12. června 2023

Petr Manuel Ulrych

Atletika

Aktuality

FOSFA Sport poprvé na závodech dračích lodí!

Nadšení, adrenalin a kolektivní duch - to jsou závody dračích lodí. Tato vzrušující a tradiční vodní aktivita získává stále větší popularitu po celém světě. A Břeclav není výjimkou – již od roku 2010 se zde koná závod Břeclavský drak. Letošního ročníku, který je naplánován na sobotu 17. června, se zúčastní i tým FOSFA Sport!

Pohled na dračí lodě nenechá nikoho na pochybách, odkud se tento sport rozšířil do světa – prapůvod je třeba hledat v Číně. Legenda praví, že závody dračích lodí vznikly v 5. století před naším letopočtem jako pocta čínskému básníkovi a státníkovi Qu Yuanovi, který se utopil ve vodách řeky Jang-c’. Lidé vypluli na lodích, bubnovali a házeli rýži do vody, aby odehnali ryby od jeho těla. Dračí hlavy na přídi a ocasy na zádi měly zajistit lodím ochranu před zlými duchy.

Z Číny do celého světa

Novodobá historie dračích lodí se píše od roku 1976 – tehdy se v Hongkongu uskutečnil první festival dračích lodí. Z Asie se pak závody rozšířily do celého světa. Dračí lodě jsou symbolem síly, jednoty a spolupráce. Není to ale jen sport, závody dávají dohromady lidi všech věkových skupin či kultur a nabízejí jim nezapomenutelné zážitky.

Mezinárodní soutěže jsou v posledních letech pořádány na mnoha místech, jako jsou Čína, Hongkong, Singapur, Kanada, Spojené státy, Velká Británie a další. Každý rok se koná i řada festivalů, které zahrnují závody dračích lodí, doprovodné akce a tradiční kulturní oslavy.

Draci si podmanili i Česko

V Česku se první loď pro dvacet pádlujících a jednoho bubeníka udávajícího rytmus objevila v roce 1997, v Břeclavi pak o dalších 13 let později. Stalo se tak zásluhou Slováckého veslařského klubu, který začal na Dyji pořádat závod Břeclavský drak.

Premiéra FOSFA Sport

Čtrnáctý ročník této události se uskuteční v sobotu 17. června. Stejně jako v minulých letech budou amatérské firemní týmy a týmy přátel závodit na tratích 200 a 1000 m. Ani letos nebude na startu chybět lodě zaměstnanců Fosfy (která je hlavním partnerem závodu). Historicky poprvé se pak do závodu zapojí i loď s posádkou poskládanou z členů sportovních klubů zapojených do projektu FOSFA Sport. Přijďte naše borce v sobotu do areálu SVK Břeclav nad splavem povzbudit!

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav