03. července 2023

-fs-

Fotbal

Aktuality

Fotbalová sezona očima trenérů FOSFA MSK Břeclav

O výkonech mladých břeclavských fotbalistů jsme vás pravidelně informovali zejména prostřednictvím výsledkového servisu. Pojďme se nyní podrobněji podívat na to jak se družstvům v jednotlivých dětských a mládežnických kategoriích dařilo. Zhodnocení sezony provedli ti nejpovolanější, totiž trenéři.

Následující text je koláží informací, jež publikoval klub na svých webových stránkách. Tam samozřejmě najdete i archiv dalších letošních aktualit. Při skládání textu jsme postupovali chronologicky, přičemž v souladu s bontonem jsme absolutní přednost dali  dívkám.

 

Holky

Podzimní i jarní část sezony se u dívčího týmu nesly v duchu nesoutěžních turnajů Žijeme hrou. Ty byly podle trenérské dvojice Kristýna Lokajová – Richard Džuna cestou pro ustálení základního počtu holek, které budou tvořit dobré základy dívčího fotbalu v Břeclavi.

Foto: FOSFA MSK Břeclav

Podle trenérů se podařilo naplnit dva hlavní letošní cíle – udržet třináctičlenný základní kádr a vzbudit zájem dalších dívek o kopanou. To se projevilo příchodem osmi nových hráček během jarní části sezony. „Z turnajů Žijeme hrou si odnášíme spoustu zkušeností. Holky okusily, o čem fotbal je. Prožily všechny emoce spojené s prohrou i výhrou a nechaly se vtáhnout do děje. K různým situacím z turnajů jsme se pak vraceli v trénincích, abychom si ukázali jejich různá možná řešení – ať už jsou ‚správná‘ či nikoli,“ ohlédli se Kristýna Lokajová s Richardem Džunou za právě skončenou sezonou.

Zmínili také obrovský zážitek, který si pětice hráček odnesla z výletu do Prahy na kvalifikační zápas české fotbalové reprezentace pro EURO 2024. Dodejme, že tohoto výjezdu se zúčastnili i zástupci dalších klubů z projektu FOSFA Sport a že vstupenky na utkání věnoval majitel a generální ředitel společnosti FOSFA Ivan Baťka.

Dívčí tým FOSFA MSK Břeclav se od začátku příští sezony zapojí do oficiálních soutěží příslušných věkových kategorií. „Současně zůstaneme i v režimu turnajů Žijeme hrou tak, aby si u nás každý zahrál a užil si radost ze hry,“ dodávají trenéři.

 

U8

Čtyřiadvacetičlenný tým lvíčat, jak v klubu říkají nejmladším fotbalistům, se v této sezoně účastnila okresního přeboru mladších žáků. „Sezónu jsme začali hrát pro tuto kategorii ve standardním systému 4+1. I když to bylo pro kluky nové, poměrně rychle se s tímto rozestavením vypořádali,“ uvedl trenér Lukáš Reichmann. Ten se při trénování tohoto družstva zaměřil zejména na individuálních dovednosti, práci s míčem, přihrávku a první dotek.

Foto: FOSFA MSK Břeclav

„Tyto dovednosti jsme sledovali nejen na tréninku, ale intenzivněji i na turnajích, kde nás zajímaly mnohem více nežli výsledek,“ vysvětlil. Na drtivé většině kluků byly podle Lukáše Reichmanna po celou sezonu vidět zápal pro hru a radost z každého vstřeleného gólu, což považuje za nejdůležitější. „Kluci udělali za tento rok velký pokrok a také pomalu začínají chápat, že trénink není jen zábava, ale i disciplína. Těšíme se na příští sezónu, kde bychom chtěli navázat na naši společnou práci a dobře ji zúročit zejména v krajském přeboru,“ uzavřel trenér hodnocení sezony lvíčat.

 

U9

Mladší přípravka, což jsou hoši ročníku 2014, měla v letošní sezoně 27 hráčů. Jejich tým se poprvé pravidelně zapojoval do krajské soutěže přípravek.

„Krajská soutěž byla pro nás na podzim převážně o získávání zkušeností, kde jsme svedli mnoho vyrovnaných utkání, pár zápasů i zvítězili, ale převážně jsme se učili konkurovat silnějším týmům, na které jsme ještě nestačili. Na jaře už jsme vytvořili stabilní hrající tým, který se začal sehrávat a to se začalo projevovat i na naší hře, kdy už jsme silnějším soupeřům byli rovnocennými soupeři, což vše vyústilo v posledním kole, kde jsme porazili favorita z Líšně. Přesto je před námi ještě stále ale mnoho práce,“ zhodnotil účinkování mladší přípravky v krajské soutěži trenér Jan Darebník.

Foto: FOSFA MSK Břeclav

Vedle toho se jeho tým účastnil i okresní soutěže Žijeme hrou. „Tu jsme si především užívali a zkoušeli některé nové hráče, kteří přišli během sezony, a v závěru už jsme slavili úspěchy, kdy jsme byli schopni absolvovat turnaj bez porážky,“ dodal trenér. Hoši z mladší přípravky si během uplynulé sezony zahráli i na několika velkých turnajích přípravek, např. ve Valticích, Znojmě nebo Hustopečích. A právě v posledním z jmenovaných měst zaznamenalo družstvo největší úspěch, když z tamního halového turnaje přivezlo pohár za třetí místo. „S kluky máme ještě mnoho práce na trénincích v další sezoně, ale jako trenéři můžeme být velice spokojení, jelikož máme pravidelnou docházku nad 20 hráčů, kteří mají více než 80% účasti a tak máme na čem stavět,“ uzavřel Jan Darebník.

 

U10

Starší přípravka U10 odehrála sezonu s 26 hráči a i tento tým vykázal podle trenéra Lukáše Reichmanna velmi dobrou tréninkovou účast. „Cílem bylo především u hráčů zdokonalit individuální herní výkony. Primárně jsme se zaměřili na zdokonalování práce s míčem, přihrávku a její zpracovaní, obcházení protihráče a střelbu. Věnovali jsme se také zlepšování funkcí hybného systému a přiměřeně i kondici. V herních činnostech jsme se zaměřili na řešení herních úkolů v ději utkání, které přímo navazovalo na adaptaci pro kluky nového systému 5+1,“ shrnul Lukáš Reichmann tréninkové dění v této sezoně.

„Turnajů jsme se zúčastňovali především v rámci projektu Žijeme hrou. I když proti nám nastupovali většinou hráči starších ročníků, předváděli jsme vždy po celou dobu soutěže jeden z nejlepších herních projevů,“ ohlédl se za soutěžním působením týmu U10. V příštím roce bude toto družstvo nastupovat v krajském přeboru přípravek. „Víme, že v této soutěži je potřeba všechny dovednosti zdokonalovat a rozšiřovat. Snad se nám bude dařit a budeme hrát i v krajské soutěži důstojnou roli. Těšíme se na příští společné zážitky,“ uvedl Lukáš Reichmann.

 

U11

 

Tým U11, který je rovněž součástí starší přípravky, má za sebou opravdu náročnou sezonu. Pod vedením trenérů Jana Svobody, Alexandra Hrabala a Jaroslava Pochylého hráli kluci hned ve třech soutěžích, v důsledku čehož měli jen jeden volný víkend. Standardem se už přitom podle trenérů stala zimní i letní soustředění. Během uplynulé sezony byl realizační tým v této kategorii rozšířen o jednoho trenéra a dvě trenérky pro atletiku a fyziofitness. Pokud jde o výsledky, v nejvyšší krajské soutěži starších přípravek odehrál tým U11 24 zápasů a na své konto si připsal stejný počet výher. Klobouk dolů, kluci!

Foto: FOSFA MSK Břeclav

Tým se dále účastnil okresní přebor mladších žáků U13. A i zde zaslouží uznání. „V této kategorii jsme utkali s o 2-3 roky staršími hráči a hráčkami, nakonec jsme se umístili na 3. příčce,“ uvedlo trenérské trio. „Zaslouženě jsme prohráli pouze čtyřikrát s týmy Nosislavi a Mikulova, které obsadily první a druhé místo a kterým tímto gratulujeme,“ dodali trenéři.

Širší kádr U11 se pak pravidelně účastnil turnaje okresního fotbalového svazu Žijeme hrou, v němž  sehrál několik přátelských utkání.

Z individuálních výkonů vyzdvihli trenéři působení kapitána Ondřeje Hollého, který ve 24 zápasech vstřelil 55 gólů a umístil se na špici tabulky střelců okresního přeboru mladších žáků.

 

U13

Kluci narození v letech 2012 až 2010 působili v této sezoně krajském přeboru mladších žáků. V podzimní části této soutěže zaznamenali pouze čtyři vítězství a 12 bodů do ligové tabulky. „Celý podzim nám chyběl hlavně klid a jistota v proměňování šancí,“ zrekapituloval první část sezony trenér Josef Čejka. V té druhé se podle jeho slov výkon všech kluků značně zlepšil, což se odrazilo na herním projevu a větší jistotě při zakončení.

Foto: FOSFA MSK Břeclav

„Celkový progres kluků se hlavně projevil ve výsledcích, kdy kluci podlehli pouze čtyřem týmům, a tři z nich se umístily na prvních třech pozicích v konečné tabulce,“ napsal trenér a dodal, že v jarní části kluci získali 27 bodů po devíti výhrách. Celkem tedy tým U13 během sezony získal 39 bodů a v krajském přeboru skončil na pěkném 8. místě. Za své sezonní výkony si hoši vysloužili pochvalu trenéra. Na prázdniny se pak rozjeli se skvělými pocity z vítězství v letošním ročníku turnaje FOSFA CUP U13.

 

U13 B

Záložní tým U13 pod vedením trenéra Martina Svobody vstoupil do sezony 2022/2023 s cílem pohybovat se v horní části tabulky okresního přeboru mladších žáků a dát všem hráčům příležitost si zahrát. „Podzimní část sezóny byla jak herně, tak i výsledkově zdařilá. U některých hráčů byl vidět velký progres. Zimní příprava proběhla tak, jak si realizační tým představoval. Jarní část z naší strany nebyla bodově tak úspěšná jako podzimní.

Foto: FOSFA MSK Břeclav

V některých zápasech nás sráželo neproměňování vyložených šancí. Nakonec jsme se umístili na 5. místě v tabulce,“ shrnul telegraficky působení týmu v okresní soutěži Martin Svoboda. V úvodu zmiňované předsezonní plány se každopádně podle jeho slov podařilo naplnit a všichni hráči si za celou sezónu zaslouží pochvalu a poděkování za přístup k tréninkům i zápasům.

 

U15

Týmu starších žáků se po šestém kole krajského přeboru ujal nový realizační tým ve složení Silvie Šebestíková (vedoucí družstva), Jaroslav Řezáč, Jan Dohnálek a Roman Fríb. A dlužno podotknout, že v daný moment mělo mužstvo na kontě jen 4 body a v tabulce přeboru figurovalo na posledním místě. Na samém konci podzimní sezony ale došlo k obratu. „V derby proti Lednici se nám podařilo zvítězit a to nás odpoutalo z posledního místa před zimní pauzou,“ uvedl v hodnocení nový realizační tým.

Foto: FOSFA MSK Břeclav

„V zimní přestávce jsme se po kvalitní přípravě a zimním soustředění soustředili na jarní část a splnění úkolu, což byla záchrana soutěže a udržení mužstva v krajském přeboru. V jarní části se kvalitní příprava projevila na hře týmu. Svědčí o tom zisk 18 bodů, které nám stačily k umístnění na 11. příčce se ziskem 25 bodů. Celkem jsme si připsali 7 vítězství a 4 remízy celkovým skóre 34-75,“ shrnuli trenéři, podle kterých se na zlepšené hře celého týmu podepsaly zkušenosti načerpané právě v utkáních za mladší dorost v divizi. I u starších žáků kvitovali trenéři jejich odpovědný přístup jak k tréninkům, tak zápasům.

 

U17

Tým mladšího dorostu vedený Silvií Šebestíkovou a trénovaný Janem Dohnálkem a Jaroslavem Řezáčem se při svém působení v divizi D potýkal s nedostatkem hráčů ročníku 2006 a 2007. Za mladší dorost tak museli nastupovat i hráči ročníků 2008 a 2009, kteří věkově spadají do kategorie starších žáků.

„Celá sezona, tedy 30 utkání, byla odehrána ze dvou třetin s hráči U15, což znamenalo v konečné tabulce poslední místo se ziskem 4 bodů za jedno vítězství v Chotěboři a remízu v Humpolci,“ poznamenali trenéři.

Foto: FOSFA MSK Břeclav

Pro mladé hráče byla utkání v této divizní soutěži nesmírně náročná, podle trenérů jim to ale na druhou stranu pomohlo v jejich fotbalovém růstu a získávání cenných zkušeností, které si pak přenesli do utkání starších žáků. Za působení ve dvou týmech současně si hráči ročníků 2008 a 2009 vysloužili od trenérů poděkování.

 

U19

Starší dorost ukrývající se pod označením U19 účinkoval rovněž v divizi D. Začátek sezony vyšel týmu podle jeho trenérů Tomáše Trčky, Viktora Blažka, Romana Konečného a Tomáše Hynka nad očekávání. „Od začátku jsme sbírali body i proti těžším soupeřům a herní projev vypadal velmi slušně. Po první polovině sezony jsme nasbírali 21 bodů a pomyslný bonus byl nejlepší střelec soutěže Nikolas Havlena s třinácti vstřelenými brankami,“ uvedlo trenérské kvarteto v hodnocení na webu klubu. Do zimní přípravy však vstoupil starší dorost oslaben o pět hráčů a i přes příchod posil z jiných klubů se jarní část břeclavskému týmu výsledkově vůbec nepovedla.

Foto: FOSFA MSK Břeclav

„Se soupeři jsme dokázali držet tempo, několikrát být i lepším týmem na hřišti, ale branky padaly spíš do naší branky, a proto jsme dokázali získat pouze 3 body a sezonu ukončili s 24 body,“ uzavřeli trenéři. Břeclav skončila v divizní soutěži na předposledním (15.) místě. I tak bylo podle trenérů na místě poděkování hráčům za jejich přístup k tréninkům i utkáním.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav