18. července 2023

Petr Manuel Ulrych

Hokej

Aktuality

Hlinka Gretzky Cup se vrací do Břeclavi!

Prestižní klání hokejových reprezentací do 18 let se ve svém 32. ročníku po roční pauze vrací do Česka a na Slovensko. Mezinárodní turnaj proběhne od 31. července do 5. srpna v Břeclavi a Trenčíně za účasti týmů Česka, Slovenska, USA, Kanady, Švédska, Finska, Švýcarska a Německa.

Ať už se jmenoval Phoenix Cup, Pacifický pohár, Mexický pohár, Pohár tří národů, Pohár čtyř národů, Pohár šesti národů, Pohár osmi národů, Světový pohár juniorů do 18 let, Memoriál Ivana Hlinky či Hlinka Gretzky Cup, vždy byl turnaj prestižní přehlídkou hokejových talentů z Evropy i zámoří. Organizátoři, kterými jsou Český svaz ledního hokeje a Slovenský zväz ľadového hokeja, rádi připomínají, že v minulosti se na turnaji objevili hvězdní hráči jako  Sidney Crosby, Jonathan Toews, Jevgenij Malkin nebo Steven Stamkos.

Nejvíce trofejí si z dosavadních 31 ročníků turnaje odvezli reprezentanti Kanady – do kolébky hokeje putovalo 23 zlatých, 4 stříbrné a jedna bronzová sada medailí. Čeští hokejisté dosud vybojovali jedno zlato, osmkrát skončili druzí, čtyřikrát třetí. V historické tabulce jim díky tomu patří čtvrtá příčka.

Kdy na český tým?

První šanci posoudit aktuální formu české reprezentace budou mít diváci v Břeclavi v sobotu 29. července během přátelského utkání Česko – Kanada. První zápas o body ve skupině pak Češi sehrají v pondělí 31. července, kdy se jim postaví tým USA. V úterý je bude čekat reprezentace Německa, ve středu se utkají se Švédskem. V Trenčíně pak budou svádět boje v základní skupině celky Slovenska, Kanady, Finska a Švýcarska. Do bojů o medaile postoupí první dva celky z každé skupiny. Týmy, které ve skupinách skončí na třetím a čtvrtém místě, sehrají vzájemná utkání o umístění.

Dodejme, že zatímco v Trenčíně se bude Hlinka Gretzky Cup hrát poprvé, břeclavská Fosfa Arena je naopak jeho tradičním dějištěm. Hrálo se zde již šestnáctkrát – poprvé hostila Břeclav tento turnaj v roce 2002, naposledy v roce 2021. Tehdy zlato vybojovali hokejisté Ruska. Kdo si odnese vítěznou trofej letos? To se dozvíme v sobotu 5. srpna, úvodní hvizd finálového zápasu je naplánován na 17. hodinu.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav