13. června 2023

Petr Manuel Ulrych

Fotbal

Aktuality

FOSFA olympiáda břeclavských škol - takový byl 1. den

První ročník FOSFA olympiády břeclavských škol 2023 má za sebou první soutěžní den. Na travnaté ploše areálu TJ Lokomotiva Břeclav se odehrál turnaj v kopané, v sousední hale pak turnaj ve stolním tenisu.

Fotbalový turnaj probíhal na dvou hřištích souběžně. Na jedné polovině soutěžili žáci 4.-5. tříd, kteří nastupovali v šestičlenných týmech, vedle pak sváděly boje osmičlenné týmy žáků 6.-7. tříd. Olympiáda je sice určena pro žáky základních škol z Břeclavi, Valtic a Lednice, ne všechny břeclavské školy ale nominovaly soutěžní družstva do obou věkových kategorií, na „divokou kartu“ proto byla z organizačních důvodů do mladší věkové kategorie přizvána také ZŠ Lanžhot.

A jak že soutěž ve fotbale dopadla? V mladší kategorii si pohár a medaile za první místo odnesli žáci ZŠ Kupkova, stříbrné trofeje připadly týmu ZŠ Slovácká a bronz vybojovala ZŠ Komenského. Starší věkovou kategorii po vpravdě infarktovém finálovém souboji zakončeném penaltovým rozstřelem ovládli fotbalisté ZŠ Kupkova, stříbro připadlo ZŠ Slovácká a bronz ZŠ Komenského.

Výsledky turnaje 4.-5. tříd:

1. ZŠ Slovácká

2. ZŠ Komenského

3. ZŠ J. Noháče

4. ZŠ Valtice

5. ZŠ Na Valtické

6. ZŠ Lednice

7. ZŠ Lanžhot

8. ZŠ Kpt. Nálepky

 

Výsledky turnaje 6.-7. tříd:

1. ZŠ Kupkova

2. ZŠ Slovácká

3. ZŠ Komenského

4. ZŠ Lednice

5. ZŠ Kpt. Nálepky

6. ZŠ Valtice

7. Gymnázium Břeclav

8. ZŠ Na Valtické

Speciální cenu společnosti Fosfa získali Anna Marie Zvonková (nejužitečnější hráčka v kategorii 4.-5. třída) a Daniel Brázda (nejlepší hráč v kategorii 6.-7. třída). Oba dostali společenskou hru Staň se pilotem Tomáše Bati, kterou vydala Nadace Tomáše Bati.

Jednotlivé disciplíny jsou na FOSFA olympiádě břeclavských škol zaštítěny kluby zapojenými do projektu FOSFA Sport. Organizaci fotbalového turnaje tak měli na starosti profesionálové z fotbalového klubu FOSFA MSK Břeclav v čele s předsedou Alexandrem Hrabalem. Ten se za tímto školním turnajem ohlíží následovně: „Akce splnila cíl, s kterým jsme do toho šli – chtěli jsme zapojit co nejširší spektrum dětí z Břeclavi a okolí. Ukázalo se, že dětem sport není cizí a umí se hýbat. A co víc, že umí nejen vítězit, ale i prohrávat. Cíl vidět je po finálovém verdiktu s úsměvem na tváři se beze zbytku naplnil. A jsem nesmírně rád, že Fosfa i město akce tohoto druhu podporují  – bez takovýchto partnerů by to nešlo.“

Pingpongová premiéra

FOSFA olympiáda břeclavských škol navázala na letitou tradici atletických her pro děti ze škol na území města. Díky příchodu Fosfy jako generálního partnera a provázání s projektem FOSFA Sport došlo k rozšíření sportovních disciplín a tím pádem i k zapojení většího počtu dětí. Premiérově se na olympiádě soutěžilo i ve stolním tenisu. V turnaji, jehož garantem byl Klub stolního tenisu FOSFA LVA, každou z přihlášených škol reprezentovala trojice dětí. Ze zlatých medailí se po celodenním zápolení radovali žáci ZŠ Kupkova, stříbro brala ZŠ Valtice a bronz připadl ZŠ Slovácká. Peter Šimon, statutární zástupce KST FOSFA LVA, odjížděl z turnaje spokojený. „Těší mě, že došlo k rozšíření olympiády o nové sporty a k zapojení škol z Lednice a Valtic. Tyto dvě školy si pozvánky velmi vážily a zapojily se do projektu s radostí. Mezi městy panuje zdravá rivalita a zafungovalo to jako motivační prvek i pro jednotlivé hráče. Ti se navíc na školním turnaji mohli utkat se svými spoluhráči, s kterými obvykle jako členové některého ze dvou klubů stolního tenisu v našem mikroregionu nastupují na stejné straně stolu.“

Výsledky turnaje ve stolním tenise:

1. ZŠ Kupkova

2. ZŠ Valtice

3. ZŠ Slovácká

4. ZŠ Lednice

5. Okresní výběr

6. ZŠ Komenského

7. ZŠ Na Valtické

8. Gymnázium Břeclav

Nejlepší hráčkou turnaje ve stolním tenisu byla vyhlášena Daniela Klepáčová. I ona si bude moci zahrát hru Staň se pilotem Tomáše Bati.

Ve středu pokračuje program FOSFA olympiády břeclavských škol atletickými disciplínami a volejbalovým turnajem.

Hlavním partnerem FOSFA olympiády břeclavských škol je společnost Fosfa. Důležitým partnerem je Město Břeclav. Poděkování za podporu patří TJ Lokomotiva Břeclav, která umožnila akci pořádat ve svém areálu.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav