-fs-

Fotbal

Aktuality

FOSFA olympiáda břeclavských škol 2024: o medaile se poprvé poprali judisté

Atletický ovál TJ Lokomotiva Břeclav pro dnešek osiřel, přilehlá multifunkční hala utichla. Druhý ročník FOSFA olympiády břeclavských škol je minulostí. Naplno ale stále rezonuje v myslích všech účastníků i početné divácké obce. Pojďme si  shrnout události čtvrtého dne her, tedy průběh a výsledky turnajů ve stolním tenisu, fotbalu a judu.

Fotbal

Kopaná byla na programu sportovních her pro žáky základních škol z Břeclavi, Lednice a Valtic již v loňském roce, a jelikož se turnaj vydařil, automaticky naplánován i pro druhý ročník. Garantem byl opět fotbalový klub FOSFA MSK Břeclav v čele s předsedou Alexandrem Hrabalem.

Letošní turnaj byl vypsán pro kategorie U11 a U13, tedy pro žáky 4.-5. a 6.-7. tříd. Hrálo se souběžně na dvou hřištích systémem každý s každým, přičemž v mladší kategorii nastupovala družstva ve složení 5+1, ve starší kategorii 7+1. Hrací doba byla 1×20 min.

Každá z účastnících se škol mohla do každé kategorie přihlásit jeden tým. A této možnosti využily všechny školy až na jednu výjimku, což je jedním z názorných důkazů neutuchající popularity fotbalu na Břeclavsku. A přihlížející diváci museli uznat, že i kvalita hry byla ve většině případů na slušné úrovni.

O vítězích turnaje rozhodly body nasbírané během celého dne. Na konci turnaje se pak pořadí klubů na výsledkové tabuli ustálilo v této podobě:

3. místo: Gymnázium Břeclav

O shrnutí dojmů z fotbalového turnaje jsme na konci dne požádali Alexandra Hrabala. „Dobrá soutěž, dobrá atmosféra, skvělé finálové souboje,“ uvedl a dodal: „Všichni hráči se dnešního turnaje zhostili úplně luxusně a co je důležité, nikdo se nezranil. Všichni si to užili a úsměvy na rtech byly důkazem, že je fotbal bavil. A o to šlo především. Jsme nesmírně rádi, že se tohoto skvělého turnaje zúčastnili a už teď se těšíme na příští ročník. Za organizátory můžu říct, že uděláme všechno pro to, aby byl zase ještě o něco lepší, než ten letošní.“

Stolní tenis

Tři děti z jedné školy mohly být nominovány do družstva soutěžícího ve stolním tenisu. A při skládání družstev se přihlíželo k výkonnosti, nikoli k věku či pohlaví účastníků. Do soutěže bylo přihlášeno celkem šest družstev, jež byla rozdělena do dvou základních skupin. V těch byla na čtyřech stolech odehrána utkání sestávající z minimálně 3 a maximálně 5 zápasů dle tohoto formátu:

Zápas č. 1: Dvouhra nejstarších nominovaných hráčů

Zápas č. 2: Dvouhra

Zápas č. 3: Dvouhra nejmladších nominovaných hráčů

Zápas č. 4: Čtyřhra bez omezení nominace

Zápas č. 5: Dvouhra bez omezení nominace

Týmy, jež skončily na prvních dvou místech ve skupinách, se kvalifikovaly do seminále a hrály o medaile. Zbylé týmy svedly boje o konečné umístění. Finální pořadí týmů bylo následující:

1. místo: ZŠ Valtice

2. místo: ZŠ Břeclav Slovácká

3. místo: ZŠ Lednice

Peter Šimon, statutární zástupce klubu KST FOSFA LVA, se nejprve zastavil u olympiády jako takové: „Rád bych tímto poděkoval všem organizátorům, protože od samého počátku v úterý vnímám akci jako velmi vydařenou. Druhý ročník FOSFA olympiády břeclavských škol za účasti škol z Lednice a Valtic se podle mého názoru opravdu povedl.“ A k turnaji ve stolním tenisu se jako vedoucí této soutěže vyjádřil takto: „Trochu mě mrzí, že loňský obhájce, ZŠ Kupkova, letos neposkládal tým, takže konkurence poněkud oslabila, a že se den před turnajem odhlásilo Gymnázium Břeclav. Jako pozitivní fakt bych vyzdvihl účast menších dětí – vnímám to jako předpoklad dalšího zkvalitňování turnaje v příštích ročnících.“

Judo

Zařazení turnaje v judu na program FOSFA olympiády břeclavských škol bylo největší novinkou letošního ročníku. A na tomto místě musíme rovnou rozptýlit pochybnosti případných skeptiků – rozhodně nešlo o to, aby se žáci škol mohli beztrestně poprat. Rodiče mohli být bez obav – vše proběhlo podle striktních regulí Českého svazu judo a každý účastník musel být držitelem licence tohoto svazu.

Turnaj byl vypsán v kategoriích U10 (ročníky 2016 – 2015), U12 (2014 – 2013) a U14 (2012 – 2011).

U tatami v multifukční hale areálu TJ Lokomotiva Břeclav se v pátek sešlo 24 borců v kimonech. Byli rozlosováni do skupin dle věkové a váhové kategorie, v jednotlivých kategoriích pak bojoval každý s každým.

Vítězi premiérového ročníku judistické soutěže se v jednotlivých kategoriích stali tito borci:

U10 – Nikol Dědová, Adam Daněk

U12 – Filip Perútka, Vojtěch Gigerich, Adam Maděřič

U14 – Adéla Bulová, Jan Pálka, Michal Jílek

Organizaci turnaje měl jakožto garant na starosti Michal Kváš, majitel a hlavní trenér Soukromé školy bojových sportů Břeclav. Na konci dne měl důvod ke spokojenému úsměvu – premiéra dopadla na výbornou. „Turnaj byl velice úspěšný. Nečekal jsem, že dojde tolik dětí a že se se tím takovým způsobem poperou. Praly se opravdu krásně a celkově k turnaji přistoupily velice poctivě. Za mě zaslouží obrovskou pochvalu. Velký dík patří organizátorům, že se toto všechno mohlo tímto způsobem povést. Judo bylo na FOSFA olympiádě břeclavských škol poprvé, ale myslím si, že to bylo úspěšné a za rok si to můžeme zopakovat,“ uzavřel Michal Kváš.