04. září 2023

Petr Manuel Ulrych

Fotbal

Aktuality

Mladí fotbalisté ladili formu a sbírali zážitky

Nebývale živo bylo během třetího srpnového týdne na břeclavském stadionu Slovanu – probíhal zde tradiční letní kemp fotbalového klubu FOSFA MSK Břeclav. Konkrétně hráčů ročníků 2012-2016. O detailech jsme hovořili s čtveřicí trenérů, kteří se dětem věnovali.

Na zmiňovaném stadionu jsme během naší návštěvy napočítali bezmála osm desítek dětí. „Letošního fotbalového kempu se zúčastnilo 74 hráčů napříč čtyřmi kategoriemi od ročníku 2012 do ročníku 2016,“ říká hlavní organizátor Martin Marták a vysvětluje, že kluci měli podle kategorií nastavený individuální program. „Trošku nám to ztěžovalo sluníčko, protože byla 35stupňová vedra, ale i tak si s tím velmi dobře poradili. Až na pár případů chvilkové dehydratace to všichni zvládli bez úhony a vše fungovalo. Za nás trenéry je tedy na místě spokojenost. Za klíčové ale považuji to, že kluci každý den odcházeli spokojení, plní zážitků, emocí, kamarádství a nových fotbalových zkušeností.

Martin Marták

Nejmenší hráče, tedy mladší přípravku (neboli kategorii U9), měl během kempu na starosti Ladislav Dvořáček. „Měli jsme 16 kluků, s kterými jsme v osm ráno začínali trénovat. Dopolední tréninky byl dvoufázové, následoval oběd a odpoledne nás čekala ještě jedna tréninková jednotka. Případně měli kluci nějaký výlet. Třeba na hasičárnu, kde to kluky ohromně bavilo,“ přibližuje tréninkový režim Ladislav Dvořáček, který kvituje, že na tréninky se kluci těšili a pořád chtěli hrát fotbal. „Museli jsme ale také pilovat přihrávky a střelbu. Musím říct, za ten týden se kluci hodně posunuli, co se týká fotbalové stránky a vedení míče i střelby,“ ohlíží se trenér spokojeně za letošním kempem.

Ladislav Dvořáček

Podobně hovoří i Jan Svoboda, který trénoval kluky ročníků 2012 a 2013. „Tihle kluci už byli hodně zaměřeni na fyzickou výdrž a připravenost. Na začátku týdne jsme v úmorných vedrech nabírali kilometry a postupně přidávali práci s balonem,“ vysvětluje. I tyto věkové kategorie ale měly kemp zpestřen mimofotbalovými aktivitami, konkrétně návštěvou koupaliště a beach volejbalem. „Ke konci kempu se do přípravy zapojily i fitness trenérky, takže na řadu přišlo protahování, masáže a regenerace, což bylo důležité i s ohledem na mistrovský zápas, který kluky čekal záhy po skončení kempu. „Už kvůli počasí si všichni sáhli na dno, ale musím je pochválit. S jejich výkonem jsem spokojený, i v tom vedru to zodpovědně odmakali. I rodiče museli uznat, že kluci večer spali jak miminka,“ usmívá se Jan Svoboda a dodává, že v tomto věku je už fotbal i o rychlosti a fyzické připravenosti. „Kluci potřebovali nabrat trochu svalové hmoty a posílit fyzickou zdatnost. A to bych řekl, že se podařilo,“ hodnotí letošní kemp Jan Svoboda.

Jan Svoboda

Spokojenost panovala po skončení kempu i na tváři předsedy FOSFA MSK Břeclav Alexandra Hrabala. „Letní kemp zcela zapadl do naší koncepce, která stojí primárně na výchově mladých hráčů. Tak jako každým rokem to ale ani letos nebylo jen o fotbale, do programu jsme zařadili i řadu dalších věcí, aby si to děti užily a rodiče byli rádi, že jim ratolesti nesedí doma u počítačů a telefonů, ale hýbou se. A úsměvy na rtech i rozzářené oči nám ukázaly, že to neděláme úplně špatně,“ říká Alexandr Hrabal a přidává dík jak účastníkům kempu, tak rodičům, kteří se na výchově dětí prostřednictvím sportu podílejí.

Alexandr Hrabal

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav