Jak jsme již nedávno avizovali, Klub stolního tenisu Fosfa LVA získal velmi zajímavé zahraniční posily - do přípravy jeho členů se zapojil Andrii Isakov, trenér ukrajinské parareprezentace, se svou svěřenkyní Marynou Lytovčenkovou, držitelkou zlaté paralympijské medaile. S oběma jsme během přípravného kempu lednicko-valtických stolních tenistů pořídili krátký rozhovor.
28. srpna 2023
Petr Manuel Ulrych
Stolní tenis
Aktuality
KST Fosfa LVA: s přípravou pomáhá trenér paralympijské vítězky
Stolní tenista Andrii Isakov se trénování věnuje od roku 2016, licencovaným trenérem se stal o dva roky později. Přípravě ukrajinských sportovců se tedy nevěnuje závratně dlouho, zato ale s úspěchem. Tím největším je vítězství jeho svěřenkyně Maryny Lytovčenkové na Paralympijských hrách v Tokiu v roce 2020, neméně si cení i jejího třetího místa na Paralympijských hrách v Brazílii v roce 2016.
Stolnímu tenisu se jako hráč i trenér věnoval Andrii až do loňského jara v domovském Charkově, odkud ho vyhnala ruská agrese. Útočiště našel v Česku, kde jednak nastupuje ve zdejší lize, jednak předává své zkušenosti ostatním. Ve své trenérské praxi vyznává zdánlivě prosté krédo: Profesionalita nade vše. „Není nic důležitějšího než touha sportovce vyniknout ve sportu. Pro mě je důležité předávat dál všechny znalosti, které mám, a je jedno, jak moc se člověk ve sportu dokáže prosadit,“ říká Andrii Isakov.
Spolupráce s KST Fosfa LVA
Na jaře letošního roku se Andrii v Brně seznámil s Peterem Šimonem, statutárním zástupcem KST Fosfa LVA. Slovo dalo slovo a od března se stal trenérskou posilou lednicko-valtického klubu. „Do trenérského procesu naší mládežnické základny se zapojil v rámci společného projektu realizovaného s obcí Lednice a Ministerstvem vnitra České republiky na podporu integrace držitelů dočasné ochrany,“ vysvětluje okolnosti tohoto spojení Peter Šimon, statutární zástupce lednicko-valtického klubu. „Velmi rychle zapadl do našeho kolektivu a kromě vysoké trenérské a hráčské kvality se stal i naším přítelem. Já osobně si na něm nejvíc cením jeho pronikavé energie, s kterou se věnuje našim dětem bez ohledu na jejich výkonnost. Snaží se jim odevzdávat maximum, a to i po pěti hodinách intenzivního tréninku,“ dodává.
Na vlastní oči jsme se o tom mohli přesvědčit i my během naší návštěvy posledního prázdninového kempu lednicko-valtického klubu, který probíhal minulý týden v Lednici. „Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit sportovního soustředění a podělit se o své zkušenosti a znalosti i poznat skvělé lidi,“ řekl Andrii. Na náš dotaz, jak hodnotí kvality zdejších stolních tenistů, odpověděl: „Sportovci z těchto kempů jsou velmi nadějní a motivovaní, takže věřím, že o nich ještě určitě uslyšíme.“ V životě je podle něj nejdůležitější tvrdě pracovat a zdokonalovat se. „Věřím v každého sportovce, protože i víra trenéra je důležitým momentem ve sportovní kariéře každého závodníka,“ dodal.
Paralympijská vítězka inspiruje i zdravé hráče
Prázdninového kempu KST Fosfa LVA se se svým trenérem zúčastnila i Maryna Lytovčenková, která se kvůli prodělané lehké mozkové obrně věnuje para stolního tenisu v kategorii C6. A za své výkony zaslouží respekt – může se pochlubit zlatem z Paralympijských her v roce 2020, bronzem z paralympiády v roce 2016, dvěma tituly mistryně světa či třemi cennými kovy z mistrovství Evropy.
Její odpověď na otázku, kterého ze svých vítězství si cení nejvíc, nepřekvapí: „Nejdůležitějšími soutěžemi pro každého sportovce jsou olympijské a paralympijské hry. Každá medaile je pro mě důležitá, protože je to moje cesta k té nejdůležitější medaili, a to zlaté paralympijské medaili. O té sní každý profesionální sportovec.“
Ve své sportovní kariéře nyní Maryna pokračuje v Česku – trénuje v jednom z pražských klubů. „Česká republika je krásná země a já jsem šťastná, že tu mohu být. Jsem vděčná za pohostinnost a za možnost být v bezpečí a pokračovat v tréninku,“ říká. Aktuálně se připravuje na mistrovství Evropy v anglickém Sheffieldu, kde bude společně s Andriem Isakovem reprezentovat svoji rodnou zemi – Ukrajinu. „Je motivující, že můžeme o Ukrajině mluvit prostřednictvím sportu,“ říká.
S lednicko-valtickým klubem má dohodu, že ho bude příležitostně navštěvovat a zapojovat se do mládežnických tréninků. „Maryna se stala velkou inspirací pro našeho jediného parareprezentanta Filipa Prchlíka, ale i pro ostatní děti,“ komentuje Peter Šimon. „S úsměvem na tváři trénuje pět až šest hodin denně. Handicap jí sice komplikuje i běžné činnosti, jako je zavazování tkaniček na teniskách, to jí ale nebrání v tom, aby v zápase porazila i mně nebo jiné dospělé hráče. Věřím, že děti tyto aspekty vnímají a postupně si uvědomují, jaké mají v našem regionu skvělé možnosti se sportovně realizovat,“ dodává.
Kromě stolního tenisu se Maryna věnuje postgraduálnímu studiu na jedné z ukrajinských univerzit. „Studuji online kvůli ruskému agresorovi, který vede válku na našem území,“ dodává.