Lední hokej patří mezi nejrychlejší sporty na světě. Hra se běžně od brány k bráně přesouvá během několika málo vteřin, což lomcuje nervy hráčů i diváků. Ostatně, tipnete si, jakou rychlostí může vystřelený puk letět? Toto a další zajímavosti o hokeji zjistíte v následujícím článku.
08. listopadu 2023
Daniel Mrázek
Hokej
Aktuality
Jak rychle letí puk… A další zajímavosti o ledním hokeji
Že lední hokej vznikl v Kanadě, ví zřejmě každý. Tušili jste ale, že se tak stalo až koncem 19. století a že za kolébku tohoto sportu je považováno město Halifax? Konkrétní pravidla hry pak byla vytvořena v roce 1878 v Montrealu. Poměrně záhy poté se hokej rozšířil i do Evropy a částečně i do Asie.
Na webu Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně se dočteme, že lední hokej je charakteristický množstvím neobvyklých činností, mezi které patří bruslení, ovládání kotouče pomocí hokejové hole nebo velice častý fyzický kontakt se soupeřem. Hra rozvíjí především rychlost, sílu, vytrvalost, obratnost, kolektivní spolupráci a sebekontrolu. Nezbytný je pevně organizovaný kolektiv a je potřeba, aby se jednotliví hráči svému týmu podřídili. Dominantou hry je rychlost, tvrdost a technika. Tolik suchá teorie. Pojďme se ale raději podívat na některá fakta a zajímavosti o tomto populárním sportu.
Co jste možná nevěděli
- Maximální rozměry hokejového hřiště jsou 61 × 30 metrů, minimální 56 × 26 metrů, rohy hřiště zaobleny hrazením o poloměru 7 až 8,5 metru.
- Brankáři během jedné hry ujedou celkem asi dva kilometry, obránci něco mezi šesti a sedmi kilometry a útočníci až devět kilometrů.
- Puk má zpravidla průměr tři palce anglické míry, tedy 76,2 milimetrů, výšku jeden palec (25,4 mm) a váží od 156 do 170 gramů.
- Před zápasem se kotouče dávají do mrazáku, aby při hře na ledě příliš neskákaly.
- Traduje se, že první puky se nevyráběly z pryže, ale hráči si museli vystačit s obyčejnými kravskými koblihami.
- Teoreticky podle výpočtů by se puk na ledě mohl pohybovat rychlostí přesahující 240 km/h. Guinnesova kniha rekordů ale zatím registruje střelu pohybující se 177,5 km/h, kterou v roce 2011 vypálil ruský hráč Denis Kuljaš.
- Světový rekord v nejdelší přihrávce drží američtí hráči Zach Lamppa a Tom Chorske. 20. listopadu 2018 si na Lake of the Isles v Minneapolis poslali puk na vzdálenost 275,63 metru.
- Nejdelší profesionální zápas v ledním hokeji trval 3 hodiny 37 minut a 14 vteřin. Takto dlouho spolu 3. března 2017 hrály norské týmy Storhamar Hockey a Sparta Warriors. Teprve po osmém prodloužení dokázal skórovat Storhamar a zápas vyhrál 2:1.
- Nejvyšší gólový rozdíl v mezinárodním turnaji padl v ženském hokeji. 6. září 2008 v kvalifikačním utkání na olympijské hry zdolaly hráčky Slovenska tým Bulharska neuvěřitelně 82:0. Dlouho se ale z triumfu neradovaly. Ještě v téže kvalifikaci obdržely debakl s Kanadou 0:18.