27. května 2024

Jakub Jukl

Fotbal

Aktuality

Mladí fotbalisté žijí hrou

Okresní fotbalová soutěž Žijeme hrou se během května přehoupla do své druhé půlky. Proto jsme požádali trenéra nejmladších lvíčat klubu FOSFA MSK Břeclav Martina Martáka, aby nám ji trochu přiblížil.

Když se řekne „Žijeme hrou“, jaký typ soutěže si máme představit?

Je to soutěž pro mladší a starší přípravky a předpřípravky, kterou každý rok vyhlašuje okresní fotbalový svaz. Má vždycky jarní a podzimní část a obě se hrají na venkovních hřištích.

Jakým systémem se hraje? Na kola jako v „dospělém“ fotbale?
Formát „Žijeme hrou“ se právě hraje odlišně než dospělý fotbal. V tom dává Okresní fotbalový svaz klubům volnost na začátku sezóny si zvolit, že mohou hrát kolově, tedy každou neděli jeden zápas s jedním soupeřem, nebo turnajově – to se sejde více týmů (v každé kategorii), obvykle tak osm, v jeden den na jednom hřišti a hrají většinou každý s každým. My dáváme přednost právě tomuhle modelu, protože nám to umožní odehrát více zápasů při jednom výjezdu, nejen jeden zápas a domů. Děti si fotbalu daleko víc užijí.

Kdy a kde se turnaje hrají?

Z 90 % je to vždycky neděle, asi 8 – 10 víkendů po sobě. Hraje se na různých místech břeclavského okresu, takže nedávno jsme hráli v Bílovicích, o uplynulém víkendu v Kobylí, pak nás čekají Velké Pavlovice.

Snímek z posledního turnaje Žijeme hrou v Kobylí

Snímek z posledního turnaje Žijeme hrou v Kobylí

Foto: FOSFA MSK Břeclav

Jak zápasy v rámci soutěže Žijeme hrou vypadají?

Úplně jinak než ve „velkém“ fotbale. Hraje se vždy 14 – 15 minut, pak se nastoupí proti dalšímu týmu. Hřiště jsou menší, takže na stadionu se jich vytyčí šest a na všech zároveň se hraje, každá věková kategorie na dvou. Má to úžasnou atmosféru, když se vám najednou po zeleném trávníku prohání víc než stovka dětí a všude kolem fandící rodiče, kteří zápasy samozřejmě prožívají. I když o nic nejde, tady se nehraje na vítězství.

Opravdu?

Ano, soutěž Žijeme hrou je tu hlavně proto, aby si děti užily fotbal. Nepostupuje se, nesestupuje se, nepočítá se žádné skóre. Dokonce ti nejmladší, předpřípravky, hrají bez brankářů, aby se naučili dávat góly a mít radost ze hry. Ty branky jsou samozřejmě menší, obvykle metr na metr. Je úžasné vidět, jak se malé děti, které se ze začátku na hřišti jen rozkoukávaly, učí, jak pracovat s míčem, jak dávat góly i jak bránit. Ty pokroky jsou u nich obrovsky znát.

Kolik týmů v soutěži hraje?

To je každý rok jiné, ale je patrná stoupající tendence, zapojuje se stále víc klubů. Letos se jich přihlásilo šestnáct z celého okresu Břeclav.

Jezdíte se svými svěřenci na všechny turnaje Žijeme hrou?

Snažíme se, pokud to nekoliduje s dalšími soutěžemi. Starší a mladší přípravka mají ve svých kategoriích už i krajskou soutěž, která se hraje jednou za 14 dní. Ale když mají volno, jedeme všichni na turnaj Žijeme hrou. Na tahle utkání se vždycky těším. Jak říkám, atmosféra je opravdu moc hezká, všude je tam cítit radost ze hry. A tak by to ve fotbale mělo být.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav