Být nejlepším

Být nejlepším

Fosfa Sport Awards 2024

05. prosince 2023

Jakub Jukl

Fotbal

Aktuality

Míčky, míče, balony

Fotbal, volejbal, stolní tenis – na první dost rozdílné hry. Jedno ale mají společné: všechny se hrají s míčem. Pojďme se podívat na jejich odlišnosti. 

Míčové hry zaujímají mezi sporty důležité postavení. Míče a hry s nimi provázejí lidstvo už od starověku. Vyobrazení míčových her najdeme na staroegyptských malbách. Nejstarší míče, které nalezli archeologové, jsou asi 3 000 let staré. Pocházejí z dnešní Číny, byly vyrobeny z kůže a naplněny koňskými žíněmi. Nepřekvapí, že o míčové hře se zmiňuje i Homér v Odyssee.

Nejpopulárnější sporty

Míčové sporty patří na celé planetě mezi ty nejpopulárnější. Na prvním místě kraluje samozřejmě fotbal. A to prosím i v Severní Americe, alespoň ve Spojených státech. Jenže tam pod pojmem „football“ mají na mysli trochu jinou hru. U nás jí říkáme „americký fotbal“ a má velmi blízko k ragby. Ať tak či onak – i americký fotbal se samozřejmě hraje s míčem, byť trochu jiným, než jeho evropský příbuzný. Ale mezi nejpopulárnějšími sporty najdeme i další míčové hry: kriket (v Indii a Pákistánu), basketbal na Filipínách a v Pobaltí, baseball v Japonsku a Venezuele, volejbal v Kambodži nebo australský fotbal – samozřejmě v Austrálii. A tak jedinými výjimkami ve světě jsou Mongolsko se svým zápasením a Kanada a Finsko, kde vládne oblibě hokej.

Míče stokrát jinak

Míč na každou hru je samozřejmě jiný – velikostí, tvarem i použitým materiálem. Ne všechny míče jsou totiž kulaté – třeba míče na americký a australský fotbal či ragby jsou šišaté. A nejen to, liší se navíc i mezi sebou – míč na americký fotbal je třeba menší než „šiška“ na ragby, takže se dá házet i jednou rukou. Badmintonový míček je vlastně polokoule, opatřená původně husím peřím či jeho plastovou náhradou – to proto, aby létal pomaleji. Z pravidel se trochu vymyká míček na kriket. „Krikeťák“ se totiž používá snad jako jediný ve více sportech. Jednak při samotném kriketu, jednak v lehkoatletické disciplíně „hod kriketovým míčkem“, určené především pro děti a mládež.

Obr a trpaslík

Co se velikosti týče, je největším z běžně používaných míčů ten basketbalový. Typická oranžová koule má obvod 75 – 80 cm. Fotbalisté prohánějí po trávníku „merunu“ o obvodu 68 – 71 cm a je zajímavé, že stejné rozměry má i míč na vodní pólo. Jen kousek za nimi je pak míč na volejbal s 65 – 67 cm v obvodu. Naopak trpaslíci jsou míčky na golf (12,6 cm) a nejmenší, „pingpongáč“ na stolní tenis. Ten má obvod pouhopouhých 11,4 – 12,1 cm.

Míč vskutku „zdravotní“

Existuje ovšem ještě jeden míč, s kterým se ovšem setkáte jen výjimečně. Naštěstí! Je to takzvaný zdravotní míč, známější pod původním anglickým jménem „medicine ball“, česky též medicinbal. Je to skutečný Otesánek mezi míči, má obvod 110 cm a váží až 3 kilogramy! Naštěstí nebyl určen pro hru, ale pro zdravotní cvičení a posilování. I když dodatečně byla vymyšlena i hra, v níž se používá, tzv. hooverball. A občas se s ním z recese hraje i fotbal, to ale nedoporučujeme zkoušet.

Jak vidíte, míčů je opravdu mnoho. A jaký z nich je váš nejoblíbenější?

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav - mládež

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav