03. srpna 2023

Hana Březovičová, Daniel Mrázek

Hokej

Aktuality

Jak se hraje hokej v Kanadě?

Na to byli zvědaví hráči HC Lvi Fosfa Břeclav. Čtyři kluci, kteří po prázdninách nastoupí do deváté třídy základky, případně do prváku na střední škole, využili nabídky a v červnu odcestovali do kanadského města Cochrane na čtyřtýdenní Jarní ligu 2023. Jaké dojmy si přivezli?

Účast českých hráčů zajišťuje agentura Overseas Hockey Agency a jde o program, který se každoročně koná v jarních a letních měsících v kanadském městě Cochrane v blízkosti Calgary. Na školáky čeká pořádná porce tréninků na ledě, na suchu i v posilovnách, a to pod vedením českých i kanadských trenérů. Ubytovaní jsou v místních rodinách, a tak se zdokonalí nejen v hokejových dovednostech, ale i v angličtině. Nakonec své nově nabyté zkušenosti zúročí v turnaji.

Letošní Jarní školy se zúčastnilo na sedm desítek mladých hráčů z celé Evropy ve věku od patnácti do osmnácti let. Břeclavští hráči dostali nabídku k účasti od vsetínského trenéra Miroslava Baruse. Každoročně si vytipuje talenty a účast na jedinečné akci jim doporučí. HC Lvi Fosfa Břeclav letos reprezentovali útočníci Dominik Meissner a Jakub Lorenc společně s obránci Damiánem Slovákem a Filipem Kaňou.

Dominika a Jakuba se nám podařilo zastihnout hned po jejich návratu, můžou se tak podělit o své čerstvé zážitky.

 

Co vás v Kanadě nejvíce překvapilo?

Dominik: Úplně nejvíc asi chování lidí, všichni tam byli velmi milí. Třeba v rodině – když jsme něco nechápali, tak to řekli jinak, abychom to pochopili. Úžasný zážitek také byl, když nás soused jednou večer pozval do své garáže, ve které nám ukázal svou sbírku hokejových dresů. Nakonec nám řekl, ať si některý vybereme.

Jakub: A ještě nám navíc ugriloval burgery.

 

Pochutnali jste si?

J: Ano, byla to skvělá párty.

 

A jaký dres jste si vybrali?

D: Vybral jsem si Student Detroite.

J: A já Toronto.

 

Bydleli jste spolu?

D: Ano, každá rodina hostila tři kluky.

 

Jak vám šlo dorozumívání v angličtině?

J: Já jsem problém neměl, dorozuměl jsem se v pohodě.

D: Já jsem rozuměl, jen to mluvení bylo trochu horší.

 

Teď už se zaměřme na samotný hokej. Jaké byly vaše první postřehy z kanadské hry?

J: Všichni to tam berou velmi vážně, trenéři i hráči. Všechno dělají naplno a je vidět, že tomu rozumí.

D: Hraje se tam jiný hokej než u nás, je mnohem tvrdší.

 

Co jste z kanadské hokejové techniky neznali, do té doby neuměli?

J: Třeba větší stabilitu na bruslích a udržet se na nich za každou cenu. U toho přijímat střely a zpracovávat přihrávky, ať jsou sebeprudší. Kanaďané střílí hodně často a snaží se o dorážky.

D: I trenér říkal, že na Slovensku a v Česku hledáme nahrávku do prázdné brány, ale v Kanadě to střílí z každého úhlu a snaží se puk do brány dostat za každou cenu. Chtějí využít každou, i sebemenší šanci.

J: Hlavně tam mají menší hřiště, takže hra je výrazně rychlejší.

 

Během těch čtyř týdnů jste si samozřejmě našli čas i na odpočinek. Co jste ve volných dnech dělali?

D: Hodně jsme cestovali. V Kanadě je úplně jiná příroda než v Česku. Samé hory, jezera, řeky. Nejvíc se mi líbilo v národním parku.

J: Vyzkoušeli jsme si i plavbu na kajacích. To jsem si užíval asi nejvíc.

 

Co vám pobyt v Kanadě dal? A jeli byste znovu, kdyby to šlo?

D: Hlavně jsme se zdokonalili v angličtině a naučili se jinou hru hokeje, než na kterou jsme zvyklí z Česka nebo Slovenska. Jsem moc rád, že jsme dostali šanci tam jet.

J: Samozřejmě, že bych jel znovu. Po návratu nám rodina napsala, že by nás zase ráda někdy viděla.

 

Jak dopadl turnaj, ve kterém jste své nové dovednosti prověřili?

J: Rozdělili nás do čtyř družstev, která hrála proti sebe.

D: Měli jsme trochu smůlu…

J: Ale aspoň nám zůstaly dresy, které jsou opravdu pěkné…

 

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se… Co plánujete do budoucna?

D: Udržet si fyzičku, co nejvíc trénovat.

J: Musíme se snažit, abychom byli lepší než hráči v Kanadě.

(zleva) Damián Slovák, Dominik Meissner

Foto: HC Lvi Fosfa Břeclav

Dominik Meissner

Lednímu hokeji se věnuje odmala a za břeclavské Lvy hraje už deset let. Líbí se mu, že jde o týmový a zároveň rychlý sport. Roli útočníka si vybral kvůli tomu, že ho víc baví dávat góly než bránit. Za svůj hokejový vzor považuje Davida Pastrňáka, a to kvůli stylu jeho hry. Za svůj největší dosavadní hokejový úspěch považuje účast na celorepublikové zimní Olympiádě dětí a mládeže před dvěma lety. Kromě hokeje Dominika baví florbal, částečně se věnuje i atletice.

 

Jakub Lorenc

I Jakub se lednímu hokeji věnuji odmalička. Za Lvy hraje od roku 2019, kdy do Břeclavi přestoupil z Hodonína. Celou dobu je útočníkem. Dříve hrával i fotbal, teď se ale věnuje pouze hokeji.

 

Damián Slovák

V Břeclavi hraje od října 2021. Zpočátku střídal obranu a útok, teď už je ale stoprocentním obráncem. Ukončil základní školu v Malackách a po prázdninách nastoupí na sportovní gymnázium v Bratislavě. Sportu holduje od útlého věku. Ve třech letech propadl lyžování, později i plavání a fotbalu. Právě od lyžování pak ve svých osmi letech přešel k lednímu hokeji.

Účast na hokejovém kempu v Kanadě hodnotí velmi pozitivně. „V Kanadě to bylo super, užil jsem si to hlavně hokejově, ale i mimo led. Největší přínos po hokejové stránce vidím ve zlepšení kondice a nových, rychlejších řešeních herních situací. V neposlední řadě jsou to nová kamarádství s kanadskými hráči a zlepšení anglického jazyka.“

 

Filip Kaňa

Na rozdíl od tří předešlých hráčů Filipa Kaňu lední hokej zpočátku moc nebavil. Místo něj se věnoval fotbalu, pak ale přece jen přišel hokeji na chuť a jednou by ho chtěl hrát i profesionálně. Za Břeclav hraje už osm let, a to v obraně. Po prázdninách nastoupí na střední školu. I jemu se v Kanadě líbilo: „Je to takový jiný svět. Jel jsem tam hlavně kvůli hokeji a jazyku. Přínosem po té hokejové stránce pro mě bylo to, že kanadští trenéři mi ukázali jiné tréninky než v Česku. Většinou jsme měli skills tréninky na střelbu a bruslení, což mi ukázalo, jak se více zlepšit a co musím trénovat. Navíc jsem poznal, že kluci z Česka, Slovenska a vlastně celé Evropy nezaostávají za kanadskými hráči a můžou se s nimi srovnávat. Po jazykové stránce jsem zjistil, že i když nejsem dobrý v angličtině, tak se umím dorozumět a mluvit s nimi. Za ten měsíc jsem se naučil spoustu nových věcí do hokeje a zlepšil v angličtině. Moc děkuji rodičům, že mi umožnili do Kanady letět a moc si toho vážím.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav