24. března 2023

Petr Manuel Ulrych

Volejbal

Aktuality

Co jste možná nevěděli o volejbalu

Tipnete si, kolikrát volejbalista během jednoho utkání vyskočí? Víte, kdo nebo co je v odbíjené „Kong“? A tušíte, jak dlouho trval nejdelší volejbalový zápas? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v následujícím textu. Zjistíte také, jak dlouho se hraje odbíjená v Břeclavi.

Začalo to v Holyoku

Volejbal je jednou z mála her, u kterých přesně víme datum vzniku. V roce 1895 (prý 9. února) ho vymyslel William George Morgan, sportovní ředitel jedné z poboček křesťanského sdružení YMCA v americkém Holyoku, který chtěl veřejnosti nabídnout bezpečnější alternativu k basketbalu. Košíkovou totiž považoval za sport příliš tvrdý pro děti a příliš namáhavý pro starší hráče.

Ve svém „vynálezu“ zkombinoval Morgan několik sportů – při tvorbě pravidel se inspiroval tenisem, házenou a baseballem, jako míč použil duši z basketbalového balonu a síť si vypůjčil z badmintonu. Proto ostatně svůj nový sport pojmenoval mintonette. Teprve později se vžilo výstižnější označení „volejbal“,  s kterým přišel Morganův kolega Alfred Thompson Halsted.

První volejbalové utkání se odehrálo v roce 1896 a tehdejší pravidla by dnešní volejbalisty asi dost překvapila. Například pravidlo tří doteků bylo zavedeno až v roce 1920. Jiný byl ostatně i míč (speciální lepené třívrstvé míče se začaly vyrábět až o pár let později). A pravidla pro to, kdy se hráč smí či nesmí dotknout sítě? Ta se v průběhu uplynulého století měnila mnohokrát.

Zajímavosti o odbíjené

  • Do Evropy se z USA rozšířila během I. světové války, na území Československa se první utkání odehrálo v roce 1919 (zajímavý článek si o tom můžete přečíst na stránkách Českého volejbalu).
  • Celosvětově se tomuto sportu věnuje přes 800 milionů lidí, z toho 46 milionů každý týden
  • Každý volejbalista vyskočí v průměru 300krát za hru
  • Podle původních pravidel trvala jedna hra 8 minut
  • Barevný míč se při volejbalu objevil poprvé v roce 1998 – snahou bylo, aby byl lépe viditelný pro diváky, zejména pak ty televizní
  • Blok jednou rukou se ve volejbalovém žargonu nazývá „Kong“ – to podle legendární scény, při které King Kong držící se jednou rukou za špičku mrakodrapu Empire State Building odháněl druhou letadla, jež na něj útočila.
  • Beach volejbal se objevil již v roce 1930
  • Na Olympijských hrách se volejbal prvně představil v roce 1964 v Tokiu. A stříbro si z tohoto turnaje odvezl tým Československa!
  • Autorem nejrychlejšího změřeného podání byl v roce 2018 Ivan Zaytsev. Tento hráč nastupující za Itálii servíroval v zápase proti Srbsku rychlostí 134 km/h. O dva roky později jeho rekord dorovnal hráč polského týmu Trefl Gdaňsk Bartosz Filipiak v utkání proti týmu Jastrzębski Węgiel
  • Historie volejbalu v Břeclavi se píše od roku 1927, v barvách Lokomotivy Břeclav (dnes TJ Lokomotiva Fosfa Břeclav) od roku 1953. Letos tedy oddíl slaví 70. výročí!

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

FOSFA KST LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

FOSFA Judo Břeclav

Atletika

FOSFA LOKOMOTIVA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav