15. června 2023

Petr Manuel Ulrych

Atletika

Aktuality

FOSFA olympiáda břeclavských škol - zaostřeno na 3. den

Čtvrteční program FOSFA olympiády břeclavských škol sestával z atletických soutěží žáků 2. stupně a volejbalového turnaje žáků stupně prvního. Diváci byli svědky skvělých sportovních výkonů i příběhů osobního sebezapření, vůle a odhodlání.

Základní školy z Břeclavi, Valtic a Lednice vyslaly do dnešních atletických soutěží celkem 240 žáků, počet startů vystoupal na hodnotu 429. Podobně jako včera se i dnes běhalo na krátké i dlouhé tratě, do programu běhů byly oproti včerejšku zařazeny i štafety. Dalšími disciplínami byly hod kriketovým míčkem, vrh koulí, skok daleký a skok vysoký. Oproti včerejšímu zápolení žáků prvních stupňů byl program svižnější a dobojováno bylo již po půl jedné. Dnešní atletickou část akce obohatilo několik skvělých individuálních výkonů.

Garant atletické části her, Zbyněk Chlumecký z atletického oddílu Lokomotiva Fosfa Břeclav, jmenovitě vyzdvihl výkony Richarda Smolíka v běhu na 60 metrů a Lukáše Drobiliče ve skoku vysokém. „Oba tito starší žáci letos vedou republikové tabulky ve svých kategoriích. V kouli mě překvapil žák ZŠ Na Valtické Jiří Zajíček, mimochodem boxer, který zvítězil díky výkonu 12,46 metru, což už v atletice něco znamená. V kategorii mladších žákyň stojí za zmínku pěkný výkon Viktorie Šebestíkové ve skoku vysokém – 1, 45 metru – a především pak nejlepší letošní republikový výsledek Veroniky Janíkové ve skoku dalekém – 5,33 metru,“ uvedl Zbyněk Chlumecký. S detailními výsledky jednotlivých atletických disciplín se opět můžete seznámit na stránkách Českého atletického svazu. Stejně jako včera byli i dnes oceněni nejvšestrannější atleti. Tohoto ocenění se za čtvrteční výkony v kategorii 8. a 9. tříd Richardu Smolíkovi a Barboře Konečné, v kategorii 6. a 7. tříd Štěpánu Frýdkovi a Veronice Janíkové.

Speciální ceny

Speciální cenu společnosti Fosfa za nejlepší výkon si dnes odnesla Veronika Janíková. Majitel a generální ředitel společnosti Fosfa Ivan Baťka, který se dnešního dne her jakožto generální partner zúčastnil, se speciální cenou rozhodl odměnit také Filipa Prchlíka, návštěvníkům našich stránek známého jako stolního tenistu, za jeho dnešní výkony v běžeckých disciplínách i obecně ke sportu jako takovému. „Je obdivuhodné, když někdo svým nezměrným úsilím a odvahou strhává a motivuje ostatní k lepším výkonům,“ poznamenal v této souvislosti Ivan Baťka. „Předáním těchto ocenění jsme chtěli vyzdvihnout hodnoty, které dnes společnost potřebuje, aby se posouvala dopředu a aby z dětí rostli slušní a stateční lidé. Musíme je zvednout od obrazovek a motivovat je ke sportu, aby prožívaly skutečné sociální vazby a skutečné emoce plynoucí ze vzájemné spolupráce a podpory,“ dodal.

Minivolejbalové rojení

Halu Lokomotivy dnes zaplnili žáci prvního stupně základních škol, aby sehráli turnaj ve žlutém (1.-2. třídy) a oranžovém minivolejbale (3.-5. třídy). Tedy v disciplínách, které lze stručně pojmenovat jako kombinaci volejbalu a přehazované. Do turnaje ve žlutém minivolejbale nominovaly zúčastněné školy 18 dvoučlenných družstev, o jedno družstvo méně pak soutěžilo v minivolejbale oranžovém.

„Dnešní den byl po organizační stránce poměrně náročný, už proto, že jsme v úvodu turnaje museli mnohým účastníkům vysvětlovat, jak se vůbec hraje přehazovaná či oranžový minivolejbal, ale pak už to bylo fajn,“ ohlédla se za dnešním turnajem Jana Šlancarová z volejbalového oddílu Lokomotiva Fosfa Břeclav. „Mám pocit, že děti to ohromně bavilo, což je za nás asi to hlavní,“ dodala.

Výsledky žlutého minivolejbalu:

1. ZŠ Komenského 4

2. ZŠ Komenského 3

3. ZŠ Komenského 2

4. ZŠ Valtice 1

5. ZŠ Valtice 3

6. ZŠ Kupkova 1

7. ZŠ Slovácká 1

8. ZŠ Slovácká 4

9. ZŠ Jana Noháče 1

10. ZŠ Na Valtické 2

11. ZŠ Slovácká 2

12. ZŠ Na Valtické 4

13. ZŠ Slovácká 3

14. ZŠ Komenského 1

15. ZŠ Valtice 2

16. ZŠ Na Valtické 3

17. ZŠ Valtice 4

18. ZŠ Na Valtické 1

Výsledky oranžového minivolejbalu:

1. ZŠ Komenského 4

2. ZŠ Slovácká 1

3. ZŠ Kupkova 3

4. ZŠ Komenského 3

5. ZŠ Komenského 1

6. ZŠ Slovácká 4

7. ZŠ Kupkova 4

8. ZŠ Kupkova 2

9. ZŠ Na Valtické 1

10. ZŠ Slovácká 2

11. ZŠ Kupkova 1

12. ZŠ Na Valtické 3

13. ZŠ Komenského 2

14. ZŠ Jana Noháče 1

15. ZŠ Na Valtické 2

16. ZŠ Slovácká 3

17. ZŠ Na Valtické 4

Speciální cenu společnosti Fosfa z rukou jejího generálního ředitele a majitele převzala nejmladší účastnice turnaje Tamara Tešínská.

Pohled generálního partnera

Za dnešním děním na FOSFA olympiádě břeclavských škol se Ivan Baťka ohlédl následovně: „Byl jsem nadšen, když jsem viděl tolik rozzářených dětských očí a radosti. Bylo také fantastické, jakým způsobem trenéři a učitelé děti motivovali. Co ale považuji za úplně největší věc, kterou jsem zaznamenal jak na atletice, tak na volejbalu, je fakt, že junioři a kadeti z pořádajících oddílů se s velkým nasazením podíleli na organizaci akce a zapojování dětí do soutěží. Takovéto prolínání generací je jedním ze smyslů FOSFA olympiády břeclavských škol. Za sebe mohu říct, že odjíždím naplněn spoustou energie, protože děti jí rozdávaly měrou vrchovatou. To nadšení je tak nakažlivé, že jsem si několikrát v průběhu dne říkal, že má opravdu smysl takovéto projekty realizovat. Tomáš Baťa říkal, že život musí být naplněn službou. A komu jinému bychom měli službu poskytovat, než nastávajícím generacím? Jsem nesmírně rád, že u toho Fosfa může být a naše mladé sportovní naděje podpořit.“

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav