27. února 2024

Petr Manuel Ulrych

Hokej

Aktuality

Co jste zřejmě nevěděli o hokeji

Lední hokej je bezesporu jedním z nejpopulárnějších sportů. Však se taky hraje v téměř osmi desítkách zemí světa. A přestože Česko patří počtem hráčů v poměru k počtu obyvatel mezi světové lídry, i nás může řada faktů překvapit. Přinášíme výběr zajímavostí o hokeji, které jste nejspíš nevěděli.

Kořeny hry nejsou v Kanadě

Za rodiště hokeje bývá obecně považována Kanada a počátky hry bývají datovány do období kolem roku 1800. Odborníci za kolébku považují poloostrov Nové Skotsko na nejvýchodnější výspě Kanady. Jenže některé záznamy hovoří o tom, že kořeny hokeje sahají časově i místně mnohem dál – hokej se prý vyvinul už na počátku 18. století ze hry „shinty“, po staletí hrané ve Skotsku. Každopádně první doložený halový zápas se opravdu odehrál v kanadském Montrealu v roce 1875.

Za puk vděčíme kravám

Hokej se původně hrál venku na zamrzlých jezerech a prakticky vším, co měli tehdejší hráči po ruce. Kupříkladu dnešní zahnuté hokejky se postupem let vyvinuly z někdejších rovných holí. A puk? Ne, nehrálo se zmrzlou žábou, jak kdysi zpíval Ivan Mládek, ale zmrzlým kravincem. Později se používaly rozříznuté lakrosové míčky. Dnešní puky jsou každopádně vyráběny z vulkanizované gumy a mají rozměry cca 7,5 x 2,5 cm. Hmotnost je 156-170 g. A věděli jste, že světovou velmocí ve výrobě puků je Česko, resp. Morava? S puky valašské společnosti Gufex se od roku 1999 hrálo každé mistroství světa. Jsou výjimečné tím, že nezanechávají stopy na mantinelech a plexisklech.

Takový malý kousek vulkanizované gumy, a kolik přinese emocí

Takový malý kousek vulkanizované gumy, a kolik přinese emocí

Foto: Shutterstock.com

Z mrazáku na led

V zápasech NHL a dalších soutěžích jsou puky uchovávány na mrazu, aby tolik neskákaly a lépe se ovládaly. Mimochodem – do roku 1914 rozhodčí při rozehrávání puk vkládali mezi hole soupeřů. Neúnosný počet úrazů však vedl ke změně pravidel a došlo na vhazování, které známe dodnes.

Rychlost

Že je hokej rychlá hra, je patrné na první pohled. Tipli byste si ale rychlost, kterou se hokejisté na ledě pohybují? Mohou bruslit i kolem 48 km/hod.! A vystřelený puk může letět až 175km rychlostí, jak v roce 2015 dokázal obránce Zdeno Chára z Boston Bruins v dovednostní soutěži NHL All-Star.  Tento původem slovenský hráč byl držitelem ještě dalšího rekordu – se svými 206 cm byl nejvyšším hráčem v NHL.

Na tenkém ledě

Byť to nemusí být na první pohled úplně patrné, hokejisté se pohybují na poměrně tenkém ledě. A to nikoli v přeneseném, ale pravém slova smyslu. Tloušťka ledu na profesionálních stadionech je cca 1,9 cm a teplota je -9 oC. Díky této poměrně slabé vrstvě voda rychleji zmrzne a led je tvrdší.

Břeclavská rolba se loni díky generálnímu partnerovi dočkala nového polepu

Břeclavská rolba se loni díky generálnímu partnerovi dočkala nového polepu

Foto: Hana Březovičová

U nás rolba, za mořem Zamboni

Stroji na upravování ledu se u nás běžně říká rolba. Američané by ovšem tomuto termínu nerozuměli. A dost možná by na vás koukali divně, i kdybyste použili oficiální překladů „ice resurfacer“. V USA a Kanadě totiž tomuto stroji málokdo řekne jinak než „Zamboni“. A to už od roku 1949. Tehdy totiž Frank Joseph Zamboni vymyslel (a na podvozku legendárního vojenského Jeepu Willys postavil) první stroj na úpravu ledové plochy. Rolba této proslulé značky upravuje led i na břeclavském stadionu.

Nejdelší hra

I ten, kdo se o hokej příliš nezajímá, ví, že standardní hra trvá 3×20 min čistého času. Jenže prodloužení mohou zápas pěkně natáhnout. Zatím nejdelší utkání v NHL sehráli v roce 1936 hokejisté týmů Detroit Red Wings a Montreal Maroons. Prodlužovalo se celkem šestkrát a utkání trvalo neuvěřitelných 176 minut, když ve 116. minutě prodloužení toto trápení ukončil gólem Mud Bruneteau z Red Wings.

Legenda všech legend

I díky jeho nedávné emotivní rozlučce s NHL na stadionu Pittsburgh Penguins, během které byl jeho dres s číslem 68 zavěšen pod střechu této arény, se teď v Česku hodně skloňuje jméno Jaromíra Jágra. A právem, legendou byl, je a bude. A to nejen u nás, ale i v zámoří. Za „legendu všech legend“ je nicméně třeba považovat někoho jiného. Hráče, který na zádech nosil číslo 99, v NHL odehrál 20 sezon, za své výkony si vysloužil přezdívku The Great One a do hokejového důchodu odcházel s šesti desítkami oficiálních a řadou neoficiálních rekordů.

Hádáte-li, že onou legendou je kanadský centr Wayne Gretzky, hádáte správně. Mimochodem – věděli jste například, že první gól v NHL vstřelil během svého prvního zápasu v této soutěži a dokonce hned první střelou na branku? A ještě jedna perlička: poslední zápas v NHL odehrál v dresu New York Rangers v dubnu 1999 proti Pittsburgh Penguins, které v té době nevedl nikdo jiný než již zmiňovaný Jaromír Jágr. „Tučňáci“ tehdy Gretzkymu rozlučku trochu pokazili, když vyhráli 2:1 v prodloužení.

Wayne Gretzky na snímku z roku 2012

Foto: Shutterstock.com

Jaromír Jágr. Je třeba říkat víc?

Jaromír Jágr. Je třeba říkat víc?

Foto: Shutterstock.com

Břeclavské devadesátiny

Závěrem se ze zámoří vraťme zpátky na Moravu. Tušili jste, že letos v zimě uplynulo přesně devadesát let od chvíle, kdy se odehrálo první hokejové utkání v Břeclavi? Hrálo se jen za příznivého (rozuměj mrazivého) počasí a za velmi improvizovaných podmínek. V článku na stránkách současného klubu FOSFA HC Lvi Břeclav se mimo jiné dočtete, že hráči tehdejšího Sokola Břeclav používali chrániče nohou z tvrdého papíru, že si brankáři vypomáhali peřinkami, silnými rukavicemi a dalšími provizorii. Branky prý tehdy byly dřevěné, stlučené z desek a prkýnek. Zajímá-li vás historie břeclavského hokeje hlouběji, tento odkaz vás zavede na příslušné místo webových stránek dnešních Lvů.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav