18. dubna 2024

Jakub Jukl

Fotbal

Aktuality

Mladé fotbalisty táhnou nahoru nové tréninkové metody

Jan Svoboda, trenér kategorie U12 fotbalového klubu FOSFA MSK Břeclav, je proslulý zaváděním moderních tréninkových metod po vzoru špičkových evropských týmů. To se promítá i do výkonů jeho svěřenců. Právem byl proto na lednovém galavečeru FOSFA Sport oceněn jako Trenér roku 2023. Požádali jsme ho, aby nám vyprávěl nejen o svých moderních metodách, ale o trénování břeclavských fotbalistů vůbec.

Jak jste se dostal k trénování fotbalu mládeže? V jednom rozhovoru jste zmínil, že to „nikdo nechtěl dělat“. Co rozhodlo, že jste se do toho pustil?

V době, kdy začal hrát fotbal můj starší syn, jsem zjistil, že mladým fotbalistům chybí trenéři. Navíc se tam sešly i děti od kamarádů, a tak jsem je všechny začal trénovat. A dnes si už nedokážu svůj život bez trénování kluků představit.

Je trenérská práce opravdu tak náročná na čas i energii, jak se říká?

Určitě ano, pro rodinu mi zbývají sotva dva dny v týdnu, víkendy do konce června mám zaplněné fotbalem. Pokud chceme s rodinou někam vyrazit, vždy se musím podívat, kdy a kde hrajeme a který víkend by to bylo možné.

Vy sám jste se věnoval fotbalu od kdy?

Asi od 6 let, ale pak jsem utrpěl těžký otřes mozku. Na čas jsem s fotbalem musel skončit a hrál badminton. K fotbalu jsem se vrátil asi v 17 letech společně s hokejem.

Jan Svoboda

Foto: Petr Manuel Ulrych

Jakými kluby jste prošel a jakou nejvyšší soutěž jste hrál?

Byly to Slovan Břeclav, Sokol Přítluky, Sokol Sedlec, nejvyšší soutěž jsem hrál 1.B třídu.

Břeclavskou mládež trénujete od roku 2017 a za tu dobu se výrazně pozvedla. Mohl byste srovnat úroveň mladých fotbalistů tehdy a dnes? Jak co se týče počtu, tak i úrovně?

Úroveň i počty dětí jsou naprosto nesrovnatelné. Dříve nás bylo přibližně 250 hráčů a maximálně 15 trenérů. Teď máme v klubu 400 aktivních hráčů. Na druhou stranu fotbalisté v době mého mládí mi přišli určitě šikovnější a obratnější. Dnešní doba sportům tolik nepřeje, u dětí vítězí spíše hry na počítačích a mobilech.

V loňské sezóně vaši svěřenci v kategorii U12 neprohráli v krajském přeboru jediné utkání. Jak jste tohoto neobyčejného výsledku dosáhli?

Předně se sešel výborný ročník kluků, s trenéry je vedeme od jejich 5-6 let. Kluci mají dobrou partu. Je to soubor různých povah, a tak by to v týmu, který chce něčeho dosáhnout, mělo být. V kabině vše funguje jak má.

O vás je známo, že používáte při tréninku moderní metody. Mohl byste je čtenářům přiblížit?

Snažím se jít s dobou, fotbal, to už dneska není jen kopání do míče a běhání bez balónu. V trénincích a na soustředění se s kolegy a kolegyněmi zaměřujeme na atletiku, atletický běh a styl běhu, strečinky, rychlé nohy, tabatu, pilates i jógu. Nevynecháme ani dnešní moderní formy protahování před tréninkem i po něm. Zveme si i profesionální atletické trenéry, trenéry ve fitness a kardio a to jak na tréninky, tak i na soustředění. Hodně se učím od svého kolegy a předsedy klubu pana Hrabala, ten na hřišti doslova vyrostl, je na něm denně a celý život obětoval trénování fotbalu. Také vlastní jednu z nejvyšších trenérských licenci, UEFA A. Já sám se snažím rozšiřovat si obzory pomocí odborné literatury a internetu a samozřejmě i sledováním zápasů jiných mužstev v televizi i přímo na hřišti. Strašně se mi líbí akademie Ajaxu Amsterdam a Red Bullu Salzburg. U nich čerpám nové tréninkové metody, pokud je tedy někdo zveřejní. Moji kluci mají na tréninku nejraději, když jim dovolím hrát ragby. To je moc baví a zároveň při něm posilují obratnost i fyzickou kondici.

Jaký je v tom rozdíl oproti tradičnímu způsobu tréninku?

Obrovský, ve všem. Celý trénink je rozdělen do několika částí: rozcvička, protažení, zahřátí, poté následuje trénování hry, pilování různých strategií atd. A trénink končí opět protažením. S kolegy každý trénink připravujeme pár dní dopředu a před začátkem ho konzultujeme. Snažíme se, aby ty tréninky kluky bavily a nebyly pořád stejné. I když některé věci, jako technika s míčem, se prostě musí drilovat pořád dokola.

A jak na tyto metody děti reagují? Byl nějaký problém při jejich zavádění?

Někteří nemají rádi změnu a musíme je přesvědčit, že je to dobré pro jejich fotbalový růst.

Kdesi jste zmínil, že v Břeclavi právě vyrůstá nadějná fotbalová generace. V čem vidíte její potenciál?

Že jsou dobrá parta a skvělý tým mladých sportovně nadaných kluků. Reprezentují své školy i v jiných soutěžích, kromě fotbalu hlavně v atletice a florbalu. Jsou oporami sportovních týmů svých škol. Jak říkají paní tělocvikářky „to zase vyhrají Honzovy kopačky“.

Mohl byste jmenovat některé nadějné hráče? A nebojíte se, že vám je „odloudí“ některé větší a bohatší kluby?

Takhle na první dobrou mě napadají třeba Hollý, Malega, Pospíšil. Toho přetahování jinými kluby se samozřejmě hodně bojím! Ale doufám, že s rodiči máme dobré vztahy. A že kluky pustíme do ligových akademií s návazností na střední školu i s ubytováním teprve tehdy, až to bude mít smysl a budou na to mít věk. Vždyť se pořád bavíme o dětech.

Týkají se slova o nadějné fotbalové generaci i dívčího fotbalu? Vím, že předseda klubu, pan Hrabal, klade na jeho rozvoj velký důraz…

Samozřejmě, holky jsou již nedílnou součástí našeho klubu. A všichni se snažíme jim dát perfektní servis jak ve vybavení, tak v trenérském vedení. Trenérka s nimi dělá obrovské pokroky. Dnes máme již asi 30 aktivních děvčat. Což je opět zásluha pana Hrabala.

Máte nějaký cíl, kam byste své svěřence rád dovedl? A plánujete s nimi pokračovat i ve vyšších věkových kategoriích?

Cílem je, abychom s týmem postoupili do žákovské ligy starších žáků, a hlavně abychom zůstali všichni pohromadě. Ano, plánuji s nimi pokračovat i v dalších věkových kategoriích, přeci jen jsem je vychoval od prvopočátku. Jsme taková jedna fotbalová rodina.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav - mládež

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav