29. května 2024

Jakub Jukl, Petr Manuel Ulrych

Judo

Aktuality

Břeclavští judisté se už těší na nové pásky

Vrcholem judistické sezóny v Soukromé škole bojových sportů Břeclav je už tradičně červnové páskování. To letošní proběhne v sobotu 8. června v Sokolovně v Kosticích od 8:30 hod.

Páskování, to jsou zkoušky mladých judistů, při kterých prokazují své dovednosti pro získání vyššího kyu – tady žákovského stupně. Na břeclavském tatami (judistických tréninkových žíněnkách) bude letos před komisařem Českého svazu juda skládat svoje zkoušky neuvěřitelných 80 – 90 dětí všech věkových kategorií.

Tvrdý trénink

„Na zkoušky se děti pečlivě připravují už měsíce předem, tvrdě trénují a učí se i judistickou teorii včetně japonských výrazů,“ naznačuje Michal Kváš, majitel a hlavní trenér Soukromé školy bojových sportů Břeclav. Ostatně judo, to není jen sport, ale i životní filozofie. „Ti úspěšní obdrží nejen certifikát o složení zkoušky, ale hlavně nový pásek v náležité barvě – ať už jednobarevné za řádná kyu nebo půlené za mezistupně,“ doplňuje Michal Kváš. Páskování bývá pro děti důležitou událostí, i proto, že zkouškám přihlížejí i jejich rodiče, prarodiče a další příbuzní.

Všechny barvy juda

A proč je páskování tak významné? Barva pásku totiž ukazuje stupeň dovedností svého nositele. V žákovských kategoriích, zvaných kyu, mají dnes pásky skoro všechny barvy duhy: žlutou, oranžovou, modrou, zelenou a hnědou.

Bílý pásek zůstal vyhrazen začínajícím judistům, kteří ještě nedosáhli ani nejnižšího kyu. Žákovská kyu jsou řazena sestupně, takže nejnižší je 5. kyu a nejvyšší 1. kyu – po něm následuje už první mistrovský dan. Pro postup do dalšího kyu musí judista osvědčit znalost a dobré zvládnutí bojových technik. A to není nic jednoduchého, hlavně pro děti. Pro ně dokonce může být demotivující, když ani po dlouhé době trénování nedokážou získat vyšší kyu – a hlavně s ním spojený barevný pásek.

A tak se pro povzbuzení nejmladších judistů zavedly mezistupně, označované půlenými pásy. Takže 6./5. („šestopáté“) kyu má pás bílo-žlutý, 5./4. kyu žluto-oranžový, 4./3. kyu oranžovo-zelený a 3./2. kyu zeleno-modrý. Výše už půlené pásky nejsou, starší judisté jsou už dostatečně motivovaní k získávání vyšších stupňů dovedností.

Foto: Shutterstock.com

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav