěch a jakékoliv umístění na stupních vítězů by pak znamenalo obrovský počin. „Oba dva patřili k nejmladším účastníkům olympijského turnaje. Barunka pak úplně nejmladší, a pokud bude nadále dobře trénovat, tak má reálnou naději se podívat ještě na následující dvě dětská olympijská klání,“ vysvětluje Zdeněk Cupák.

V jednom kole

Program turnaje hodnotí jako náročný.  Už proto, že ještě v neděli hráli Barča s Kubou v Praze na Prague Grand Prix 2024, odkud se přesouvali přímo do Českých Budějovic na zahájení ODM 2024. A již následující den dopoledne se rozeběhl olympijský turnaj ve stolním tenisu. Konkrétně individuální soutěže, čtyřhry a mixy. „Zápasy se střídaly ve velkém tempu. Nebyla chvilka oddechu. Bohužel únava a taky svalové zranění z předchozího turnaje ovlivnilo pondělní výkony obou dětí,“ uvádí Zdeněk Cupák a dodává, že zejména zraněné Barunce se nedařilo. „Oba se nicméně během dne vyhecovali a dokázali s parťačkou Adélou Brhelovou proskočit mezi čtyři nejlepší páry ve čtyřhře resp. mixu. Den jsme tak skončili s úsměvem na rtech, neboť jsme věděli, že povezeme domů medaile. O tom, jakou budou mít váhu, se mělo rozhodnout v úterý,“ ohlíží se za pondělními zápasy Zdeněk Cupák.

Nechybělo mnoho

Úterý začalo soutěží družstev. Kubík s Pavlem Flajšarem porazili v prvním kole Liberecký kraj, mezi čtyři bohužel proklouznout nedokázali, když prohráli s krajem Zlínským. „Zajímavostí je, že dokázali vyhrát ve čtyřhře nad Vojtěchem Laštovkou s Kristiánem Píšem, kteří společně později vyhráli soutěž čtyřher,“ doplňuje Zdeněk Cupák.

Barunka s Adélkou porazily Plzeňský kraj a o postup mezi čtyři nejlepší svedly bitvu s Vysočinou. „Nakonec prohráli 3:2, když je od postupu dělily 2 balónky. Nedalo se nic dělat a koncentrovali jsme se dál na čtyřhry. Obě semifinále se rozhodovala v pětisetových bitvách. Bohužel nakonec se vyhrát nepovedlo a obě děti tak skončily na krásném třetím místě,“ líčí závěr turnaje Zdeněk Cupák.

Zklamání se rychle rozplynulo

„Před turnajem bychom jakoukoliv medaili brali všemi deseti, ale když jsme viděli, jak blizoučko bylo finále ve čtyřhrách, tak i další medailové boje ve družstvech, cítili jsme lehké zklamání. To nás však brzy opustilo a medailový ceremoniál jsme si už užili naplno. Děti viděly, že se můžou porovnávat s každým soupeřem a když budou pilné v tréninku, šance na další medaile z příštích ODM ještě přijdou,“ uzavírá trenér.

A jaké dojmy si z turnaje odváží samotné „duo Cupi“? Barunce i Kubíkovi se nejvíc líbil medailový ceremoniál, rádi ale vzpomínají i na zahájení či olympijský areál. Moc si užili krásnou atmosféru. Unavení po náročné sezóně, ale šťastní a s olympijskými medailemi na krku vyhlížejí chvilku prázdnin, než zase na přelomu července a srpna začnou s letní přípravou do další sezony.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav