16. dubna 2024

Petr Manuel Ulrych

Atletika

Aktuality

Břeclavští oštěpaři ladili formu ve Španělsku

Dorostenec Richard Březovič a junior Štěpán Paulík, oštěpaři atletického oddílu FOSFA Lokomotiva Břeclav, se na přelomu března a dubna zúčastnili výcvikového tábora a soustředění, které pro své členy prostřednictvím Sportovního centra mládeže uspořádal Český atletický svaz. Formu ladili ve Španělsku ve společnosti takových oštěpařských osobností, jako jsou Petra Sičaková, Nikola Ogrodníková či Haruka Kitagučiová. A jejich výkony jsou příslibem úspěšné sezony…

Pozvánku na soustředění dostávají každoročně ti nejlepší oštěpaři z kategorie dorostenců a juniorů, kteří v dané sezoně splní tabulkové limity. Je tedy dvojnásob cenné, že dva z deseti účastníků byli právě z břeclavského klubu. Soustředění se konalo ve španělském L’Alfàs del Pi a vedl ho David Sekerák, jinak též trenér mistryně světa v hodu oštěpem Haruky Kitagučiové.

Skupina před odletem na soustředění

Skupina před odletem na soustředění

Foto: archiv

Tréninky probíhaly dvakrát denně a byly zaměřeny na kompletní přípravu – od posilování přes nácvik technik až po vlastní hody. Na závěr soustředění pak proběhly v La Nucia na někdejším olympijském stadionu Estadi Olímpic Camilo Cano závody „Velikonoční házení SCM“, kterých se kromě českých atletů účastnili i oštěpaři z Lotyšska. Většina účastníků předvedla v tomto klání pěkné výkony, někteří si vytvořili i osobní rekordy. A to nejen dorostenci a junioři, ale i dospělá část výpravy. Například Petra Sičaková podruhé ve své kariéře poslala oštěp za hranici 60 m a výkonem 62,12 m si vytvořila nový osobní rekord. Má tedy doufejme nakročeno ke splnění 64m limitu pro účast na letní olympiádě v Paříži.

Ale zpět k břeclavským borcům. V kategorii mládeže do 18 let, kde se hází oštěpem o hmotnosti 700 g, se skvělým výkonem 67,61 m blýsknul Richard Březovič. Junior Štěpán Paulík soutěžil s muži a jeho 58,81 m rovněž znamenalo osobní maximum a stačilo na 5. místo. S oběma jsme se potkali krátce po jejich návratu domů a trochu je vyzpovídali.

S jakými pocity se za soustředěním a finálovými závody ohlížíte?

R: Soustředění hodnotím velmi pozitivně, předali nám spoustu nových informací týkajících se třeba posilování nebo techniky. Líbilo se mi, že nám trenéři i říkali, jaké chyby dělali oni sami a na co si máme dávat pozor. A závody? Ty byly takovým krásným zakončením…

Š: Jsem spokojený. Naučil jsem se spoustu nových věcí od zkušených trenérů. A parta byla parádní. Tréninky byly sice náročné, o to víc nám to ale dalo. Samotné závody nehodnotím příliš pozitivně. Sice jsem si asi o půl metru vylepšil osobní rekord, ale v ten den jsem si věřil na daleko lepší výsledek. Byly to ale první závody v této sezoně, z nového rozběhu, takže vlastně to tak zlé nebylo…

 

Jak se vám líbily tréninky vedené Davidem Sekerákem? Daly vám něco nového, co vás posunulo dál?

R: Tréninky byly provedené velmi systematicky a trenér mi ukázal řadu nových věcí, na kterých musím ještě zapracovat, abych se zase o něco posunul.

Š: Souhlasím. Tréninky byly náročné, ale i mně daly řadu nových podnětů na zlepšení. Bylo jich dokonce tolik, že potřebuju ještě nějaký čas na to, abych je všechny vstřebal.

Měli jste šanci přiučit se něco i od Haruky Kitagučiové a dalších sportovních celebrit?

R: Ne, s těmi jsme se příliš nepotkávali, měli tréninky až po nás.

Š: Trénovali v jiné časy, ale potkávali jsme se během regenerace, kdy jsme si mohli třeba krátce popovídat.

Co vám vaše výkony na soustředění napověděly o této sezoně?

R:  V závodě jsem pořád dělal nějaké malé technické chyby, takže když je ještě vyladím, tak by sezóna mohla být velmi zajímavá.

Š: Beru to jako dobrý start do sezony a cenné zkušenosti.

Pojďme to konkretizovat. Co od této sezony očekáváte a co by mělo být jejím vyvrcholením?

R: Očekávání mám velká. Chtěl bych hodit nejlépe za 75 m.  Vrcholem by pro mě mělo být Mistrovství České republiky, ale pokud všechno půjde tak, jak bych si představoval, mohl bych splnit limit pro Mistrovství Evropy dorostenců. To by pak bylo největší událostí mé letošní sezony.

Š: Mým cílem je získat letos medaili na Mistrovství České republiky, dostat se znovu do Sportovního centra mládeže a hodit si nějaký pěkný osobák. Aspoň 65 metrů.

Jaké závody vás čekají v nejbližší době?

R: První závody v Česku budou za měsíc v Domažlicích (Hvězdné házení 8. května, pozn. red.).

Š: Mě čekají první závody 11. května (1. kolo 1. ligy mužů a žen v Uherském Hradišti, pozn. red.), nejvíc se ale budu soustředit na Mistrovství České republiky a Mistrovství Moravy a Slezska.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav