13. června 2024

Fotbal

Aktuality

Do Břeclavi opět míří elita dívčího fotbalu

Stadiony Slovan a Tatran fotbalového klubu FOSFA MSK Břeclav budou o víkendu 22. – 23. června hostit další ročník prestižního turnaje VHS Břeclav CUP WU15. Do Břeclavi se tak sjedou špičkové české a slovenské dívčí týmy. 

Turnaj týmů kategorie WU15, který má už v Břeclavi tradici, je možno považovat za fotbalový svátek. Kuloárově se o něm hovoří jako o neoficiálním mistrovství Československa. Špičkové obsazení bude mít i letošní ročník. „Tuzemskou fotbalovou scénu budou letos reprezentovat týmy AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, FC Hradec Králové, FC Baník Ostrava, Lokomotiva Brno a 1. FC Slovácko. Ze Slovenska přijedou ŠK Slovan Bratislava, MŠK Žilina, FC Spartak Trnava, MŠK Fomat Martin, MFK Ružomberok a 1. FC Tatran Prešov,“ avizuje předseda pořádajícího klubu FOSFA MSK Břeclav Alexandr Hrabal a vysvětluje, původně avizovaní účastníci z Polska, Maďarska či Rakouska tentokrát do Břeclavi nedorazí. Dohrávají totiž ještě své ligové soutěže, případně pořádají vlastní turnaje na zakončení sezony. „Příští rok se zřejmě budeme muset s jednotlivými týmy o termínu více pobavit a udělat turnaj tak , abychom mohli přivítat i tyto zahraniční soupeře,“ naznačuje Alexandr Hrabal.  .

Zpět ale k letošnímu ročníku. Hrát se bude ve třech skupinách po čtyřech klubech s tím, že první hrací den půjde o pořadí ve skupinách, během druhého se pak podle umístění kluby rozdělí do zlaté, stříbrné a bronzové skupiny, v nichž se týmy utkají o finální pořadí. Délka zápasů byla stanovena na 35 minut.

„Tento turnaj pořádáme čtvrtým rokem a rok od roku se stává čím dál viditelnějším bodem na mapě ženského fotbalu,“ konstatuje Alexandr Hrabal. A prestižní jména na seznamu účastníků tuto jeho myšlenku prakticky potvrzují. „Nejvíc mě těší, že se k nám týmy rády vracejí. Zpětná vazba od jejich představitelů říká, že si cení zdejší skvělé atmosféry, dobrého zázemí a perfektní organizace turnaje. Když k tomu připočteme genius loci jihu Moravy, slunce, obrovské nasazení hráček, neuvěřitelnou podporu diváků a čisté emoce, je jasné, že během turnaje není nouze o skvělé okamžiky,“ říká Alexandr Hrabal.

V potaz je třeba brát i prozíravost vedení břeclavského klubu, které v pravý okamžik vsadilo na rostoucí popularitu ženského fotbalu. „Já jsem chtěl, aby to takto bylo a i proto jsme založili dívčí tým, který je dneska už přihlášený do první žákovské ligy,“ doplňuje předseda FOSFA MSK Břeclav. Aktuálně hrají břeclavská děvčata v kategorii U13 a před domácím publikem se tak na letošním turnaji nepředstaví, ambicí klubu ale je, aby se výhledově dívčí tým Břeclavi postavil zmiňovaným soupeřům zvučných jmen. „Bude to těžké, protože účastnící se týmy jdou do všech zápasů na 100 procent a nedarují si ani metr trávníku, takže utkání jsou to opravdu třaskavá. Pro další rozvoj našich hráček je ale šance zahrát si proti prvoligovým celkům neocenitelná. A diváckou kulisu, kterou tyto turnaje mívají, může většina našich chlapeckých týmů jen závidět,“ vysvětluje Alexandr Hrabal a dodává, že během loňského ročníku VHS Břeclav CUP WU15 se na stadionu vystřídalo přes 1000 diváků.

Pořádání turnajů VHS Břeclav CUP WU15 je jedním z kroků, které by měly vést k naplnění vize Alexandra Hrabala o získání statutu fotbalového střediska mládeže pro ženský fotbal, potažmo pro reprezentaci. „Děláme maximum pro to, aby se nám to podařilo. A mám příznivé informace, že v náš prospěch hraje i poloha Břeclavi – je odsud blízko jak na Slovensko, tak do Maďarska i Rakouska. Týmy z těchto zemí se tak k nám mohou snadno sjíždět a hrát tady různé konfrontační zápasy či turnaje. Musíme každopádně pracovat na tom, aby tato myšlenka nezapadla,“ uzavírá Alexandr Hrabal.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav