11. června 2024

Petr Manuel Ulrych

Atletika

Aktuality

FOSFA olympiáda břeclavských škol 2024 odstartovala

V areálu TJ Lokomotiva Břeclav dnes odstartoval druhý ročník FOSFA olympiády břeclavských škol. Na programu byly atletické soutěže pro žáky 2. stupně a volejbalový turnaj pro žáky 1.-5. tříd.

Na základě úspěchu loňského prvního ročníku spojily i letos kluby zapojené do projektu FOSFA Sport síly při organizaci sportovních her pro žáky základních škol z Břeclavi, Lednice a Valtic. Druhý ročník FOSFA olympiády břeclavských škol probíhá ode dneška až do pátku 14. června v areálu TJ Lokomotiva Břeclav. Pro více než osm stovek účastníků jsou připraveny soutěže v atletice, volejbalu, fotbalu, stolním tenisu a florbalu, novinkou letošního ročníku je turnaj v judu. Celkem se her zúčastní přes osm stovek dětí.

Program zahajovacího dne sestával z atletických závodů žáků druhého stupně a volejbalového turnaje pro děti z 1.-5. tříd.

V atletice v úterý soutěžili žáci 2. stupně

V atletice v úterý soutěžili žáci 2. stupně

Foto: David Korda

Atletika

Královna sportů, jak se atletice občas přezdívá, je samozřejmou součástí FOSFA olympiády břeclavských škol. Tyto hry totiž v loňském roce navázaly na dlouholetou tradici sportovních soutěží, v nichž žáci škol z Břeclavi soutěžili právě v atletických disciplínách. Atletika proto nemohla chybět ani na programu letošních her. Celkem 241 žáků druhého stupně se v úterý utkalo v těchto disciplínách: běh na 60 m, běh na 600 m (dívky 6.-7. tříd), běh na 800 m (dívky z 8.-9. tříd), běh na 1000 m (hoši z 6.-7. tříd), běh na 1500 m (hoši z 8. a 9. tříd), štafetový běh na 4×60 m, skok daleký, skok vysoký, hod kriketovým míčkem (6.-7. třídy) a vrh koulí (8.-9. třídy). Za každou školu mohli v každé disciplíně startovat maximálně 4 žáci, přičemž v dálce, hodu a vrhu měli závodníci po 3 pokusech. Osm nejlepších pak postupovalo do finále, kde měli další tři pokusy.

A jak letošní atletické klání dopadlo? Zajímají-li vás přesné výsledky jednotlivých disciplín, dovolujeme si vás odkázat na stránky Českého atletického svazu: ČESKÝ ATLETICKÝ SVAZ :: Vysledky (atletika.cz)

Nejvšestrannější atleti prvního dne (zleva): Veronika Janíková, Lukáš Drobilič, Tamara Mank a Jakub Průdek

Nejúspěšnější atleti prvního dne (zleva): Veronika Janíková, Lukáš Drobilič, Tamara Mank a Jakub Průdek

Foto: David Korda

Kromě vítězů jednotlivých disciplín byli na závěr dne vyhlášeni také nejvšestrannější atleti. Těmi se v kategorii 8. a 9. tříd stali Veronika Janíková (ZŠ Lednice) a Lukáš Drobilič (ZŠ Slovácká), v kategorii 6. a 7. tříd Tamara Mank a Jakub Průdek (oba ze ZŠ Slovácká).

Na instagramovém a facebookovém profilu projektu FOSFA Sport najdete krátká videa z dnešního soutěžního dne. Zajímavý bude bezesporu také pohled garanta atletické části her, předsedy atletického oddílu FOSFA Lokomotiva Břeclav Zbyňka Chlumeckého. Ten přineseme po skončení zítřejší části her.

Volejbalová hala patřila v úterý hráčům 1.-5. tříd

Volejbalová hala patřila v úterý hráčům 1.-5. tříd

Foto: David Korda

Volejbal

Po loňské úspěšné premiéře byl i letos mezi sporty FOSFA olympiády břeclavských škol zařazen volejbal. V úterý v tomto sportu soutěžili žáci prvního stupně. Děti z 1. a 2. tříd hrály podle pravidel žlutého minivolejbalu, děti z 3. a 4. tříd podle pravidel oranžového minivolejbalu a konečně žáci 5. tříd dle pravidel minivolejbalu modrého.

V případě žlutého a oranžového minivolejbalu nastupovala v hale Lokomotivy k svým zápasům dvoučlenná družstva, volejbal modrý se hrál v družstvech tříčlenných. Každá škola mohla do jednotlivých kategorií přihlásit nejvýše tři družstva.

Také k zahájení volejbalového turnaje nastoupili žáci v limitované edici triček pro letošní ročník her

Také k zahájení volejbalového turnaje nastoupili žáci v limitované edici triček pro letošní ročník her

Foto: David Korda

 

Úterní turnaj přinesl následující výsledky:

Kategorie 1.-2. tříd

1. místo: ZŠ Slovácká Ž2

2. místo: ZŠ Komenského Ž2

3. místo: ZŠ Na Valtické Ž3

Kategorie 3.-4. tříd

1. místo: ZŠ Komenského O2

2. místo: ZŠ Komenského O1

3. místo: ZŠ Komenského O3

Kategorie 5. tříd

1. místo: ZŠ Komenského M1

2. místo: ZŠ Kupkova M1

3. místo: ZŠ Slovácká M1

Na zítřejší odpoledne připravujeme krátký rozhovor s garantem turnaje v odbíjené, předsedou volejbalového oddílu FOSFA Lokomotiva Břeclav Ivanem Rylichem.

Děkujeme partnerům

Hlavním partnerem FOSFA olympiády břeclavských škol je společnost Fosfa, důležitým partnerem Město Břeclav. Během dnešního dne her podepsali zástupci těchto partnerů memorandum o vzájemné spolupráci při podpoře dětského a mládežnického sportu.

Generální ředitel společnosti Fosfa Ivan Baťka byl atmosférou zahajovacího dne FOSFA olympiády břeclavských škol opravdu potěšen. „Musím říct, že nadšení mladých je velice nakažlivé. A pro nás všechny, kteří zde sledujeme výkony mladých sportovců, z nichž se možná někteří v budoucnu představí na skutečné olympiádě, je to velice energizující a motivující. Jsem moc rád, že něco takto smysluplného můžeme v Břeclavi realizovat,“ uvedl během krátkého rozhovoru v závěru prvního dne her.

Velké poděkování za podporu patří TJ Lokomotiva Břeclav, která umožnila akci pořádat ve svém areálu.

Ve středu pokračuje program FOSFA olympiády břeclavských škol rovněž atletickými disciplínami a volejbalovým turnajem. V atletice budou ovšem soupeřit děti z prvního stupně, v odbíjené pak žáci 6.-9. tříd.

FOSFA olympiáda břeclavských škol očima vítězů

Několik výherců atletických disciplín se s námi podělilo o své bezprostřední dojmy.

https://www.facebook.com/reel/988012865837040

Sledujte i další naše příspěvky na sociálních sítích, ať máte prst na tepu doby!

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav