19. ledna 2024

Jakub Jukl

Hokej

Aktuality

Elita světového hokeje zamíří do Česka

Hokejoví fanoušci samozřejmě vědí, že každý rok v květnu se koná největší svátek světového hokeje – mistrovství světa. To letošní proběhne ve dnech 10. – 24. května. A letos se malým i velkým příznivcům hokeje otevírá jedinečná možnost vidět zápasy mistrovství na vlastní oči. Šampionát se totiž koná u nás.

Hrát se bude na dvou místech: v pražské O2 Aréně a v Ostravar Aréně v Ostravě. Český tým bude hrát svoje utkání ve skupině A v Praze, společně s celky Kanady, Finska a dalších pěti zemí. Osmičlenná skupina B za účasti, mimo jiné, Švédska, USA či Slovenska, bude bojovat o postup do vyřazovacích kol na ledě Ostravar Arény. O utkání play off se podělí Praha i Ostrava, medailové zápasy, na něž se předpokládá největší účast, se ale budou samozřejmě konat v O2 Aréně, která má oproti ostravské hale téměř dvojnásobnou kapacitu.

Skupina A odehraje své zápasy v pražské O2 Aréně

Skupina A odehraje své zápasy v pražské O2 Aréně

Foto: Shutterstock.com

Kdy budou hrát Češi?

Utkání české reprezentace v základní skupině jsou naplánována následovně:

pátek 10. 5. 20:20 Česko – Finsko
sobota 11. 5. 20:20 Norsko – Česko
pondělí 13. 5. 20:20 Švýcarsko – Česko
středa 15. 5. 16:20 Česko – Dánsko
pátek 17. 5. 20:20 Česko – Rakousko
sobota 18. 5. 20:20 Česko – Velká Británie
úterý 21. 5. 16:20 Kanada – Česko
Skupina B bude hrát v Ostrava Aréně

Skupina B bude hrát v Ostrava Aréně

Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0 DEED)

Česká republika a předtím Československo mají nejen bohatou a slavnou hokejovou minulost, ale neméně významnou tradici pořádání světových hokejových šampionátů. První se v Praze konal už roku 1933. Na prvním mistrovství po skončení II. světové války, v roce 1947, vybojovali opět v Praze naši reprezentanti zlatou medaili. A totéž před domácím publikem dokázali ještě dvakrát, v letech 1972 a 1985.

V posledních letech jsou, pravda, medailové zisky našich hráčů na mistrovství světa hubenější, v roce 2021 se jim podařilo po 10 letech získat bronzové medaile. Ale jak se zdá, dorůstá nám nová generace vynikají hokejistů – naše „lvíčata“ přivezla z předposledního mistrovství světa juniorů v roce 2023 stříbro a letos doslova vybojovala bronz. Utkání s Finskem o třetí místo, které naši dokázali otočit ze stavu 2:5 na vítězných 8:5 a dát čtyři góly během předposlední minuty, vzbudilo velký ohlas a právem vstoupí do historie hokeje. Bylo by s podivem, kdyby se někteří hokejoví junioři neobjevili i na reprezentační soupisce pro „dospělé“ mistrovství světa.

Ale nepředbíhejme a ponechme to na reprezentačních koučích… Ostatně trochu nelichotivě se říká, že „Co Čech, to hokejový trenér“. Ovšem říká se také, že „Co Čech, to hokejový fanda,“ což už zní o poznání lépe. A že to není jen planá fráze, o tom svědčí i návštěvnost na posledním hokejovém šampionátu, který se u nás konal v roce 2015. Na zápasy tehdy přišlo dohromady 741 690 diváků. Ano, počítáte správně, je to bezmála tři čtvrtě milionu lidí! To je zatím největší návštěvnost hokejového mistrovství světa v historii. Ale třeba se nám ji letos podaří překonat!

Takže dobrá rada na závěr: pokud chcete zažít tento svátek hokeje na vlastní kůži, pokud chcete vidět při hře nejlepší světové týmy, pokud chcete fandit našim hráčům v cestě za medailemi, je nejvyšší čas si zakoupit vstupenky na utkání, dokud ještě jsou.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav