07. června 2023

-fs-

Judo

Aktuality

Jak je to s barvami judistických pásků?

„Oranžový pásek? Ne, ten by mi neladil ke gumičce ve vlasech. Tak zelený? Kdepak, zelenou nemám ráda. Vezmu si hnědý, má barvu jak moje oči.“ Tak přesně takhle to s pásky u judistů nefunguje! Uděláme vám v tom jasno.

Sledovali jste někdy zápasy v judu? Pak jste si zajisté všimli, že soutěžící se odlišovali barvami pásků, kterými měli stažená svá kimona. Pokud jste si mysleli, že pásek si volí každý judista podle své momentální nálady, byli jste na omylu. Pásky neslouží ani k tomu, aby se poznali členové stejného oddílu, nebo aby rozhodčí na tatami v té skrumáži rukou a nohou na první pohled odlišil právě zápasící soupeře.

Zjednodušeně řečeno, barva pásku (judisté mu říkají po japonsku „obi“) vypovídá o zkušenostech či úrovni daného zápasníka.

Bílý pás: představuje začátečnickou úroveň v judu. Bílý pás symbolizuje čistotu a nevinnost, a zároveň ukazuje, že judista je na začátku své cesty a teprve se seznámí s technikami a principy juda.

Žlutý pás: označuje první pokrok v judu. Judista, který dosáhne žlutého pásu, již zvládá základní techniky a má základní znalosti o judu. Tato úroveň znamená, že judista je na správné cestě a je připraven se dále rozvíjet.

Oranžový pás: představuje další stupeň pokroku a zkušeností v judu. Judista s oranžovým pásem již ovládá rozšířenější techniky a je schopen je aplikovat v boji. Tato úroveň naznačuje, že judista je již pokročilý a má pevné základy v judu.

Zelený pás: symbolizuje pokročilou úroveň v judu. Judista, který dosáhne zeleného pásu, je schopen aplikovat různé složitější techniky a má rozšířené znalosti o bojovém umění. Tato úroveň naznačuje, že judista je schopný se postavit výzvám na vyšší úrovni.

Modrý pás: označuje velmi vysokou úroveň v judu. Judista s modrým pásem je již expertem v bojovém umění a techniky juda ovládá s lehkostí. Modrý pás ukazuje, že judista je velmi zkušený a schopný se vypořádat s jakýmkoli soupeřem.

Hnědý pás: symbolizuje nejvyšší úroveň před dosažením černého pásu. Judista s hnědým pásem je mistrem.

Černý pás: je nejvyšší úrovní, kterou judista může dosáhnout. Je symbolem mistrovství a hlubokých znalostí juda. Dosáhnout černého pásu vyžaduje mnoho let tvrdé práce, tréninku a disciplíny. Judista s černým pásem je považován za mistra a je uznáván jako autorita v judu. Černý pás však není konečným cílem, ale spíše začátkem dalšího rozvoje a hlubšího porozumění tomuto bojovému umění.

Kyu vs. dan

V judu se používají dva systémy hodnocení a označování úrovní. U začátečníků a judistů nižší úrovně hovoříme o tzv. „kyu“, u pokročilých o „danech“.

Kyu je systém označování, který používá čísla od 6 do 1, přičemž 6 je nejnižší technický stupeň, 1 je symbolem nejvyššího technického stupně. Kyu systém se často používá pro děti a začátečníky, aby jim umožnil postupně se zlepšovat a motivovat je ke zdokonalování svých dovedností.

Dan je systém označování, který se používá pro pokročilé judisty a zahrnuje čísla od 1 do 10. Čím vyšší je číslo danu, tím vyšší je stupeň judisty. Udělení vyššího danu vyžaduje dlouholeté tréninkové úsilí, technickou dokonalost a také představení dovedností na soutěžní úrovni. Pro zajímavost dodejme, že zakladateli juda, prof. Jigoro Kano, byl po smrti jako jedinému člověku udělen 11. dan.

Barva obi odpovídá získaným kyu a danům následovně:

6. kyu – bílý

5. kyu – žlutý

4. kyu – oranžový

3. kyu – zelený

2. kyu – modrý

1. kyu – hnědý

1.-5. dan – černý

6.-8. dan – červenobílý

9.-10. dan – červený

Foto: Shutterstock.com

Pro získání vyššího technického stupně musí každý judista vždy absolvovat přezkoušení, kde komisaři hodnotí jeho dovednosti. Judisty ze Soukromé školy bojových sportů Břeclav tyto zkoušky na vyšší technický stupeň čekají v sobotu 10. června v Sokolovně v Kosticích. Budeme u toho a o výsledcích budeme referovat.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav