28. srpna 2023

Petr Manuel Ulrych

Stolní tenis

Aktuality

KST Fosfa LVA: s přípravou pomáhá trenér paralympijské vítězky

Jak jsme již nedávno avizovali, Klub stolního tenisu Fosfa LVA získal velmi zajímavé zahraniční posily - do přípravy jeho členů se zapojil Andrii Isakov, trenér ukrajinské parareprezentace, se svou svěřenkyní Marynou Lytovčenkovou, držitelkou zlaté paralympijské medaile. S oběma jsme během přípravného kempu lednicko-valtických stolních tenistů pořídili krátký rozhovor.

Stolní tenista Andrii Isakov se trénování věnuje od roku 2016, licencovaným trenérem se stal o dva roky později. Přípravě ukrajinských sportovců se tedy nevěnuje závratně dlouho, zato ale s úspěchem. Tím největším je vítězství jeho svěřenkyně Maryny Lytovčenkové na Paralympijských hrách v Tokiu v roce 2020, neméně si cení i jejího třetího místa na Paralympijských hrách v Brazílii v roce 2016.

Stolnímu tenisu se jako hráč i trenér věnoval Andrii až do loňského jara v domovském Charkově, odkud ho vyhnala ruská agrese. Útočiště našel v Česku, kde jednak nastupuje ve zdejší lize, jednak předává své zkušenosti ostatním. Ve své trenérské praxi vyznává zdánlivě prosté krédo: Profesionalita nade vše. „Není nic důležitějšího než touha sportovce vyniknout ve sportu. Pro mě je důležité předávat dál všechny znalosti, které mám, a je jedno, jak moc se člověk ve sportu dokáže prosadit,“ říká Andrii Isakov.

Andrie s Marinou přivedl do klubu Peter Šimon (vpravo)

Foto: archiv Petera Šimona

Spolupráce s KST Fosfa LVA

Na jaře letošního roku se Andrii v Brně seznámil s Peterem Šimonem, statutárním zástupcem KST Fosfa LVA. Slovo dalo slovo a od března se stal trenérskou posilou lednicko-valtického klubu. „Do trenérského procesu naší mládežnické základny se zapojil v rámci společného projektu realizovaného s obcí Lednice a Ministerstvem vnitra České republiky na podporu integrace držitelů dočasné ochrany,“ vysvětluje okolnosti tohoto spojení Peter Šimon, statutární zástupce lednicko-valtického klubu. „Velmi rychle zapadl do našeho kolektivu a kromě vysoké trenérské a hráčské kvality se stal i naším přítelem. Já osobně si na něm nejvíc cením jeho pronikavé energie, s kterou se věnuje našim dětem bez ohledu na jejich výkonnost. Snaží se jim odevzdávat maximum, a to i po pěti hodinách intenzivního tréninku,“ dodává.

Na vlastní oči jsme se o tom mohli přesvědčit i my během naší návštěvy posledního prázdninového kempu lednicko-valtického klubu, který probíhal minulý týden v Lednici.  „Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit sportovního soustředění a podělit se o své zkušenosti a znalosti i poznat skvělé lidi,“ řekl Andrii. Na náš dotaz, jak hodnotí kvality zdejších stolních tenistů, odpověděl: „Sportovci z těchto kempů jsou velmi nadějní a motivovaní, takže věřím, že o nich ještě určitě uslyšíme.“ V životě je podle něj nejdůležitější tvrdě pracovat a zdokonalovat se. „Věřím v každého sportovce, protože i víra trenéra je důležitým momentem ve sportovní kariéře každého závodníka,“ dodal.

Paralympijská vítězka inspiruje i zdravé hráče

Prázdninového kempu KST Fosfa LVA se se svým trenérem zúčastnila i Maryna Lytovčenková, která se kvůli prodělané lehké mozkové obrně věnuje para stolního tenisu v kategorii C6. A za své výkony zaslouží respekt – může se pochlubit zlatem z Paralympijských her v roce 2020, bronzem z paralympiády v roce 2016, dvěma tituly mistryně světa či třemi cennými kovy z mistrovství Evropy.

Její odpověď na otázku, kterého ze svých vítězství si cení nejvíc, nepřekvapí: „Nejdůležitějšími soutěžemi pro každého sportovce jsou olympijské a paralympijské hry. Každá medaile je pro mě důležitá, protože je to moje cesta k té nejdůležitější medaili, a to zlaté paralympijské medaili. O té sní každý profesionální sportovec.“

Maryna vybojovala již dvě paralympijské medaile

Foto: archiv Maryny Lytovčenkové

Ve své sportovní kariéře nyní Maryna pokračuje v Česku – trénuje v jednom z pražských klubů. „Česká republika je krásná země a já jsem šťastná, že tu mohu být. Jsem vděčná za pohostinnost a za možnost být v bezpečí a pokračovat v tréninku,“ říká. Aktuálně se připravuje na mistrovství Evropy v anglickém Sheffieldu, kde bude společně s Andriem Isakovem reprezentovat svoji rodnou zemi – Ukrajinu. „Je motivující, že můžeme o Ukrajině mluvit prostřednictvím sportu,“ říká.

Maryna s Filipem Fifou Prchlíkem

Foto: Hana Březovičová

S lednicko-valtickým klubem má dohodu, že ho bude příležitostně navštěvovat a zapojovat se do mládežnických tréninků. „Maryna se stala velkou inspirací pro našeho jediného parareprezentanta Filipa Prchlíka, ale i pro ostatní děti,“ komentuje Peter Šimon. „S úsměvem na tváři trénuje pět až šest hodin denně. Handicap jí sice komplikuje i běžné činnosti, jako je zavazování tkaniček na teniskách, to jí ale nebrání v tom, aby v zápase porazila i mně nebo jiné dospělé hráče. Věřím, že děti tyto aspekty vnímají a postupně si uvědomují, jaké mají v našem regionu skvělé možnosti se sportovně realizovat,“ dodává.

Kromě stolního tenisu se Maryna věnuje postgraduálnímu studiu na jedné z ukrajinských univerzit. „Studuji online kvůli ruskému agresorovi, který vede válku na našem území,“ dodává.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav