Přestože se stolní tenis může někomu jevit jako nepříliš akční, svou úrovní adrenalinu a rychlostí hry velice snadno překvapí.
07. srpna 2023
Alžběta Mášková
Stolní tenis
Aktuality
Stolní tenis není ping pong. Co dalšího jste ještě netušili?
Stolní tenis má základy ve společenské hře pocházející z Číny. Do světa se poprvé dostal v roce 1880, kdy se objevil v Británii, ale až na počátku 20. století se začal hrát i jinde v Evropě a USA. První oficiální mezinárodní turnaj, při němž byla navíc založena Mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF), se datuje do roku 1926. Původními zakládajícími členy tehdy byly Rakousko, Německo, Maďarsko a Švédsko, později se přidala i většina evropských zemí včetně Československa a Anglie.
V již zmíněném prvním turnaji, kde se hrály dvouhry a čtyřhry mužů i žen a soutěže mužských družstev, získalo všechny zlaté medaile Maďarsko. Tato země si udržela titul světových šampiónů po několik let, dokud ho roku 1932 nepřevzalo Československo. To tak započalo svou slavnou éru ve stolním tenise trvající dvacet let.
Během této doby, přerušené druhou světovou válkou, získalo Československo 29 zlatých medailí z mistrovství světa. V roce 1957 jsme si připsali poslední vítězství a pak už se světovou velmocí stala Asie.
Proč se stal stolní tenis tak populárním?
Hlavní výhodou se ukázal být malý prostor potřebný ke hře. A oproti tehdy populárnímu tenisu i nízká cena vybavení. Stolní tenis se tak stal výrazně dostupnějším než tenis, který býval v té době považován spíše za aristokratickou zábavu. Na konci devatenáctého století se navíc míček začal vyrábět z celuloidu, díky čemuž se jeho odskok stal předvídatelnějším a pravidelnějším, a tak se ve hře začalo soutěžit. Možnost postavit stůl do kouta hospody se navíc nejen v Česku setkala s velkým úspěchem.
A na závěr pár zajímavostí:
- Do roku 2014 se hrálo s míčky z celuloidu, nyní se už ale používají převážně plastové míčky.
- V roce 2000 se průměr míčku změnil z 37 mm na 40 mm, aby se hra zpomalila a byla tak zajímavější pro diváky.
- Reakce profesionálního hráče stolního tenisu na letící míček je přibližně 0,10 vteřiny.
- Letící míček dosáhne rychlosti až 170 km/h.
- Nejlepší čínští hráči museli při přípravách na olympijské hry v Riu projít osmidenním vojenským výcvikem.
- Profesionální pálka je složena z dřevěné pálky a speciálního houbovitého potahu s různými vlastnostmi.
- Pálka pro profesionální hráče vyjde až na několik tisíc korun.
- Jako první pálka se používala krabička od doutníků, místo sítě vyskládané knížky a první ping-pongový míček představoval korek ze šampaňského.
- Nejdelší hra o jeden bod trvala 2 hodiny a 12 minut.
- Vyrábí se přes 1500 různých gumových vzorů na pálky na stolní tenis.
- Na olympijských hrách se stolní tenis poprvé objevil v roce 1988.
- Po léta se pro stolní tenis vžil lidový název ping pong, to pro zvuk, který míček při úderech o stůl vydává. Nicméně ping pong je od roku 2011 samostatný a odlišný sport, dokonce se v něm pořádá i mistrovství světa. Hraje se podle poněkud odlišných pravidel – existuje pouze jeden typ pálky bez tlumící vrstvy, hráči při hře si mění nejen strany stolu, ale i pálku. Set může být ukončen i jednobodovým rozdílem. A jednou za zápas může hráč při svém podání vyhlásit dvojitý bod.