Lední hokej je bezesporu jedním z nejpopulárnějších sportů. Však se taky hraje v téměř osmi desítkách zemí světa. A přestože Česko patří počtem hráčů v poměru k počtu obyvatel mezi světové lídry, i nás může řada faktů překvapit. Přinášíme výběr zajímavostí o hokeji, které jste nejspíš nevěděli.
27. února 2024
Petr Manuel Ulrych
Hokej
Aktuality
Co jste zřejmě nevěděli o hokeji
Kořeny hry nejsou v Kanadě
Za rodiště hokeje bývá obecně považována Kanada a počátky hry bývají datovány do období kolem roku 1800. Odborníci za kolébku považují poloostrov Nové Skotsko na nejvýchodnější výspě Kanady. Jenže některé záznamy hovoří o tom, že kořeny hokeje sahají časově i místně mnohem dál – hokej se prý vyvinul už na počátku 18. století ze hry „shinty“, po staletí hrané ve Skotsku. Každopádně první doložený halový zápas se opravdu odehrál v kanadském Montrealu v roce 1875.
Za puk vděčíme kravám
Hokej se původně hrál venku na zamrzlých jezerech a prakticky vším, co měli tehdejší hráči po ruce. Kupříkladu dnešní zahnuté hokejky se postupem let vyvinuly z někdejších rovných holí. A puk? Ne, nehrálo se zmrzlou žábou, jak kdysi zpíval Ivan Mládek, ale zmrzlým kravincem. Později se používaly rozříznuté lakrosové míčky. Dnešní puky jsou každopádně vyráběny z vulkanizované gumy a mají rozměry cca 7,5 x 2,5 cm. Hmotnost je 156-170 g. A věděli jste, že světovou velmocí ve výrobě puků je Česko, resp. Morava? S puky valašské společnosti Gufex se od roku 1999 hrálo každé mistroství světa. Jsou výjimečné tím, že nezanechávají stopy na mantinelech a plexisklech.
Z mrazáku na led
V zápasech NHL a dalších soutěžích jsou puky uchovávány na mrazu, aby tolik neskákaly a lépe se ovládaly. Mimochodem – do roku 1914 rozhodčí při rozehrávání puk vkládali mezi hole soupeřů. Neúnosný počet úrazů však vedl ke změně pravidel a došlo na vhazování, které známe dodnes.
Rychlost
Že je hokej rychlá hra, je patrné na první pohled. Tipli byste si ale rychlost, kterou se hokejisté na ledě pohybují? Mohou bruslit i kolem 48 km/hod.! A vystřelený puk může letět až 175km rychlostí, jak v roce 2015 dokázal obránce Zdeno Chára z Boston Bruins v dovednostní soutěži NHL All-Star. Tento původem slovenský hráč byl držitelem ještě dalšího rekordu – se svými 206 cm byl nejvyšším hráčem v NHL.
Na tenkém ledě
Byť to nemusí být na první pohled úplně patrné, hokejisté se pohybují na poměrně tenkém ledě. A to nikoli v přeneseném, ale pravém slova smyslu. Tloušťka ledu na profesionálních stadionech je cca 1,9 cm a teplota je -9 oC. Díky této poměrně slabé vrstvě voda rychleji zmrzne a led je tvrdší.
U nás rolba, za mořem Zamboni
Stroji na upravování ledu se u nás běžně říká rolba. Američané by ovšem tomuto termínu nerozuměli. A dost možná by na vás koukali divně, i kdybyste použili oficiální překladů „ice resurfacer“. V USA a Kanadě totiž tomuto stroji málokdo řekne jinak než „Zamboni“. A to už od roku 1949. Tehdy totiž Frank Joseph Zamboni vymyslel (a na podvozku legendárního vojenského Jeepu Willys postavil) první stroj na úpravu ledové plochy. Rolba této proslulé značky upravuje led i na břeclavském stadionu.
Nejdelší hra
I ten, kdo se o hokej příliš nezajímá, ví, že standardní hra trvá 3×20 min čistého času. Jenže prodloužení mohou zápas pěkně natáhnout. Zatím nejdelší utkání v NHL sehráli v roce 1936 hokejisté týmů Detroit Red Wings a Montreal Maroons. Prodlužovalo se celkem šestkrát a utkání trvalo neuvěřitelných 176 minut, když ve 116. minutě prodloužení toto trápení ukončil gólem Mud Bruneteau z Red Wings.
Legenda všech legend
I díky jeho nedávné emotivní rozlučce s NHL na stadionu Pittsburgh Penguins, během které byl jeho dres s číslem 68 zavěšen pod střechu této arény, se teď v Česku hodně skloňuje jméno Jaromíra Jágra. A právem, legendou byl, je a bude. A to nejen u nás, ale i v zámoří. Za „legendu všech legend“ je nicméně třeba považovat někoho jiného. Hráče, který na zádech nosil číslo 99, v NHL odehrál 20 sezon, za své výkony si vysloužil přezdívku The Great One a do hokejového důchodu odcházel s šesti desítkami oficiálních a řadou neoficiálních rekordů.
Hádáte-li, že onou legendou je kanadský centr Wayne Gretzky, hádáte správně. Mimochodem – věděli jste například, že první gól v NHL vstřelil během svého prvního zápasu v této soutěži a dokonce hned první střelou na branku? A ještě jedna perlička: poslední zápas v NHL odehrál v dresu New York Rangers v dubnu 1999 proti Pittsburgh Penguins, které v té době nevedl nikdo jiný než již zmiňovaný Jaromír Jágr. „Tučňáci“ tehdy Gretzkymu rozlučku trochu pokazili, když vyhráli 2:1 v prodloužení.
Břeclavské devadesátiny
Závěrem se ze zámoří vraťme zpátky na Moravu. Tušili jste, že letos v zimě uplynulo přesně devadesát let od chvíle, kdy se odehrálo první hokejové utkání v Břeclavi? Hrálo se jen za příznivého (rozuměj mrazivého) počasí a za velmi improvizovaných podmínek. V článku na stránkách současného klubu FOSFA HC Lvi Břeclav se mimo jiné dočtete, že hráči tehdejšího Sokola Břeclav používali chrániče nohou z tvrdého papíru, že si brankáři vypomáhali peřinkami, silnými rukavicemi a dalšími provizorii. Branky prý tehdy byly dřevěné, stlučené z desek a prkýnek. Zajímá-li vás historie břeclavského hokeje hlouběji, tento odkaz vás zavede na příslušné místo webových stránek dnešních Lvů.