V letošním roce si připomínáme až téměř neuvěřitelné 70. výročí břeclavského volejbalu, dnes reprezentovaného klubem FOSFA Lokomotiva Břeclav. Pojďme si při této příležitosti udělat malý výlet do historie odbíjené.
03. září 2024
Jakub Jukl
Volejbal
Aktuality
Kde se vzal volejbal?
Volejbal patří k nemnoho sportům, u kterých známe konkrétního autora a jejichž historii umíme poměrně přesně popsat. Pravlastí tohoto sportu jsou Spojené státy americké, kde se také roku 1895 hrálo první volejbalové utkání v historii. Ačkoli to bylo ve Springfieldu, vynálezcem volejbalu není Homer Simpson, ale učitel tělocviku William G. Morgan. Ten zasvětil život výchově mládeže v rámci křesťanské organizace YMCA. Nedílnou součástí vzdělávání byl i tělocvik. Ten se do té doby skládal především z různých gymnastických cvičení nebo cvičení na nářadí. Morgan si však uvědomil, že mladí muži jsou od přírody soutěživí a že by nebylo od věci jim cvičení udělat zábavnější pomocí nějaké hry. V tomto směru pro něj bylo velmi inspirativní setkání s Jamesem Naismithem, vynálezcem basketbalu, kterého poznal ještě během svých studií ve Springfieldu.
Budeme tomu říkat mintonette
Při vymýšlení nové hry šel ovšem Morgan zcela jinou cestou než Naismith. Zatímco vynálezce košíkové se spíš zhlédl ve hrách, jako je fotbal, přičemž (s trochou nadsázky) místo kopání míče do branek ho měli hráči házet do košů, Morgan se inspiroval v tenise a badmintonu – natáhl v tělocvičně tenisovou síť a nechal své svěřence, aby přes ni míč pinkali, odráželi a odpalovali. Oproti tenisu byla ale síť výrazně výše (horní okraj asi 183 cm nad zemí) a místo raket používali hráči vlastní ruce. Inspiraci badmintonem prozrazoval i původně zamýšlený název hry: Morgan ji pojmenoval „mintonette“. Ale už po prvním utkání ve Springfieldu (Massachusetts) se ujal dnešní název: volejbal. Vznikl z anglických slov „volley ball“, tedy odehrání míče tzv. z voleje, tedy dříve, než se dotkne země.
Speciálně propočtený míč
Přehrání míče na soupeřovu polovinu hřiště, aniž by se dotkl země, je i principem volejbalu už od ob W. G. Morgana. Byl to také on, kdo velmi záhy vymyslel speciální volejbalový míč, protože basketbalový se ukázal pro hru nevhodný a příliš těžký. Proto pečlivě propočítal parametry a dal vyrobit první volejbalový míč, z nějž vycházejí i míče, používané v současnosti. Rozvoji nového sportu tedy již nic nestálo v cestě.
Volejbal v srdci Evropy
Volejbal se šířil především v rámci hnutí YMCA a jeho ženské odnože YWCA. Není divu, že i do tehdejšího Československa jej roku 1919 přivedl ředitel YMCA, Čechoameričan J. A. Pipal. Už po čtyřech letech byl v Praze založen Československý volleyballový svaz, jehož nástupcem je dnes Český volejbalový svaz (ČVS). Nový sport si rychle získával obrovskou oblibu, hrál se ve školních tělocvičnách i sokolovnách. Československo se zapsalo nesmazatelně do dějin volejbalu po II. světové válce. Právě tady, konkrétně v Praze, se totiž roku 1940 konalo první volejbalové mistrovství světa v historii. Už od roku 1947 funguje Mezinárodní volejbalová federace (FIVB), sdružující více než dvě stě národních volejbalových organizací včetně té naší.
Od roku 1964 je volejbal na programu letních olympijských her. Hned při jeho premiéře na olympiádě v Tokiu vybojovali českoslovenští hráči stříbrné medaile, což je dosud náš nejlepší olympijský výkon v tomto sportu. O dva roky později na mistrovství světa na domácí půdě získali naši volejbalisté zlato.
I když z medailového hlediska prožívá poslední léta náš volejbal hubenější roky, historie tohoto sportu je v České republice opravdu slavná a je na co navazovat. Platí to i o odbíjené v Břeclavi. A nás nesmírně těší, že břeclavskému klubu se v roce jeho 70. jubilea tak daří. Pro připomenutí – kadetky, juniorky a ženy budou letos nastupovat v druhé lize, starší a mladší žákyně v krajských přeborech.