Říká se, že u japonského sportu judo není podstatný váš věk, pohlaví, a do značné míry ani hmotnost. Společným jmenovatelem je respekt ke kolegům i soupeřům, koordinace pohybů, předvídavost i flexibilita. Judo je zkrátka sportem pro všechny a díky našemu článku budete už dnes vědět (či spíše tušit), jak (ne)vyhrát svůj první zápas! Bez tréninkové dřiny se to ale opravdu neobejde!
08. ledna 2025
Marek Valko
Judo
Aktuality
Ippon nebo Hansoku-make? Jak (ne)vyhrát zápas v judu
Vážené divačky, vážení diváci,
Vítáme vás v dojo Obchodní akademie Břeclav a věříme, že si dnešní utkání náležitě užijete! Proti sobě dnes na tatami stojí Adam v bílém judogi a Eliška v modrém. Adam je držitelem modrého obi, Eliška pak hnědého. Jak můžete vidět, oba přechází do Rei a rozhodčí hlásí Hajime!
Takto nějak by mohl znít začátek rozhlasového přenosu pro zasvěcené při každém zápasu judo. Abyste se neztratili v lavině japonských pojmů, připravili jsme pro vás „návod“, jak správně zápas vyhrát. Slovníček pojmů a jejich překladů naleznete po přečtení našeho článku. Pojďme na to!
V našem modelovém zápase se Adam snaží o techniku Seoi-nage, tedy hod přes záda, přičemž drží Elišku jednou rukou za límec a druhou za rukáv. Tímto způsobem se snaží vyvést Elišku z rovnováhy a přesunout její těžiště na špičky nohou, aby ji následně mohl přehodit oběma rukama přes záda a dosáhnout ippon – plný bod a vítězství v zápase.
Eliška však používá Mawari Taisabaki (otočný pohyb, kdy se judista vyhne útoku nebo si připraví vhodnou pozici pro provedení techniky) a sama přechází do Tani-otoshi, neboli „pád do údolí“. V této technice vyvádí soupeře z rovnováhy při otočení se bokem a tlačí jej do strany nebo dozadu. Jakmile Adam zavrávorá a stojí pevně jen na jedné noze, překládá Eliška svou levou nohu za pravou stojnou nohu Adama. Potom pokrčí svou nohu, která je za Adamem, začne si sedat směrem k zemi a současně silně tahá za klopu a rukáv, čímž tlačí Adama dolů a dozadu. Adam už ví, že je zle, letí přes Elišku a končí na zádech. Technika byla provedena čistě a Eliška, která skončila na boku, dosahuje ipponu, čistého bodu, a vítězí v zápase!
Pokud vás a vaše děti modelový zápas zaujal a chtěli byste se tomuto sportu věnovat naplno, můžete zkusit štěstí v soukromé škole bojových sportů FOSFA Judo Břeclav. Vězte ale, že zájem je obrovský a oddíl tak vede pořadník zájemců. Kontakty najdete v profilu klubu na našich stránkách zde: Judo | FOSFA Sport : FOSFA Sport
Obecné pojmy
- Judogi (柔道着) – Judo oblek, kimono.
- Obi (帯) – Pás.
- Tatami (畳) – Žíněnka, na které se cvičí a zápasí.
- Rei (礼) – Pozdrav, úklona na začátku a konci zápasu.
- Dojo (道場) – Tréninková hala, místo na cvičení.
- Hajime (始め) – „Začněte!“ – pokyn k zahájení zápasu.
- Mate (待て) – „Zastavte!“ – přerušení zápasu.
- Hansoku-make (反則負け) – Diskvalifikace za porušení pravidel.
- Shido (指導) – Napomenutí za pasivitu nebo porušení pravidel.
- Ippon (一本) – Plný bod, vítězství v zápase.
- Waza-ari (技あり) – Poloviční bod. Dva waza-ari znamenají ippon.
- Koka (効果) – Dříve bod za méně významnou techniku (již se nepoužívá).
- Kuzushi (崩し) – Vyvedení soupeře z rovnováhy.
- Tsukuri (作り) – Příprava techniky
- Kake (掛け) – Dokončení techniky.
- Taisabaki (体捌き) – Pohyb těla, práce nohou.
- Randori (乱取り) – Volný trénink, sparring.
- Kaeshi-waza (返し技) – Kontratechniky.
- Sutemi-waza (捨て身技) – Techniky, kde zápasník obětuje vlastní rovnováhu (např. tomoe-nage).
Pozn. red.: slovníků můžete na internetu najít víc a překlady japonských termínů se mohou lišit.