30. května 2024

-fs-

Atletika

Aktuality

Břeclavští sportovci na Zlaté a Čokoládové tretře

Výprava pěti desítek zástupců atletického oddílu FOSFA Lokomotiva Břeclav i z dalších klubů zapojených do projektu FOSFA Sport v úterý vyrazila do Ostravy na mezinárodní atletický mítink Zlatá tretra. Zároveň mohly děti podpořit své kamarády, kteří se probojovali do finále Čokoládové tretry. A zažily chvíle velké radosti!

Na vysvětlenou uveďme, že atletická soutěž přípravek Čokoládová tretra je už od roku 1961 doprovodnou akcí prestižní mezinárodní atletické soutěže Zlatá tretra, na kterou se do moravskoslezské metropole sjíždějí světoví atleti zvučných jmen.

Zlato i čokoláda

Do pondělního semifinále Čokoládové tretry se během základních kol, která se letos konala nejen v Česku, ale také v Polsku a na Slovensku, probojovalo 12 mladých atletů z Břeclavska. A tři z nich potom v úterý nastoupili před zraky břeclavské výpravy (a za nevlídného počasí) k finálovým soutěžím. Želízkem v ohni v běhu na 300 m byl Oliver Janík, který nastupoval ve věkové kategorii 2013-14 a s časem 47,33s obsadil konečné sedmé místo. Stříbro v hodu raketkou vybojoval valtický Radek Zajíc výkonem 45,25 m. Vůbec největší radost pak břeclavským fandům způsobil benjamínek Jáchym Švehla ze ZŠ Jana Noháče, který si v běhu na 100 metrů v kategorii minipřípravek (ročníky 2017-18) doběhl s časem 16,50 s pro zlato – nebo přesněji řečeno pro sladkou odměnu, jak je na Čokoládové tretře zvykem.

Sportovní vzory na vlastní oči

A pak už děti mohly sledovat dospělé závodníky v rámci klání Zlaté tretry. Náladu jim nezkazil ani déšť, který přerušil jejich návštěvu fanzóny. Na závodech měly možnost vidět světovou atletickou špičku v čele se švédským tyčkařem Armandem Duplantisem. Ten sice v Ostravě útočil na světový rekord, nakonec se ale musel spokojit „jenom“ se zlatou medailí. Děti samozřejmě fandily svým favoritům, tedy především českým atletům. V rozhovorech během zpáteční cesty zaznívalo nejčastěji jméno českého oštěpaře Jakuba Vadlejcha, který v Ostravě vybojoval stříbro, ze zahraničních hvězd dětem zaimponovaly již zmíněný Armando Duplantis, polská běžkyně Ewa Swoboda, vítězka běhu na 100 m, a zlatá japonská oštěpařka Haruka Kitagučiová.  Z časových důvodů bohužel břeclavská výprava na vlastní oči neviděla hezký výkon Kateřiny Osičkové z FOSFA Lokomotiva Břeclav, která v národním programu Zlaté tretry v novém osobním rekordu vybojovala stříbrnou medaili v běhu na 800 metrů.

Pro děti byly oba atletické mítinky úžasným zážitkem, který posílil jejich vztah ke sportu. A to je ze všeho nejdůležitější.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav