Natahujete právě ruku po dnešním šestém kousku mazance a říkáte si „vždyť jsou Velikonoce, to je výjimka“? Pokud za sebou nemáte intenzivní ranní trénink, raději než po velikonoční dobrotě sáhněte za křeslo po čince, na které se už pár týdnů usazuje prach. Uděláte něco pro své zdraví a ještě třeba půjdete příkladem svým dětem.
10. dubna 2023
-fs-
Atletika
Aktuality
České děti se nehýbou a tloustnou
Nadměrné porce, cukrovinky, slazené nápoje a nedostatek pohybu, to jsou hlavní rizikové faktore, které mají za následek tloustnutí české populace včetně dětí. A o tom, jaké zdravotní problémy se s nadváhou či obezitou pojí, se snad ani není třeba rozepisovat.
Zcela jasnou prevencí neduhů spojených s obezitou je pohyb. Jenže v tom je právě „zakopaný pes“ – i v důsledku proticovidových opatření v uplynulých letech (online výuka, zákaz kroužků) se děti hýbou méně, některé dokonce vůbec. Z nedávno publikovaných výsledků průzkumu agentury SANEP vyplynulo, že víc než čtvrtina dětí se vůbec nevěnuje sportu. Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR, které si zmiňovaný průzkum zadalo, označil tyto výsledky za alarmující. „V době prvního průzkumu v roce 2021 probíhala koronavirová pandemie, což přinášelo určité omezení. Očekávali jsme tak větší návrat do klubů, jenže nastal opak – z 25 procent podíl vyrostl o jedno procento. Stát by už tohle neměl opravdu přehlížet,“ uvedl Ertl v tiskové zprávě.
„Obezitou v roce 2021 trpělo už 16,4 procenta českých dětí.“
(Česká obezitologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně)
Nadváha i obezita na vzestupu
Pro zdravý vývoj a udržení fyzické kondice dětí doporučuje Světová zdravotnická organizace 60 minut mírné až intenzivní aerobní fyzické aktivity denně. Velká část dětí se těmto hodnotám ani nepřibližuje. Zmiňovaný průzkum SANEP ukázal, že alespoň půl hodiny denně provádí menší fyzickou aktivitu jako procházku nebo domácí a jiné práce jen 57 procent dětí. Naopak více než devadesát procent dětí tráví alespoň hodinu denně na mobilním telefonu, u televize, na počítači nebo hraním elektronických her. A co je horší, řada rodičů už na výchovné působení v tomto směru rezignovala. Více než 60 procent jich volný čas svým potomkům nijak neorganizuje. Následky jsou pak očekávatelné – v evropském kontextu patří české děti k nejobéznějším. Nadváhou či obezitou trpí podle ministerstva zdravotnictví víc než 20 procent dětí ve věku 11 až 15 let. Situace zhoršila zejména v posledních letech, zřejmě v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19. Česká obezitologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně publikovala informace, že zatímco v roce 2016 mělo nadváhu 7,5 procenta dětí a obézních bylo 10,3 procenta, v roce 2021 byl podíl dětí s nadváhou již 9,6procentní, obezitou trpělo dokonce 16,4 procenta dětí.
Sport jako prevence
Pravidelný pohyb nejenže zlepšuje kondici, ale prospívá i myšlení, učení i rozvoji rozhodovacích pravomocí. Sport, zejména pak ten kolektivní, pomáhá dětem vštěpovat pro život podstatné hodnoty, jako jsou respekt, úcta, (sebe)disciplína či důvěra. Podle řady odborníků pohyb rovněž pomáhá zvládat krizové situace. Průzkum SANEP v tomto směru ukázal, že zhruba 90 procent rodičů nepovažuje své děti za připravené na zvládání krizových situací.
Nezastupitelná role klubů
Citovaný průzkum realizovaný pro Sdružení sportovních svazů ČR potvrdil, že klíčovou roli hrají v oblasti dětského sportu kluby a organizace. Organizovanému sportu se věnuje asi 51 procent dětí, dříve běžné sportování s kamarády nebo individuální jsou dnes u dětí spíše výjimečné. Jste-li z Břeclavi a okolí, máme pro vás dobrou zprávu – možností organizovaného sportu se vám nabízí řada. Jen do projektu FOSFA Sport je zapojeno sedm klubů, z nichž některé přibírají nové členy v průběhu celého roku. Prozkoumejte jejich profily na našich stránkách. Budeme rádi, rozšíříte-li i vy či vaši potomci naši „rodinu“.