27. listopadu 2023

Jakub Jukl

Atletika

Aktuality

Český Diskobolos František Janda-Suk

O atletice se říká, že je královnou sportu. Ne nadarmo jsou lehkoatletické závody zlatým hřebem každé olympiády – a to už od dob antického Řecka. Věděli jste, že jednu z atletických disciplín naprosto zásadně ovlivnil náš krajan?

Čeští atleti se zapsali do historie olympijských her mnohokrát a velmi významně. Snad nejvýznamněji ale František Janda-Suk (1878 – 1955). Nejen tím, že to byl první Čech, který kdy získal olympijskou medaili, ale tím, že vlastně vytvořil současnou podobu celé jedné olympijské disciplíny – hodu diskem.

Hod diskem byl samozřejmě součástí olympijských her už od starověku. Známá je socha Diskobola (vrhače disku) od řeckého sochaře Myróna. A právě ta sehrála v příběhu Jandy-Suka důležitou roli. V 19. století, na jehož konci byly roku 1896 novodobé olympijské hry obnoveny, už totiž nikdo přesně nevěděl, jakým způsobem se v antice diskem házelo. Závodníci to zkoušeli všelijak – většinou ale disk prostě jen vzali a co největší silou hodili vpřed.

Jenže pak venkovského mládence Františka Jandu-Suka napadlo, že by se na to dalo jít úplně jinak. A začal studovat Myrónovu sochu Diskobola. „Jak to tehdy ti Řekové dělali?“ ptal se. Za chalupou v rodném Postřižíně u Odolené Vody začal k údivu svého otce trénovat. Nejprve s placatými kameny, potom s pokličkou. Postavil se do stejné pózy, jakou má vysochaný závodník a pokoušel se hodit „disk“ co nejdál. Postupně přišel na to, že Diskobolos není zachycen na konci vrhacího pohybu, ale na jeho začátku. A pokud z této pozice následuje otočka, na jejímž koci disk vymrští, ten doletí výrazně dál, než při obyčejném hodu. A tak za postřižínskou stodolou spatřila opět světlo světa technika, která byla naposledy k vidění před patnácti stoletími ve starověké Olympii.

Poprvé ji mladý František předvedl 27. března 1898 při závodech na Císařské louce u Prahy, kde z otočky hodil diskem evropský rekord. Diváci nevycházeli z úžasu. Za dva roky, v jubilejním roce 1900, se konala olympiáda v Paříži. A Janda-Suk byl horkým favoritem. Není divu – byl opravdu jediný na celých olympijských hrách, kdo takto diskem házel. Nestačilo to sice tehdy na zlato, ale i stříbrná medaile byla pro něj obrovským úspěchem, o to větším, že byl opravdu prvním Čechem, který se umístil na olympijských stupních vítězů.

František Janda-Suk

Wikimedia Commons, volné dílo, autor neznámý

Co bylo ale důležitější – už v Paříži od něj ostatní diskaři novou, či spíše staronovou techniku odkoukali a začali ji sami trénovat. Na dalších olympijských hrách už nikdo neházel jinak.

Vývoj diskařské disciplíny se samozřejmě nezastavil. Zatímco František ještě házel s jednou otočkou, dnes diskaři dělají o půl otočky navíc. Disk tak doletí ještě dál. Zatímco František dokázal hodit něco kolem 35 metrů (a stačilo to na evropský rekord i olympijské stříbro), dnešní světový rekord činí 74,08 metrů, tedy více než dvakrát tolik. Jenže jeho prvenství už Františkovi nikdo nevezme.

A tak, až se budete příští rok dívat na olympijské atletické závody (které se shodou okolností opět budou odehrávat v Paříži) a budete obdivovat rekordní výkony i ladné pohyby diskařů a diskařek, vzpomeňte si, že na začátku toho všeho stál jeden český mládenec, kterému nedala spát socha antického Diskobola.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav