Když se Ivana Rylicha zeptáte, co pro něj znamená volejbal, bez velkého přemýšlení s úsměvem odpoví: „Každodenní práce". Však je také předsedou a manažerem volejbalového oddílu Lokomotiva FOSFA Břeclav. Nikdo ale nemusí pochybovat o tom, že je pro něj odbíjená i celoživotní láskou, kterou se snaží vzbudit i u svých svěřenců.
23. května 2023
Petr Manuel Ulrych
Volejbal
Osobnosti FOSFA Sport
Ivan Rylich: Volejbal je sport pro přemýšlivé
Od cyklistiky k volejbalu
Jakými slovy byste popsal svůj vztah k volejbalu?
Volejbal je nesmírně krásný sport plný technických dovedností, výbušnosti a nutné fyzické kondice. Je to skládanka mnoha volejbalových postů a dovedností. Mozkem a tvůrcem hry je nahrávač, na jehož umění je závislý celý tým. Nepostradatelní jsou smečaři a blokaři. Smečaři mohou proměnit myšlenku svého nahrávače v bod a blokaři mají možnost dobrou obranou přímo zamezit bodovému zisku soupeřů. A nesmíme zapomenout ani na libero. To je neodmyslitelnou součástí dobrého obranného systému každého družstva.
V čem podle vás tkví největší krása volejbalu?
Krása volejbalu je dána samou podstatou hry. Na jedné straně především výbušností a tvorbou útočných kombinací zaměřené k zisku bodů. Na druhé straně dobrou obranou se snažit udržet míč v letu a vytvořit si dobré podmínky pro následující útočnou hru. Z mého pohledu neexistuje krásnější sport, kde se snoubí technická náročnost a dovednost s citem pro pohyb, přenos energie těla do úderu či okamžité reakce a rozhodnutí. A zároveň neskutečný projev emocí, které jsou tvořeny stoupajícím napětím v určitých fázích hry.
Jaké byly vaše vlastní volejbalové začátky?
Začal jsem sportovat už na základní škole. To jsem se věnoval závodní cyklistice a to ve všech jejích podobách. Tedy silniční, dráhové a také cyklokrosu. S nástupem na střední školu, když jsem nabral výšku a kolo bylo pro mě malé, jsem na doporučení spolužáka začal s volejbalem.
To je na dnešní poměry relativně pozdě, ne?
Vlastně i na tehdejší. A tato skutečnost limitovala mou hráčskou kariéru. Z cyklistiky jsem měl dobrou fyzickou kondici, vytrvalost i rychlost. Volejbalovou techniku jsem se však musel učit „za pochodu“, v družstvu kadetů TJ Tatranu Poštorná, který v té době zajišťoval činnost chlapeckého a mužského volejbalu v Břeclavi. Nejvyšší soutěž, kterou jsem se svým mateřským klubem hrál, byla 1. liga juniorů a následně 2. liga mužů. Pak přišla základní vojenská služba a na nějaký čas konec s volejbalem. V devadesátých letech jsem začal podnikat a to také nebylo moc času na nějaký velký volejbal. K odbíjené jsem se začal vracet až se zájmem mých dvou dcer o tento sport. Holky se přihlásily do volejbalového oddílu TJ Lokomotiva Břeclav a já tam pomáhal s trénováním i organizační činností. Tak začala má další volejbalová kariéra. Kariéra volejbalového trenéra a člena vedení volejbalového oddílu TJ Lokomotivy Břeclav. Letos je to už patnáct let, kdy vedu náš klub z pozice předsedy volejbalového oddílu. Vedle toho jsem byl postupem času také zvolen do regionálních i republikových volejbalových organizací. Nyní jsem členem předsednictva Okresního volejbalového svazu Břeclav, členem předsednictva Jihomoravského krajského volejbalového svazu a členem širšího výboru Českého volejbalového svazu.
A zvládáte při tom všem ještě trénovat?
Ano, souběžně s těmito organizačními činnostmi působím v našem klubu Lokomotiva Fosfa Břeclav také jako jeden z trenérů. Začínal jsem jako trenér mládeže. Pokračoval dva roky jako asistent trenéra 2. ligy žen. Po postupu našich žen do 1. ligy jsem pokračoval jako asistent trenéra a nakonec se stal i hlavním trenérem našeho prvoligového týmu žen. Z důvodu generační obměny hráček jsme po pěti letech první ligu žen opustili a já se opět zapojil do práce s mládeží. Je to takový přirozený koloběh volejbalového života.
Příští rok oslaví klub 70. výročí svého založení. Jakého největšího úspěchu v této své dlouhé historii dosáhl?
Na sportovním poli považuji za největší úspěchy již vedle zmíněného účinkování našich žen v 1. lize v letech 2010 – 2015 především zisk mistrovského titulu našich žáků a vicemistrovskéhos titulu žákyň. Naše mladší žákyně získaly v sezóně 2018/19 stříbrné medaile na mistrovství České republiky. Ještě úspěšnější byli v té samé sezóně starší žáci Lokomotivy Fosfa Břeclav – nejenže vyhráli Český pohár, ale dokázali také vybojovat titul Mistrů České republiky ve volejbale starších žáků.
V oblasti organizačního a provozního zajištění činnosti našeho klubu považuji za největší úspěch to, že nás v naší činnosti podporuje město Břeclav, NSA a významné firmy břeclavského regionu v čele s naším hlavním partnerem společností FOSFA a.s. Bez této podpory si jen těžko dovedeme představit naši práci zaměřenou na sportovní výchovu mládeže.
K těmto úspěchům vždy vedla poctivá práce celého kolektivu trenérů a organizačních pracovníků volejbalového oddílu TJ Lokomotiva Břeclav. Každý z nich zanechal nesmazatelnou stopu při udržení a rozvoji břeclavského volejbalu.
Může se klub pochlubit nějakými slavnými odchovanci?
Našich odchovanců, kteří ve volejbale něčeho dosáhli, je celá řada. Uvedu jen ty, kteří se vypracovali v průběhu své volejbalové kariéry až do reprezentačních výběrů České republiky.
Magdaléna Bukovská – reprezentační družstvo (RD) ČR U18 – U 20 – U22 – ženy
Richard Struška – RD ČR U18 – U20
Daniel Fabikovič – RD ČR U18 – U20
Andrea Fabikovičová – RD ČR U18
Antonín Klimeš – RD ČR U18
Marika Tesařová – RD ČR U18 – U20
Magdaléna Bukovská je aktuálně smečařkou extraligového týmu žen VK KP Brno, se kterým získala v letošní sezóně Český pohár a také mistrovský titul UNIQA volejbalové extraligy žen.
Vrátí se do Břeclavi 1. liga?
Odpovědí by samozřejmě mohl být pohled do aktuálních tabulek jednotlivých kategorií, ale to nemusí být vždy zcela vypovídající, takže se zeptám: jak je na tom aktuálně břeclavský volejbal a zejména pak jeho dětské/mládežnické kategorie?
Z mého pohledu je důležité, že se nám podařilo vybudovat funkční strukturu v přípravě volejbalové mládeže v dívčí a v ženské kategorii. Postupně nám na sebe navazují všechna družstva od těch nejmenších až po dospělé volejbalistky. Z tohoto pohledu vidím pro dívky ve volejbale v Břeclavi dobrou perspektivu.
To samé se nedá říct o chlapeckém volejbale, kterého jsme se na Lokomotivě ujali po ukončení volejbalu v Tatranu Poštorná. Kluci mají na výběr z více sportů. Dá se říct, že u nich převažuje zájem o tradiční kolektivní sporty, jako jsou fotbal a hokej. Malý zájem kluků o volejbal vidíme už v našich přípravkách.
Kluků je zkrátka ve volejbale málo. Z toho pramení, že nemáme u nás družstva všech věkových kategorií. Aktuálně máme kluky v připravkách a žákovských kategoriích. Letošní družstvo starších žáků bude v příští sezóně hrát soutěž kadetů.
Případný záměr rozšíření dívčího volejbalu na Lokomotivě o plně funkční strukturu volejbalu chlapeckého by narazil i na nedostatečnou kapacitu našeho sportovního zázemí. Už nyní naše sportovní hala nestačí pokrýt tréninkové potřeby pro naše dívčí družstva. Současný tým 11 trenérů pokrývající převážně dívčí složku by se musel doplnit na 22 trenérů. A podobné by to bylo i s finančním rozpočtem klubu, ten by se musel navýšit o 100 %. Z uvedeného výčtu je patrno, že kroků směřujících k případnému vytvoření ucelené struktury chlapeckého volejbalu je mnoho. Některé kroky jsou v kompetenci klubu, ale některé, jako výstavba nové sportovní haly, jsou už nad rámec možností volejbalového oddílu. I přes tyto uvedené komplikace se snažíme volejbal klukům v Břeclavi nabízet jako zajímavý kolektivní sport.
Jakou budoucnost před klubem vidíte?
Jak už jste sám naznačil, v příštím roce bude volejbalový oddíl Lokomotivy Břeclav slavit 70 let od svého vzniku. Já věřím, že volejbal na Lokomotivě stojí na pevných základech po desetiletí budované tradice. Jeho velký potenciál je v lidech, kteří tvořili a tvoří dějiny břeclavského volejbalu. Z této tradice čerpáme i my nyní při organizování naší činnosti. Našim hlavním cílem je vychovat pro budoucí generace našich následovníků co nejvíce dalších nositelů a pokračovatelů této volejbalové tradice.
Věříte, že se bude někdy v Břeclavi hrát 1. liga?
1. liga se už v Břeclavi hrála. V letech 2010 až 2015 úspěšně působilo v 1. lize naše družstvo žen a v letech 2021 až 2022 družstvo juniorek. Věřím, že jak se nám budou do Břeclavi vracet naše úspěšné odchovankyně, které by mohly doplnit náš současný tým žen, tak kvalita takového družstva dosáhne prvoligové úrovně.
V čem je podle vás volejbal lepší než ostatní kolektivní sporty?
V soutěžní rovině bych nechtěl hodnotit, který sport je lepší a který je horší. Každý sport má své příznivce. Ale ve společenské a nesoutěžní rovině je volejbal zajímavý v tom, že se dá hrát v létě i v zimě. V tělocvičně nebo venku. Na palubovce nebo na písku. Družstvo může být složeno jen ze samých dívek nebo jen ze samých chlapců a dokonce existují i soutěže pro smíšená družstva. Nejpopulárnější volejbalové turnaje jsou vždy „turnaje smíšených družstev”. Může to být i rekreační sport s přáteli třeba někde v létě u vody, který se dá provozovat i v pozdějším věku.
Tak jinak: když rodiče zvažují, na jaký sport svého potomka přihlásit, proč by měli zvolit volejbal?
Z pohledu rozhodování rodičů, do kterého sportu své dítě přihlásit, by mělo být prvním faktorem to, jestli má jeho dítě na tento sport určité předpoklady a jestli ho tento sport bude bavit. Jestli se dítě svou povahou hodí spíše pro kolektivní sport, nebo mu bude lépe vyhovovat individuální sport.
Dále pro volbu sportu je důležitá jeho dostupnost jak regionální tak finanční. Z tohoto pohledu je volejbal dobrou volbou. Stačí hřiště nevelkých rozměrů a materiálové vybavení volejbalového hráče je finančně dostupné. Takže volejbal je dobrá volba pro toho, kdo hledá zajímavý kolektivní bezkontaktní sport pro holky nebo kluky.
Další důležitou vlastností dobrého volejbalisty je disciplína. Disciplínou myslím jednak poctivý přístup k tréninkům, ale také v zápasech dodržovat taktické principy, správně zvolit mezi jednoduchou, riskantní a spektakulární akcí s ohledem na úspěch rozehry.
Ivan Rylich
předseda, manažer a trenér volejbalového oddílu Lokomotiva Fosfa Břecav
Šachy v rychlosti 200
Podle čeho se dá u potenciálního zájemce poznat, zda bude mít pro volejbal vlohy? Jaké vlastnosti by měl mít dobrý volejbalista?
To je těžká otázka a ne vždy s jednoznačnou odpovědí.
S přípravou budoucích volejbalistek a volejbalistů začínáme už v našich přípravkách a u tak malých (šestiletých) dětí toho moc poznat nejde. Každý člověk je originál, který si do života přináší od rodičů určité vrozené vlohy a tělesné dispozice. Malou nápovědou tedy mohou být rodiče těchto dětí.
Takže to, co můžeme jako první posoudit, jsou vrozené vlohy a tělesné dispozice. Další vlastnosti vhodné pro volejbal se začnou projevovat až později. Nejsem profesionální odborník v této oblasti, ale pokusím se je ze své praxe vyjmenovat.
Volejbalista by měl být především týmový hráč. S vlastnostmi, jako jsou vůle, schopnost prosadit se, odolnost vůči stresu, herní inteligence, kreativita a sebevědomí.
Podaří-li se těmto jednotlivcům vystupovat jako jeden tým (každý hráč musí ustoupit svým osobním zájmům a podřídit se týmu), stává se často, že se na základě této psychické síly a vůle po vítězství družstvu podaří technické a taktické nedostatky eliminovat a proti lepšímu družstvu, ve kterém je mnoho individualistů, zvítězit. Právě z důvodu velkého vlivu psychických schopností hráčů na výsledný výkon se někdy volejbalu nadneseně říká „Šachy v rychlosti 200“ nebo také „Sport pro přemýšlivé“. Volejbal je hra s vysokými nároky na koncentraci, na poznávací a rychlé rozhodovací procesy.
Další důležitou vlastností dobrého volejbalisty je disciplína. Disciplínou myslím jednak poctivý přístup k tréninkům, ale také v zápasech dodržovat taktické principy, správně zvolit mezi jednoduchou, riskantní a spektakulární akcí s ohledem na úspěch rozehry.
Myslím si, že většina uvedených vlastností a schopností se bude docela hodit i v běžném životě.
Rostoucí zájem
Jak se vyvíjí zájem o členství v Lokomotivě v posledních 10 letech?
Zájem o členství v našem volejbalovém oddíle za posledních 10 let postupně roste. Mám za to, že se nám daří nabízet volejbal jako zajímavou volnočasovou aktivitu dětí a mládeže.
Kdy probíhají ve vašem klubu nábory a kolik nových členů ročně přijímáte? Jaká je výše členských příspěvků?
Nábory nových členů organizujeme vždy na začátku nového školního roku, ale i po tomto termínu děláme řadu akcí zaměřených na propagaci volejbalu. Každý rok přijímáme přibližně 30 nových dětí do našich volejbalových přípravek 1. až 3. tříd a dalších 20 členů do starších věkových kategorií. Výše členských příspěvků je pro každou věkovou kategorii jiná. Záleží na počtu tréninkových jednotek a na kategorii soutěží jednotlivých družstev. Pohybuje se v rozmezí od 1000,- až do 4000,- korun za rok.
Ne každé dítě má ambice účastnit se soutěží, některé se chtějí prostě jen pravidelně hýbat s kamarády. Pamatuje klub i na takové volejbalisty?
Ano, tuto volbu mají děti v našich volejbalových přípravkách.
Tento rok jsme nabídli veřejnosti nový projekt nazvaný „Volejhrátky“. Bez nutnosti členství v našem klubu zde mohou sportovat zájemci z řad veřejnosti. Volejhrátky jsou pro děti od 3 do 6 let a jejich rodiče ve formátu 1+1. Cvičení probíhá hravou a zábavnou formou. První část je zaměřena na rozcvičení a ve druhé části se mohou účastníci těšit na zábavná cvičení ve dvojici dítě + rodič.