30. listopadu 2023

Jakub Jukl, Petr Manuel Ulrych

Fotbal

Aktuality

Fotbalisté jsou v polovině sezony. Jak si vedli?

Všechny věkové kategorie fotbalového klubu FOSFA MSK Břeclav už mají za sebou podzimní část soutěžní sezony. Do ligových zápasů naskočí kluci a holky znovu v březnu. O tom, jak se jim dařilo na podzim a co je čeká v příštích týdnech a měsících, jsme hovořili s předsedou klubu Alexandrem Hrabalem.

S jakými pocity se ohlížíte za působením svých mladých svěřenců v ligových soutěžích během podzimu?

Na to můžeme nahlédnout ze dvou úhlů – jednak z pohledu sportovního a jednak z pohledu fungování klubu. Pokud jde o tu sportovní část, začnu od nejstarších, tedy od kategorie U19. Ta hraje 3. ligu dorostu. V této věkové kategorii je to už těžké, kluci jsou skoro dospělí, studují a často do školy dojíždějí, třeba i do Brna. U nás nemáme sportovní školu, která by jim umožnila tréninky a studium skloubit. Ale podařilo se nám to vyřešit tím, že jsme přizpůsobili časy tréninků tak, aby je kluci stíhali i po příjezdu ze školy. Díky tomu jsme z nejhoršího venku.

Podobné je to v kategorii U17, kde je situace o to těžší, že nám tu chyběly celé ročníky hráčů. Díky projektu FOSFA Sport se nám je ale teď daří doplňovat, což je dobře. I tady hrajeme 3. ligu dorostu. Ne všichni hráči na ni sice stačí, ale všichni se velmi snaží, a to je hlavní. Určitě se nakonec adekvátní výkonnosti dopracujeme.

Kategorie U15 hraje svou nejvyšší soutěž – krajský přebor. Je v horní polovině tabulky, hrajeme v pohodě. Spousta hráčů z „patnáctek“, asi šest či sedm, už příležitostně hraje i v kategorii U17. To je dobré proto, aby se už na věkově vyšší soutěž nachystali, co se týče kvality a rychlosti.

A pak je tu naše výkladní skříň, naše srdce, kategorie U13! Hráči převážně ročníku 2012 hrají i proti starším soupeřům a válcují je. Pohybují se na 3. či 4. místě v krajském přeboru. V U13 máme celkem tři týmy, A, B, C, díky čemuž si zahraje všech našich 75 našich hráčů v této kategorii. Jeden tým je čistě dívčí. Zatím nastupuje v soutěži proti klukům, jsou sice na konci tabulky, ale děvčata se drží, usilovně trénují. Rádi bychom je přihlásili do dívčí soutěže, nicméně ještě potřebujeme doplnit kategorii WU15. V neposlední řadě je to otázka financí. Utkání se hrají třeba v Ostravě a na jiných celkem vzdálených hřištích. Je to prostě finančně náročné.

A jak je to u přípravek?

Starší přípravka a mladší přípravka hrají krajský přebor. Tam samozřejmě nejde o výsledky, ale o osvojení si základních fotbalových návyků a zodpovědnosti, a to se myslím daří. Děti jezdí ve velkých počtech, takže jsme mohli postavit týmy A a B. Dva týmy máme i v mladších přípravkách a pak je tu tým fotbalové Školičky, naši nejmladší. Ti hrají společně s málo vytíženými hráči na turnajích utkání v rámci projektu Žijeme hrou.

Obrovskou radost nám dělá fotbalová Školička, kde je práce nejvíce vidět a je nejzábavnější. Každý pokrok je poznat, každá klička je velký úspěch. Děti trénují dvakrát až třikrát týdně, teď s podzimem se přesunuly do haly. Chodí jich 30 – 50.

A co dělají hráči během ligové přestávky? Mají na programu kondiční tréninky?

Naopak. Ti mladší trénují v hale na ZŠ Slovácká, nebo v nafukovací hale na Základní učňovské škole a za to jsme moc rádi. Od starších přípravek se ale trénuje venku, na umělé trávě. Buď na ZŠ Slovácká, nebo na stadionu Tatran, i když tam je umělá tráva už dost opotřebovaná. Tréninky probíhají herní formou, občas sehrajeme nějaké přátelské utkání. A budeme určitě všichni trénovat do 22. prosince.

A kdy se opět rozběhnou ligy?

V březnu. Do té doby v mladších kategoriích absolvujeme spoustu turnajů v halách, starší hráči se zúčastní turnajů nejen u nás, ale i na Slovensku a v Rakousku.

Máte nějaké plány na jarní část sezóny? Kromě co nejlepšího umístění, samozřejmě…

Důležitou událostí pro fungování našeho klubu bude převzetí stadionu Tatran, které by mělo proběhnout 1. ledna 2024. V červnu se budeme podílet na organizaci dalšího ročníku FOSFA olympiády břeclavských škol. Podobně jako v loňském roce plánujeme zorganizovat také čtyři velké turnaje v kategoriích mladších žáků a starších a mladších přípravek, a to v rámci projektu FOSFA Břeclav Cup. V červnu, konkrétně 22. a 23., proběhne velký turnaj dívčích týmů v kategorii U15 za účasti hráček z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska. Nevíme ještě, kdo všechno přijede, ale určitě dorazí pražská Slavia, doufáme v polský tým z Katovic, slovenské hráčky z Prešova, jednáme i s několika maďarskými a rakouskými kluby.  Bude to největší turnaj pro patnáctiletá děvčata v celé střední Evropě. Podporuje ho i Fotbalová asociace ČR.

Další dva turnaje chceme zorganizovat na podzim. A rádi bychom uspořádali i turnaj pro hráčky v kategorii WU18, ale tam není ještě jasné datum. Záleží na tom, jak se nám pro ně povede připravit nově získaný stadion Tatran, protože taková akce vyžaduje opravdu kvalitní zázemí.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav