08. ledna 2024

Jakub Jukl

Volejbal

Aktuality

Hvězdná hodina našeho volejbalu

V letošním roce proběhnou letní olympijské hry v Paříži bez účasti našich volejbalistů a volejbalistek. A tak si alespoň můžeme připomenout kulaté výročí slavného olympijského vystoupení jejich předchůdců.

Psal se rok 1964 a olympiáda se konala na druhém konci světa, v japonském Tokiu. A poprvé v historii se na ní představil i nový olympijský sport – volejbal. Naši hráči nemohli chybět.

V tehdejším Československu měl volejbal dlouhou a úspěšnou tradici. Vždyť první volejbalové mistrovství světa se konalo roku 1949 v Praze a naši hráči tu vybojovali stříbrné medaile. I na dalších čtyřech mistrovstvích jsme bojovali o zlato a roku 1956 jsme titul mistrů světa opravdu získali. Největším soupeřem československých hráčů byl tým tehdejšího Sovětského svazu.

Jenže každá slavná éra končí. Po mistrovství světa v roce 1962 došlo v reprezentačním týmu k obměně generací a v následující sezóně byl její výkony velkým zklamáním. Na mistrovství Evropy v rumunské Bukurešti se naši volejbalisté umístili na dosud nejhorším 5. místě.

Důležité ovšem bylo, že se jim podařilo kvalifikovat se na olympijské hry. A tak volejbalisté vyrazili v říjnu 1964 do Tokia, i když po rozpačitých výkonech z předchozího roku od nich nikdo zázraky nečekal. Ale naši sportovci dokázali překvapit.

Do olympijského turnaje v hale Komazawa nastoupilo deset družstev. Protože tehdy nebylo příliš zvykem hrát soutěže vyřazovacím způsobem, hrál každý s každým a na konci rozhodl počet získaných bodů za vítězství a remízy. K prvnímu olympijskému utkání ve své historii nastoupili českoslovenští volejbalisté proti Maďarsku, které zdolali po dramatické pětisetové bitvě. Totéž se opakovalo při druhém zápase s Bulharskem.  Ale naši si začali věřit. Dalších šest utkání vyhráli již s přehledem. Zbývalo to poslední, v němž nastoupili proti svému největšímu soupeři, týmu Sovětského svazu. Obě mužstva měla nejvyšší počet bodů v turnaji a všichni věděli, že tady se bude hrát o zlato.

Sověti měli drtivý nástup. Získali pro sebe první dva sety. Ale naši hráči se nezlomili. Podařilo se jim vývoj utkání zvrátit a další dva sety vybojovali pro sebe. Došlo tak k rozhodující páté sadě. Naši bojovali jako lvi, ale nakonec se z vítězství radovali Sověti.

Při závěrečném bodovém vyhodnocení došlo k zajímavé situaci, protože první tři týmy, Sovětský svaz, Československo a Japonsko měly shodný počet bodů. Rozhodovaly tedy vyhrané sety, které určily i konečné pořadí: zlato brali Sověti, naši volejbalisté stříbro a bronz zůstal doma, v Japonsku.

Československá pošta připomněla v roce 1964 účast našich volejbalistů na olympiádě poštovní známkou

Foto: Shutterstock.com

Olympijskou premiéru volejbalu v roce 1964 dodnes připomíná pomník před halou v Jokohamě

Olympijskou premiéru volejbalu v roce 1964 dodnes připomíná pomník před halou v Jokohamě

Foto: Shutterstock.com

Ačkoli nám tedy nejcennější kov o vlásek unikl, přesto pro nás bylo druhé místo obrovským úspěchem. Dodejme, že na něj českoslovenští volejbalisté dokázali navázat i na mistrovství světa o dva roky později, kdy jako domácí tým získali titul světových šampionů. V roce 1968 potom na olympijských hrách v Mexiku vybojovali třetí místo.

Minulost československého volejbalu je tedy skutečně slavná. Doufejme, že se na ni po skrovnějších výsledcích let minulých i současných podaří navázat a že přijde doba, kdy naši volejbalisté zase přivezou z letní olympiády nějakou tu medaili. Ještě nám do sbírky chybí zlatá.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav