05. července 2024

Petr Manuel Ulrych

Stolní tenis

Osobnosti FOSFA Sport

Eliška Kopřivová: Můj cíl? Vyhrávat turnaje!

Součástí výpravy výjimečných sportovců projektu FOSFA Sport na LOH v Paříži bude za FOSFA KST LVA Eliška Kopřivová. V tomto rozhovoru jsme se s ní bavili o jejím vztahu ke stolnímu tenisu, úspěších, plánech i o tom, na co se nejvíc těší na pařížské olympiádě.

Kdy a jak ses dostala k stolnímu tenisu? Kdo tě ke hře přivedl a čím tě oslovila?

Začala jsem hrát stolní tenis celkem pozdě, a to v 10 letech. Ke hře mě přivedla moje mamka, která dělala trenérku v mém rodném městě Mikulově, a také moje starší sestra, která tam v té době hrála.

Jak bys popsala svůj aktuální vztah k tomuto sportu?

Můj současný vztah ke stolnímu tenisu je velmi pozitivní. Je to skvělý způsob, jak si zlepšit svou fyzickou kondici, koordinaci a reflexy. Hra je dynamická a náročná jak fyzicky, tak psychicky, což mě motivuje neustále se zlepšovat. Tento sport mám moc ráda.

Co považuješ za svůj největší úspěch ve stolním tenisu?

Asi třetí místo na mistrovství republiky ve čtyřhře v kategorii U13 a 5.–8. místo na mezinárodním turnaji v jednotlivcích v kategorii U15.

Na svém kontě má Eliška i 3. místo ze čtyřhry na MČR v kategorii U13

Foto: archiv Elišky Kopřivové

Jak se ti dařilo v letošní sezoně? Co bylo fajn a co bys potřebovala do příští sezony zlepšit?

S letošní sezónou jsem docela spokojená. Byla těžká a náročná, ale zvládla jsem ji poměrně dobře. Byla jsem na MČR U15, ve čtyřhře jsme obsadily 5. –8, místo, v jednotlivkyních jsem si obhájila svou pozici na republikovém žebříčku (9. –16.). Do příští sezóny by bylo fajn zlepšit jednotlivé údery a podání.

Čím si Eliška zajistila účast ve výpravě na olympiádu?

Z Eliščiny nominace na Speciální ocenění Fosfa, jehož hlavní součástí je účast v zájezdu na olympiádu, vybíráme: „Jako hráčka si musela vše poctivě a zároveň tvrdě vybojovat… … Svým nastavením hlavy a každodenní snahou, úsilím a tréninkovou morálkou dosáhla prozatím na herní úroveň o které možná ani nesnila. Přesto, že v klubu k sobě nemá věkově blízko žádnou hráčku/kamarádku, tak je skvělou parťačkou/mentorkou/spřízněnou duší pro naše o 3–4 roky mladší hráčky. Na turnajích vždy příkladně reprezentuje oddíl, jak z hlediska hry, tak z hlediska chování a vystupování. Ráda vypomůže s trénováním mladších dětí.“

Trenéři tě hodnotí jako pilnou hráčku, která na sobě tvrdě pracuje. Věnuješ se stejně usilovně i škole nebo dalším zálibám?

Ano, kromě toho, že hraji stolní tenis, studuji na osmiletém gymnáziu. Dále hraji na housle a basu a chodím do cimbálové muziky. A všemu se věnuji naplno.

Jak jsi spokojená v FOSFA KST LVA a čeho si na tomto klubu nejvíc ceníš?

V klubu jsem velmi spokojená. Cením si tam dobrého kolektivu, skvělých trenérů a dobrého zázemí.

Stanovila sis nějaké středně- nebo dlouhodobé cíle? Čeho bys chtěla ve stolním tenisu dosáhnout?

Můj největší cíl je ten, že bych chtěla někdy hrát extraligu žen. Také bych chtěla předávat dál své zkušenosti a stát se dobrou trenérkou. A jako dlouhodobý cíl jsem si stanovila vyhrávat turnaje.

Máš nějaký hráčský vzor?

Můj hráčský vzor je asi Češka Hana Matelová. Moc se mi líbí její tréninkové nadšení a klid ve hře.

Jaké byly tvé pocity, když ses dozvěděla, že poletíš na olympiádu do Paříže? A jak na tuto zprávu reagovalo tvé okolí?

Byla jsem strašně moc šťastná, nadšená a hlavně vděčná, že jsem dostala tu možnost letět se podívat na olympijské hry v Paříži. Rodina, známí i kamarádi mi to hrozně přáli.

Na co z programu, který vás ve francouzské metropoli čeká, se nejvíc těšíš?

Těším se, že uvidím naživo sportovce, které vidím pouze v televizi a také do olympijského Českého domu. Těším se celkově do Paříže a na tu olympijskou atmosféru.

Eliška s trenérkou Denisou Pyskatou

Foto: archiv Elišky Kopřivové

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav