01. července 2024

Petr Manuel Ulrych

Atletika

Aktuality

ODM 2024: výkony atletů pohledem trenéra

Ještě jednou se ohlédneme za účinkováním břeclavských atletů na Olympiádě dětí a mládeže 2024, která probíhala minulý týden v Jihočeském kraji. O rekapitulaci jsme požádali předsedu atletického oddílu FOSFA Lokomotiva Břeclav Zbyňka Chlumeckého.

Na úvod předznamenejme, že na jedenácté olympiádě dětí a mládeže (ODM) měl břeclavský klub rekordní účast – sedm z celkem třiceti atletů v dresech Jihomoravského kraje bylo z oddílu FOSFA Lokomotiva Břeclav. Jejich seznam měl být původně ještě o jedno jméno delší, Richard Smolík ale nemohl do Českých Budějovic odcestovat kvůli zranění, které si přivodil během FOSFA Olympiády břeclavských škol. Klub tedy na ODM reprezentovalo těchto sedm borců: Karolína Rumpová, Anna Karolína Adamcová, Veronika Janíková, Lukáš Drobilič, Matyáš Kocman, Matěj Režňák a Petr Lang.

A dlužno podotknout, že vystoupení této sedmičky na ODM bylo úspěšné – břeclavští atleti nemalou měrou přispěli k tomu, že výprava Jihomoravského kraje obsadila v atletice krásné druhé místo. „Kraj získal celkem pět zlatých medailí, dvě stříbrné a jednu bronzovou,“ vypočítává Zbyněk Chlumecký. „Břeclaváci z toho získali čtyři zlaté,“ právem se pyšní výsledky svých svěřenců.

Velká slova uznání samozřejmě od trenéra sklidil Lukáš Drobilič, který dokázal v Českých Budějovicích vybojovat zlaté medaile ve skoku vysokém a skoku dalekém. Při svém hodnocení dále vypichuje jeden dramatický moment – vítězství Matyáše Kocmana v běhu na 1500 m. „Matyáš to celé odtáhl a ostatním běžcům rozrážel vítr. V těsném závěsu za ním běžel pražský Jakub Pietrula, mimochodem mistr republiky v běhu na 3 km, kterému se už v cílové rovince podlomily nohy a spadnul do cíle. Matyáš to naštěstí udržel a kamerový záznam rozhodl o tom, že se stal o sedm tisícin vítězem. Zároveň si o sedm sekund vylepšil svůj osobní rekord,“ říká Zbyněk Chlumecký.

Pochvalu si od trenéra vysloužily také všechny tři břeclavské dívky, jež se probojovaly na olympiádu. Tedy nejen Anna Karolína Adamcová, která rozbíhala vítěznou jihomoravskou štafetu, na 4×60 m, ale i Veronika Janíková a Karolína Rumpová, které se představily ve skoku dalekém. „Podle tabulkových míst měly být kolem osmého místa. Vypořádaly se s kvalifikací, na což nejsou zvyklé, a v následujících finálových částech skončily obě na hezkých čtvrtých místech. A obě si zároveň vylepšily své osobní rekordy. Karolíně na medaili v kategorii mladších žákyň chybělo pouhých osm centimetrů. Věřím, že když bude poctivě trénovat, z příští olympiády dětí a mládeže, která se bude konat za dva roky v Praze, by medaili přivézt mohla,“ hodnotí Zbyněk Chlumecký.

Jako trenér nicméně Zbyněk Chlumecký nežije minulostí, svoji pozornost upírá k dění příštích měsíců. „Léto věnujeme přípravě na podzimní sezonu, kdy nás čeká mimo jiné 15. září mistrovství republiky jednotlivců v Třinci. A také bychom rádi v domácím prostředí dokázali to, co se nám ještě v historii nepodařilo, totiž s chlapeckým družstvem vyhrát mistrovství republiky družstev. To je v plánu na 5. října.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav